Agapant africký, (Agapanthus africanus), (Amaryllidaceae – amarylkovité), cz: Kalokvět, en: African lily
Charakteristika
Agapant africký je vždyzelená rastlina s podzemkom, ktorý pripomína cibuľu. Dorastá do výšky 25 – 70 cm. Má jednoduché kožovité sviežo zelené listy. Sú remeňovitého tvaru a sú len prízemné, pričom niekedy listové pošvy zahaľujú dolnú časť stonky.
Kvety sa tvoria v nápadných takmer guľovitých súkvetiach (zdanlivých okolíkoch) na vrchole hladkej bezlistej stonky. Každý kvet sa skladá zo 6 okvetných lístkov, ktoré sú dole zrastené a sú väčšinou modrej až modrofialovej farby. Stredom každého okvetného lístka prechádza tmavomodrý pruh. Bledšie kvety sú bežnejšie u Agapanthus africanus walshii, zatiaľ čo kvety Agapanthus africanus africanus bývajú tmavšie. Okrem modro kvitnúcich agapantov sa pestujú aj biele odrody.
Staršie rastliny tvoria viacero kvitnúcich stoniek. Plod je trojhranná tobolka.
Výskyt
Agapant sa prirodzene vyskytuje v južnej Afrike, kde rastie na skalnatých pieskovcových svahoch v oblastiach od Kapského polostrova a na sever po rieku Limpopo. Známych je približne 6 – 9 druhov. Ako okrasná rastlina sa pestuje a udomácnená je aj inde vo svete, hlavne v oblastiach so subtropickou klímou. V severnejších oblastiach, napríklad u nás, sa zvykne pestovať ako okrasná rastlina v prenosných kvetináčoch. Vyšľachtených bolo viacero kultivarov.
Rozmnožovanie
Množiť sa dá výsevom semien, avšak semenáče nemávajú identické vlastnosti ako materská rastlina a zakvitnú až o dva alebo dokonca tri roky po výseve. Preto sa odporúča množiť agapant radšej delením starších trsov na jar. Pri presádzaní dávajte pozor na množstvo vlahy, pretože korene z nadbytku vlahy zvyknú zahnívať a jedným zo znakov je žltnutie listov.
Výsadba
Keďže agapant nie je mrazuvzdorný, alebo nie je prispôsobený na naše zimy, pestuje sa u nás vo vegetačných nádobách, ktoré sa na zimu prenášajú do chránených priestorov. Nevysádzajte ho do príliš veľkého kvetináča, pretože obmedzenie rastu koreňov bude mať vplyv na lepšie kvitnutie. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Vraví sa tiež, že aj rastliny zasadené vo voľnej pôde kvitnú oveľa menej. Agapant sa v takomto prípade radšej šíri do okolia na úkor kvitnutia. Ak chcete rastlinu umiestniť v záhone, vysaďte ju tam v kvetináči. Zabránite tak nežiaducemu bujneniu koreňov, užijete si viac kvetov a jednoduchšie ju zazimujete.
Po 5. rokoch je potrebné presadiť ho do čerstvej pôdy, inak bude menej kvitnúť.
Ako pestovať agapant
Umiestnenie
Postarajte sa o to, aby mala rastlina dostatok svetla a tepla, obľubuje slnečné stanovištia. Pestujte ju vonku na slnku v prípade, že už nočná teplota neklesá pod 10 °C. Na nedostatočne oslnených miestach tvorí agapant len hustý trs listov bez kvetných stebiel. Počas horúceho slnečného leta si vystačí aj s rozptýleným svetlom.
Zemina
Rastlinu vysaďte do výživnej, priepustnej, mierne alkalickej pôdy, ktorá nie je príliš ľahká. Vhodné sú skôr ťažšie pôdy, môžete do nich pridať trochu piesku.
Kvitnutie
Kvitne v lete až po začiatok jesene. Jednoročné rastlinky nekvitnú, kvitnúť začínajú až na druhý alebo tretí rok svojho života.
Zálievka
Počas leta zalievajte výdatne a tiež pravidelne vyživujte hnojivom na kvitnúce rastliny. S nástupom jesene postupne uberajte zálievku aj hnojenie.
Hnojivo
Prihnojovanie vykonávajte len raz, maximálne dvakrát za mesiac. Bohatá výživa totiž môže viesť k pozastaveniu kvitnutia. Keď však rastlina začiatkom jesene zastaví kvitnutie sama, už ju viac nehnojte.
Škodcovia
Netrpí chorobami ani škodcami.
Zazimovanie
Napriek tomu, že niektorí predajcovia ju ponúkajú ako trvalku s označením odolnosti proti mrazu, nie je vhodné ju celoročne pestovať vonku. Agapant znesie len miernu zimu (max do –5 °C), a aj to len v prípade, že je suchá a také zimy u nás nie sú. Pestujte ju ako prenosnú rastlinu v nádobe, ktorú na zimu ľahko prenesiete do prostredia s teplotou od 2 do 8 °C. Pri takejto teplote rastlina nerastie ale oddychuje, čo bude mať pozitívny vplyv na kvitnutie v lete. V zime ju občas zľahka zalejte. Na jar, keď to vonkajšie teploty dovolia, presuňte ju priamo na záhon alebo balkón. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.