Záhradný nábytok, sedenie, stolovanie, oddych

Kvalitný oddych je podmienený prostredím, aké si vytvoríte. V záhradke ide hlavne o zeleň, o ktorú sa s radosťou staráte, záhradný nábytok vám pomôže dotvoriť atmosféru príjemného miesta na relax po práci. Tak teda, na čo sa posadíte? Kde si položíte hrnček s kávou?

Pri uvažovaní o ideálnom záhradnom nábytku sa zamyslite nad tým, ako presne chcete priestor využívať, prípadne, ako v ňom plánujete relaxovať. Tí, ktorým to priestor dovolí, môžu na záhradke pravidelne obedovať za záhradným jedálenským stolom, či usporadúvať grilovacie a opekacie akcie, niektorým zase vyhovuje len si posedieť pri kávičke a koláčiku, niekto najradšej čas trávi s dobrou knižkou na čerstvom vzduchu v záhradnom lehátku a iný zas športovými aktivitami.

...

Aký materiál je najlepší?

Záhradný nábytok sa bežne vyrába z troch materiálov: dreva, plastu/umelého ratanu alebo kovu.

Tradičný materiál je drevo. Drevený záhradný nábytok patrí k tým najpevnejším a zároveň aj drahším. Pri dreve treba myslieť na to, že časom, pôsobením slnka a vetra, ošedivie. Preto budete musieť drevený nábytok pravidelne natierať lakom alebo farbou, aby vyzeral pekne. Drevený záhradný nábytok býva ťažší a jeho presúvanie tak môže byť náročnejšie.

Viac dreveného nábytku do záhrady nájdete tu.

Najčastejšie kupovaným záhradným nábytkom sú momentálne produkty z umelého ratanu. Ich výhodou je dobrá cena a zároveň aj vysoká odolnosť materiálu voči poveternostným vplyvom. Nábytok z ratanu nemá vysokú hmotnosť a manipulácia s ním je veľmi ľahká. Nevýhodou môže byť menšia stabilita a väčšia náchylnosť k opotrebovaniu oproti drevenému nábytku.

Viac nábytku z umelého ratanu nájdete TU.

Treťou možnosťou je záhradný nábytok z kovu. Kombinácia hliníka a zliatiny s práškovým náterom zabezpečuje odolnosť proti prehrdzaveniu. Manipulácia je pomerne ľahká, hmotnosť je zhruba v strede medzi dreveným a plastovým nábytkom. Kovový nábytok býva zväčša dizajnovo veľmi originálny a zvykne byť v kombinácii s ďalšími materiálmi, ako je sklo, alebo ratan.

Viac nábytku z kovu nájdete TU.

Každý z materiálov má svoje pre a proti a preto myslite hlavne na to, aby vám urobil radosť a daroval čo najväčšie pohodlie.

Široký výber dostupného záhradného nábytku nájdete TU.

Záhradné sety, stoly a stoličky

Ak je pre vás terasa a záhrada miestom kde sa radi najete a pohostíte aj rodinu či priateľov, tak sú tu pre vás záhradné sety. Pevný stôl a stabilné stoličky sú základom.

Záhradné sety sú zväčša kombináciou stola a štyroch alebo šiestich stoličiek. Niektoré stoly sú rozložiteľné a poskytujú tak potrebnú variabilitu sedenia podľa toho, či budete jesť vo dvojici, alebo vás bude viac.

Jedálensky set z hliníkovo-oceľovej zliatiny pre pohodlné stolovanie na terase.Štýlová záhradná zostava z tvrdého a trvanlivého dreva Keruing

Záhradné kreslá a gauče

Ak je vo vašich snoch terasa priestorom na príjemné popíjanie kávy a čítanie kníh, tak by ste mali dať prednosť záhradným kreslám alebo gaučom. Pri nich je dôležité zvážiť, ako bude zabezpečené samotné pohodlie sedenia. Hĺbka sedu, možnosť opretia sa, napríklad aj do výšky hlavy, mäkké matrace, to všetko má vplyv na vaše pohodlie.

Set vhodný na terasy aj balkóny, vyrobený z umelého ratanu. Odolný voči poveternostným vplyvom.Luxusný záhradný set dvoch kresiel, dvojsedáku a stola z umelého ratanu.

Záhradné lehátka

Ak si chcete na záhrade aj pospať, tak je záhradné lehátko vašou voľbou. Lehátka majú buď drevenú alebo kovovú konštrukciu s látkovým alebo polyesterovým poťahom. K dispozícii je veľký výber rôznych lehátok s rozličnými možnosťami polohovania, možnosťou tienenia či s držiakom na pohár.

Lehátko modrédrevene lehatko
Ležadlo s kovovou konštrukciou, polyesterovým poťahom a opierkami. K dispozícii vo viacerých farebných prevedeniach.Záhradné lehátko z tvrdého eukalyptového dreva. Súčasťou balenia je podsedák aj spojovací materiálSkladacie lehátko s tieniacou strieškou. Pevná kovová konštrukcia s vystuženou textíliou a úchytmi na pohodlné prenášanie.

Pre viac záhradných kresiel, stoličiek a lehátok, kliknite sem.

Ak máte v záhradke dostatočne vyrastené silné stromy, prečo ich nevyužiť? Zaveste si na ne hamaku, relax v tieni stromu je jedinečný.

Zavesne lehatkoZavesne kresloZavesne lehatko Cattara
Závesné hojdacie ležadlo
Rozmery 200 x 80 cm
Nosnosť 120 kg
60% bavlna, 40% polyester
Závesné kreslo Cattara
Rozmery 95 x 50 x 45 cm
Nosnosť 115 kg
Polstrovaný sedák aj opierka k dispozícii v rôznych farbách
Závesné lehátko Cattara
Rozmery 200 x 100 cm
Nosnosť 120 kg
Súčasťou balenia je vrecko na lehátko

Viac hojdacích sietí a závesných lehátok nájdete tu.

Vhodnou alternatívou k ležérnemu posedávaniu či ležaniu na záhrade sú aj záhradné hojdačky.
Záhradné hojdačky si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Starostlivosť o záhradný nábytok

Záhradný nábytok je zväčša sezónna záležitosť. V zime a mraze nikto nepociťuje potrebu večerať na terase či pospať si po obede na čerstvom vzduchu. Nábytok zazimujte tak, aby nebol vystavený vlhku. Látkové poťahy a matrace treba zložiť a uložiť v suchom prostredí, ideálne v dome. Stoličky a stoly sa dajú zväčša poskladať, v každom prípade však odporúčam prekryť ich igelitom. Tým predĺžite záhradnému nábytku životnosť a uchováte jeho pôvodný vzhľad.

Pri drevenom nábytku je potrebné podľa pokynov výrobcu zabezpečiť prelakovanie alebo natretie farbou v požadovaných intervaloch.

...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *