Ambrózia palinolistá, (Ambrosia artemisiifolia), (Asteraceae – astrovité), cz: Ambrozie peřenolistá, en: Common ragweed, Annual ragweed, Low ragweed
Charakteristika
Ambrózia palinolistá je jednoročná, 20–150 cm vysoká bylina. Má priamu rozkonárenú chlpatú až plstnatú stonku, ktorá je na priereze tupo štvorhranná alebo okrúhla. Dolné listy sú protistojné, horné striedavé, v obryse sú vajcovité až kopijovité, 1 – 3 x perovito strihané, zvyčajne však dvakrát perovito strihané a chĺpkaté. Na lícnej strane tmavozelené, na rube sivozelené. Koreň je kolovitý a siaha do značnej hĺbky.
Ambrózia je jednodomá rastlina s jednopohlavnými úbormi. Samčie úbory sa nachádzajú na koncoch jednotlivých rozkonárených bylí. Môžu obsahovať do 200 kvetov žltej farby. Samičie úbory sú menej početné, jednokveté, rastúce v pazuchách horných listov. Plodom je nažka svetlohnedej farby, trvalo obalená listeňmi zákrovu, dlhá do 4 mm. Rastlina kvitne v závislosti od podmienok lokality od júna (júla) do októbra. Patrí medzi vetrom opelivé rastliny.
Peľ – silný alergén
V bohato produkovaných peľových zrnách rastliny sa vyskytujú proteíny, ktoré sú nebezpečnými alergénmi spôsobujúcimi dýchacie problémy a astmu. Najviac peľu v ovzduší u nás sa nachádza v teplých a slnečných augustových dňoch.
Jedna rastlina môže vyprodukovať až niekoľko miliárd peľových zŕn a prahové množstvo pre vyvolanie alergických symptómov je už dvadsať peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Peľ sa šíri vetrom aj na niekoľkokilometrové vzdialenosti od zdroja pôvodu.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje výhradne generatívne (semenami). Úspešnému rozširovaniu tohto invázneho druhu napomáha predovšetkým produkcia veľkého množstva semien, ich dlhodobé pretrvávanie v pôde a zväčšovanie výmery zaburinených a neobhospodarovaných pozemkov. Semená ambrózie palinolistej si podľa niektorých autorov uchovávajú klíčivosť až 25 – 40 rokov. Šírenie druhu je možné obmedziť mechanickými zásahmi spočívajúcimi v odstraňovaní ešte nekvitnúcich rastlín, prípadne na začiatku kvitnutia s hlavným cieľom zabrániť tvorbe semien na rastlinách.
Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.
Výskyt
Rastlina pochádza zo Severnej Ameriky. Do Európy sa dostala s najväčšou pravdepodobnosťou náhodne spolu s osivom a dovozom poľnohospodárskych plodín, ako sú napríklad sójové bôby a lucerna. Na Slovensku je zaradená do zoznamu nepôvodných inváznych druhov Slovenskej republiky a preto je žiadúce jej porasty odstraňovať. Vyskytuje sa hlavne v južných častiach Slovenska, ale postupne sa šíri aj viac na sever do kotlín stredného a severného Slovenska.
Vyskytuje sa v blízkosti polí a na strniskách po pestovaní kultúrnych rastlín. Nemá osobitné nároky na podmienky stanovišťa, šíri sa popri cestách, železničných tratiach, v okolí obcí. Rastie tiež na navážkach zeminy a iných človekom ovplyvnených plochách.