Hlohyňa šarlátová

Hlohyňa šarlátová, (Pyracantha coccinea), (Rosaceae – ružovité)

Charakteristika

Hlohyňa šarlátová je vždyzelený okrasný krík, rozšírený v miernych a teplých oblastiach Európy a Ázie. Keď nie je strihaná a tvarovaná, môže dorásť do výšky asi 3,5 m. Krík je husto rozkonárený, súmerný a okrúhleho vzrastu. Má oválne kožovité tmavozelené listy a tiež pichľavé tŕne.

Vytvára veľmi husté súkvetia päťpočetných drobných bielych kvetov, z ktorých sa po opelení vytvorí veľké množstvo výrazne sfarbených guľovitých plodov – malvíc, ktoré obklopujú mladé konáre po celej dĺžke. Malvice bývajú žltej, oranžovej alebo červenej farby. Napríklad odroda ´Red Column´ ich má žiarivo červené, odroda ´Orange glow´zase oranžové.

Plody nie sú jedlé, ale nie sú ani jedovaté. Objavujú sa v lete, vyfarbujú sa na jeseň a na konároch pretrvávajú počas celej zimy, pokým ich neskonzumujú vtáci. Rastlina je mrazuvzdorná, znesie teploty do -23 °C.

Hlohyňa šarlátová, (Pyracantha coccinea)
Hlohyňa šarlátová v máji.

Rozmnožovanie

Rozmnožovať sa môže viacerými spôsobmi, a to potápaním, odrezkami alebo semenami. Polovyzreté jednoročné odrezky sa odoberajú v lete a v jeseni. Pred zapichnutím do substrátu ich namočte v stimulátore zakoreňovania a počas zakoreňovania ich chráňte pred slnkom. Udržujte vlhký substrát.

Semená sa pred výsevom máčajú 24 hodín vo vlažnej vode a mali by tiež prejsť stratifikáciou 2 – 3 mesiace v chladničke. Vysievajú sa v lete alebo na jeseň priamo do pôdy. Klíčenie trvá niekoľko týždňov.

Ako pestovať hlohyňu

Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnko aj polotieň, no dobre rastie aj na tienistých a vetru vystavených stanovištiach.

Zemina
Uprednostňuje vápenaté pôdy s dostatočnou vlhkosťou. Na pôdu však nie je príliš náročná a znesie takmer akúkoľvek zeminu, od piesčito hlinitej po mierne ílovitú.

Zálievka
Nároky na vlahu sú stredné. Vyhovuje jej dostatočne vlhká zemina, nie však premokrená, znesie aj dočasné sucho. Rastliny pestované v nádobách pravidelne polievajte aj počas zimného obdobia, keď nemrzne.

Kvitnutie
Od mája do júna obrastá drobnými bielymi kvetmi na dvojročnom výhonku, následne dozrievajú guľovité dekoratívne malvice.

Choroby a škodcovia
Rastlina býva bezproblémová a zvyčajne veľmi odolná voči chorobám aj škodcom.

Strihanie

Dobre znáša rez a dá sa ľahko tvarovať a to prakticky kedykoľvek. Jarné obdobie je vhodné na zmladzovanie rastliny. V lete vyženie bohaté prírastky, takže ju prestrihávajte podľa potreby aj počas sezóny a tým formujte jej tvar. Dávajte pri tom pozor na pichľavé tŕne, aby ste si neublížili. Nežiadúce výhonky sa tiež zvyknú zrezávať hneď po odkvitnutí. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov aj všeličo iné môžete nájsť tu.

Využitie

Tým, že je to stálozelený hustý krík, výborne sa hodí na výsadbu do nepreniknuteľných živých plotov. Nepreniknuteľnosti cez takýto plot dopomáhajú aj ostré pichliače na konároch. Pri výsadbe rozmiestnite rastliny od seba vo vzdialenosti 50-60 cm. Hlohyňu si môžete vysadiť aj spoločne s inými stálozelenými kríkmi, s ktorými vytvorí zaujímavý farebný kontrast. Vhodné sú napríklad vavrínovec, bršlen, hlošina, fotínia alebo skalník. Hlohyňa je odolná a nenáročná na životné podmienky, dobre rastie aj v znečistenom ovzduší. Zvykne sa pestovať aj popri múroch.

Tým, že je rastlina nenáročná a ľahko sa pestuje aj tvaruje, pestovať sa zvykne aj ako bonsaj. Pre tento účel je najvhodnejšia zakrpatená odroda Pyracantha coccinea ´Teton´. Skúsiť však môžete aj hociktorú inú odrodu.



Jeden komentár k “Hlohyňa šarlátová

  • 19. mája 2023 at 10:54
    Permalink

    Veľmi dobrý opis aj fotky. Ďakujem!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *