Poludňovka trblietavá

Poludňovka trblietavá (Drosanthemum speciosum) / Poludňovkovec sedmokráskovitý (Dorotheanthus Belidiformis) / Kosmatec kryštálový / Mesembryanthemum crystallinum / Delosperma / Cleretum bellidiforme

Mesembryanthemum syn.: Cryophytum (Mesembryanthemaceae – poludňovkovité)

Charakteristika

Pomenovanie týchto sukulentných skalničiek je veľmi nejednotné, niekoľko pomenovaní uvádzam hneď na začiatku. Pestované kultivary pochádzajú z rôznych slnečných a teplých lokalít z viacerých kontinentov a vznikli buď náhodným krížením alebo zo zámernej hybridizácie.

Poludňovka je jednoročná sukulentná bylina, husto pokrytá nápadnými (trblietavými) pľuzgierovitými papilkami. Jej byľ je poliehavá až vystúpavá, rozkonárená a môže dorásť až do 100 cm. Bežne dosahuje výšku 20 cm. Má tzv. široko rozložený až poliehavý typ rastu. Listy má dužinaté s voskovým povlakom, striedavé alebo protistojné, sediace alebo stopkaté. Kvety sa vytvárajú na dlhších stopkách v pazuchách listov. Majú priemer 5 až 7 cm. Kvitnú širokým spektrom farieb, farba kvetov môže byť ružová, červená, fialová, lososová, cyklámenová, biela, žltá, zlatá až oranžová. Stred kvetu je tmavý a okolo neho býva často bledá alebo žlkastá kruhová zóna. Zaujímavosťou je, že poludňovka otvára kvety len za slnečného počasia, z čoho vzniklo aj jej pomenovanie.

Rozmnožovanie

Poludňovka sa rozmnožuje generatívne prostredníctvom semien. Semienka vysievame v marci do poloteplého pareniska alebo na okenný parapet. Priesady potom vysádzame na stanovište koncom mája na vzdialenosť 20–25 cm.

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie: Pre poludňovku volíme plne slnečné stanovište, lebo kvety sa otvárajú iba na priamom slnku. Hodí sa najmä do skaliek, no uplatnenie nájde tiež v nádobách na balkónoch a terasách.

Zemina: Vyhovuje jej dobre priepustná, piesočnatá zemina na plnom slnku. Podmienkou úspešného pestovania je maximálne priepustný substrát. Pôda môže byť piesočnatá až kamenistá, s drenážou z drobných kamienkov. Rýchly odtok vody je dôležitý najmä v chladnom období, kedy sú rastliny náchylnejšie vyhnívať v dôsledku premokrenia.

Zálievka: Poludňovka vyžaduje slnečné a suché stanovište. Treba zabrániť hromadeniu vody v jej okolí, inak nebude mať dlhú životnosť. Je suchomilná, ak ju pestujeme v nádobe, mali by sme ju chrániť pred dažďom. Tiež nevyžaduje hnojenie.

Kvitnutie: Poludňovka kvitne od mája do septembra, 5 cm kvet pripomína margarétku alebo sedmokrásku. Odkvitnuté kvetenstvá zostrihujeme.

Choroby a škodcovia: Žltnutie listov alebo ľahšie napadnutie múčnatkou, ktoré sa môže vyskytnúť na pestovanej poludňovke, súvisí najčastejšie s nesprávnym hnojením alebo zavlažovaním. Žlté listy znamenajú buď veľa vody alebo nedostatok železa. Niekedy sa môžu vyskytnúť vošky alebo molice, v prípade potreby ošetríme rastliny vhodným prípravkom. Pri premokrení substrátu môže dochádzať k hnilobe koreňových krčkov.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Poludňovku pestujeme v skalkách, v popredí zmiešaných letničkových a trvalkových záhonov. Uplatní sa pri pestovaní v nádobách na balkónoch a terasách, kde znesie aj poludňajšie slnko. Pri pestovaní v nádobách dbáme aj na pravidelnú zálievku, aby nám rastlinu nevysušilo. Keďže sa rada rozrastá do šírky, vynikne dobre aj v závesných kvetináčoch.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Poludňovku je vhodné vysádzať do záhonov po odkvitnutých cibuľových rastlinách. Je to plytko koreniaca letnička a nevyžaduje väčšiu zálievku, takže ak necháme cibuľky napr. tulipánov v zemi, nárokmi na starostlivosť sa budú pekne dopĺňať. Pestrofarebné kvety poludňovky dokážu vytvoriť na záhone nádherný farebný koberec z kvetov.

Využitie

Poludňovka je vhodná rastlina pre tých, ktorí nemajú čas sa každý deň starať o kvety. Je to totiž sukulentná okrasná rastlina, ktorá veľmi dlho vydrží aj bez pravidelnej zálievky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.