Kosatec nemecký

Kosatec nemecký, Iris germanica, (Iridaceae – kosatcovité)

Kosatec nemecký, Iris germanica, (Iridaceae – Kosatcovité)

Charakteristika

Kosatec nemecký je trváca okrasná aj liečivá bylina so zhrubnutým, krátko plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú mečovité listy. Na konci vysokej, rozkonárujúcej sa stonky sa tvoria veľké fialovomodré voňavé kvety so žltým stredom (alebo aj biele kvety). Vyrastajú v pazuchách zelených, v hornej časti suchoblanitých listeňov. Plody sú 3-puzdrové tobolky. Rastlina dorastá do výšky 30 – 100 cm. Kosatec nemecký pochádza zo Stredomoria.

Kosatce majú okolo 35 odrôd, ktoré sa rozdeľujú do mnohých skupín aj podskupín odlišujúcich sa od seba veľkosťou rastliny (trpasličie odrody, vhodné do skaliek majú výšku len pár centimetrov), veľkosťou a farbou kvetov, časom kvitnutia aj nárokmi na pestovanie (niektoré sú suchomilné, iné vlhkomilné až močiarne). Pre záhradkárov je možno zaujímavé základné rozlíšenie kosatcov na tie, čo rastú z podzemkov a kosatce rastúce z cibuliek.

Rozmnožovanie a presádzanie

Všetky kosatce rozmnožujeme delením starších trsov. Vhodné obdobie je hneď po odkvitnutí rastliny, alebo začiatkom jesene tak, aby mala rastlina dostatok času na zakorenenie pred príchodom zimy a mohla už nasledujúci rok zakvitnúť. V priebehu 2-3 rokov už vytvoria kosatce nové trsy. Odporúča sa každých 5 rokov ich rozsádzať, aby si zachovali pekný tvar a bohaté kvitnutie.

Pri presádzaní podzemky opatrne zospodu podryjeme a so zeminou vyberieme tak, aby sme nepoškodili korienky. Podzemky očistíme, rozdelíme na jednotlivé trsy a skontrolujeme, či nie sú napadnuté hnilobou. Všetky napadnuté časti vyrežeme a vyhodíme. Pred výsadbou trsy moríme napr. v ružovom roztoku hypermangánu a po uschnutí prípravku vysádzame. Horná časť podzemku má trochu vyčnievať na povrchu pôdy. Môžeme ešte skrátiť listy.

Ako pestovať kosatec nemecký

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečné, teplé a suchšie stanovište. Znesie čiastočný polotieň, tienisté miesto však nie je vhodné. V chladnejších oblastiach kvitne menej a horšie sa rozmnožuje. Je mrazuvzdorný, preventívne ho však môžete na zimu zakryť čečinou.

Zemina
Vhodná je priepustná výživná pôda, nesmie byť premokrená. Nevhodná je pôda s čerstvým organickým hnojivom alebo maštaľným hnojom.

Zálievka
Zalievajte ich len striedmo a dbajte, aby ste ich nepodmáčali. Nevyhovuje im ani dlhšie daždivé počasie. Keď je priveľa vlahy, zvyknú trpieť na hnilobu koreňov. Neodporúča sa hnojiť ich dusíkom, znesú skôr jemné privápnenie.

Kvitnutie
Prvé kvety sa môžu objaviť už v apríli, hlavná sezóna kvitnutia je v máji a júni.

Starostlivosť
Po odkvitnutí kvetov, odstráňte vysušené stonky. Listy nechajte, sú zdrojom živín pre podzemky.

Choroby a škodcovia kosatcov

Heterospóriová škvrnitosť listov (heterosporium irises) vytvára oválne plesnivé škvrny na listoch hlavne v daždivých rokoch. Najprv sa tvoria malé, nenápadné, vodou nasiaknuté hnedé škvrny. Neskôr sú škvrny žltej až červenkastohnedej farby v strede so sivými fľakmi.
Časom sa škvrny rýchlo zväčšujú až splynú a dochádza k odumretiu listu.

Kvetárka kosatcová – je blanokrídly hmyz, jej larvy spôsobujú zahnívanie kvetných pukov, menia ich na mokvavú hmotu a to hlavne počas suchých období.

Piliarka kosatcová (Rhadinoceraea micans) je blanokrídly hmyz, má dva páry tmavohnedých blanitých krídel a čiernosfarbené telo a končatiny. Poškodzuje len listy kosatcov, požerky spôsobujú jej larvy. Po párení samičky zapúšťajú vajíčka v menších skupinách do pletív listov zvyčajne v rade za sebou. V protisvetle sa vajíčka dajú ľahko spozorovať. Jedna samička nakladie 23 – 47 vajíčok. O 7 -9 dní sa z vajíčok vyliahnu larvy, ktoré spočiatku vyžierajú len drobné okienka v listoch, staršie larvy už potom spôsobujú rozsiahle požerky. Ak sa dotkneme listov, larvy padajú na zem. Vyvinuté larvy zaliezajú plytko do zeme , menia sa na predkukly a prezimujú. Začiatkom apríla sa menia na kukly a následne, ešte v apríli dochádza k rojeniu dospelých piliarok.

Využitie

Kosatce sa pestujú ako okrasná rastlina v záhradách a parkoch. Uplatnenie však majú aj ako liečivá rastlina, prísada v kozmetickom priemysle a pri výrobe parfémov. Ako aromatizujúca zložka sa používa pri výrobe púdrov, mydiel, zubných pást a voňaviek. Výťažky sa používajú aj na zlepšenie vzhľadu a potlačenie zápachu pri výrobe liečiv.

Kvety sú vhodné aj na rez do vázy. Rastlina sa dá pestovať aj v nádobách, podmienkou úspechu je dobrá drenážna vrstva. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem.

Liečivé účinky kosatca nemeckého

Na liečebné účely sa zbierajú podzemky (Rhizoma iridis) troj až päťročných rastlín. Umyjú sa, zbavia sa listov, ošúpu sa a potom sa sušia v tenkých vrstvách pri teplotách do 35 °C. Počas sušenia nadobúda droga fialkovú vôňu, ktorú podmieňuje ketón irón („fialkový koreň“), je lámavá a žlto zafarbená. Obsahuje silicu, škrob, slizy a triesloviny. Droga sa používa pri chorobách žlčníka a pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Zápar pripravíme z 1/2 čajovej lyžičky drogy na šálku vody, pričom denná dávka je 1 čajová lyžička. Používa sa ako liečivý prostriedok na podporenie vylučovania žlče a moču a ako dávidlo.

Zber podzemkov: október, marec

Ďalšie príbuzné druhy

Kosatec sibírsky, Kosatec florentský (Iris florentina), Kosatec holandský….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *