Poludňovka trblietavá (Drosanthemum speciosum) / Poludňovkovec sedmokráskovitý (Dorotheanthus Belidiformis) / Kosmatec kryštálový / Mesembryanthemum crystallinum / Delosperma / Cleretum bellidiforme
Mesembryanthemum syn.: Cryophytum (Mesembryanthemaceae – poludňovkovité)

Charakteristika
Pomenovanie týchto sukulentných skalničiek je veľmi nejednotné, niekoľko pomenovaní uvádzam hneď na začiatku. Pestované kultivary pochádzajú z rôznych slnečných a teplých lokalít z viacerých kontinentov a vznikli buď náhodným krížením alebo zo zámernej hybridizácie.
Poludňovka je jednoročná sukulentná bylina, husto pokrytá nápadnými (trblietavými) pľuzgierovitými papilkami. Jej byľ je poliehavá až vystúpavá, rozkonárená a môže dorásť až do 100 cm. Bežne dosahuje výšku 20 cm. Listy má dužinaté s voskovým povlakom, striedavé alebo protistojné, sediace alebo stopkaté. Kvety sa vytvárajú na dlhších stopkách v pazuchách listov. Majú priemer 5 až 7 cm. Kvitnú širokým spektrom sýtych farieb, farba kvetov môže byť ružová, červená, fialová, lososová, cyklámenová, biela, žltá, zlatá až oranžová. Stred kvetu je tmavý a okolo neho býva často bledá alebo žltkastá kruhová zóna. Zaujímavosťou je, že poludňovka otvára kvety len za slnečného počasia na poludnie, z čoho vzniklo aj jej pomenovanie.

Rozmnožovanie
Poludňovka sa rozmnožuje generatívne prostredníctvom semien. Semienka vysievajte v marci do poloteplého pareniska, alebo na okenný parapet. Priesady potom vysádzajte na stanovište koncom mája, keď už nehrozia mrazy, na vzdialenosť 20–25 cm. Vyvýšené záhony aj s fóliovníkom si vyberiete tu.


Pestovanie poludňovky
Umiestnenie
Pre poludňovku volíme plne slnečné stanovište, lebo kvety sa otvárajú iba na priamom slnku. Hodí sa najmä do skaliek, no uplatnenie nájde tiež v nádobách na balkónoch a terasách. Zaujímavé kvetináče aj všeličo iné môžete nájsť tu.
Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, piesočnatá zemina na plnom slnku. Podmienkou úspešného pestovania je maximálne priepustný substrát. Pôda môže byť piesočnatá až kamenistá, s drenážou z drobných kamienkov. Rýchly odtok vody je dôležitý najmä v chladnom období, kedy sú rastliny náchylnejšie vyhnívať v dôsledku premokrenia.
Zálievka
Poludňovka vyžaduje slnečné a suché stanovište. Treba zabrániť hromadeniu vody v jej okolí, inak nebude mať dlhú životnosť. Je suchomilná, ak ju pestujeme v nádobe, mali by sme ju chrániť pred dažďom. Tiež nevyžaduje hnojenie.
Kvitnutie
Kvitne od mája do septembra, 5 cm kvet pripomína margarétku alebo sedmokrásku. Odkvitnuté kvetenstvá zostrihujeme.
Choroby a škodcovia
Žltnutie listov alebo ľahšie napadnutie múčnatkou, ktoré sa môže vyskytnúť na pestovanej poludňovke, súvisí najčastejšie s nesprávnym hnojením alebo zavlažovaním. Žlté listy znamenajú buď veľa vody alebo nedostatok železa. Niekedy sa môžu vyskytnúť vošky alebo molice, v prípade potreby ošetríme rastliny vhodným prípravkom. Pri premokrení substrátu môže dochádzať k hnilobe koreňových krčkov.

Pestovateľské tipy a starostlivosť
Poludňovku pestujeme v skalkách, v popredí zmiešaných letničkových a trvalkových záhonov. Uplatní sa pri pestovaní v nádobách na balkónoch a terasách, kde znesie aj poludňajšie slnko. Pri pestovaní v nádobách dbáme aj na pravidelnú zálievku, aby nám rastlinu nevysušilo. Keďže sa rada rozrastá do šírky, vynikne dobre aj v závesných kvetináčoch.
Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami
Poludňovku je vhodné vysádzať do záhonov po odkvitnutých cibuľových rastlinách. Je to plytko koreniaca letnička a nevyžaduje väčšiu zálievku, takže ak necháme cibuľky napr. tulipánov v zemi, nárokmi na starostlivosť sa budú pekne dopĺňať. Pestrofarebné kvety poludňovky dokážu vytvoriť na záhone nádherný farebný koberec z kvetov.