Kukučka vencová

Kukučka vencová, (Silene coronaria, syn: Lychnis coronaria, Coronaria coriacea, Agrostemma coronaria), (Caryophyllaceae – silenkovité), en: Rose Campion, Bloody William, Dusty miller

Charakteristika

Kukučka vencová je dvojročná alebo krátkodobá vždyzelená mrazuvzdorná trvalka so vzpriamenými a štíhlo pôsobiacimi stonkami, ktoré dorastajú do výšky 40 – 100 cm. Celé stonky aj striebristo zelené listy kopijovitého tvaru sú husto pokryté bielymi vlnitými chĺpkami. Rastlina vytvára prízemné aj stonkové listy. Stonkové listy sú protistojné, sediace, na báze zrastené a vlnia sa okolo stonky, popri ktorej vertikálne rastú. Smerom nahor sa zmenšujú. Na stonke ich býva 5 – 10 párov. Majú tuhú kožovitú štruktúru a vďaka sivobielym hustým chĺpkom pripomínajú zamat.

Päťlupienkové kvety sa tvoria v riedkej vidlici na koncoch stoniek a dosahujú veľkosť 2,5 cm. V záhradách sa pestujú vyšľachtené kultivary s kvetmi v odtieňoch svetlo aj tmavoružovej, purpurovej aj červenej či bielej farby. Plody sú mnohosemenné tobolky. Záhradné doplnky a pomôcky si vyberiete tu.

Kukučka vencová, (Silene coronaria)

Výskyt

Pochádza zo strednej a juhovýchodnej Európy a oblasť jej rozšírenia siaha po severný Irán a strednú Áziu až po západné Himaláje. Rastie na krovinatých, kamenistých, výslnných stráňach pohorí, zried­kavo tiež na okrajoch ciest, polí, vinohradov. Obľubuje výživné, výhrevné, skeletnaté, mierne kyslé sprašové pôdy, od nížin po pahorkatiny.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sú čiernohnedé, obličkovitého tvaru a majú veľkosť cca 1 mm. Dozrievajú v tobolkách. Ak rastline nebudete odstraňovať odkvitnuté kvety, bude sa sama vysemeňovať a rozširovať do okolia. Má potenciál stať sa inváznou. Rozmnožiť si ju môžete aj pomocou odrezkov alebo delením trsov.

Kukučka vencová, (Silene coronaria)

Ako pestovať kukučku vencovú

Umiestnenie
Uprednostňuje plné slnko, ale znesie aj tieň.

Zemina
Toleruje rôzne typy pôd, dôležité je, aby boli priepustné, pretože zle odvodnené pôdy jej vadia.

Zálievka
Je odolná voči suchu, takže si vystačí s atmosférickými zrážkami. Neznáša zamokrenie.

Kvitnutie
Kvitne v lete, od júna do augusta. Kvety sú bez vône, priťahujú však motýle a včely. Odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíte ďalšie kvitnutie.

Kukučka vencová, (Silene coronaria)

Využitie

Kukučka je veľmi nenáročná rastlina a tým, že je odolná voči suchu, dobre sa jej darí v oslnených skalkách alebo štrbinových záhradách, kde bude rásť bez potreby vonkajších zásahov. Svojim striebristo plstnatým zjavom a žiarivými kvetmi dodá na zaujímavosti prírodne ladeným výsadbám, vidieckym záhradám alebo okoliu rekreačných chát. Doplní aj rozkvitnutú kvetinovú lúku určenú pre opeľovačov. Kvôli vyššej veľkosti, môžete rastline v záhone poskytnúť oporu. Oporu pre rastliny nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *