Bršlen európsky

Bršlen európsky, ľud: kňažské čiapočky, kvadrátky, (Euonymus europaeus), (Celastraceae – bršlenovité), en: Spindle-tree

Charakteristika

Bršlen európsky je opadavý strom alebo krík s bohatým rozkonárením a široko klenutou korunou. Dorásť zvykne do výšky 4 – 7 metrov. Jeho konáre sú v mladosti zeleno- sivo- hnedé a hladké, na starších sa tvorí sivastá tmavšia rozpukaná borka korkovitej štruktúry. Listy má lysé, stopkaté a protistojné. Listová čepeľ je oválno kopijovitá, na báze klinovitá a na konci zašpicatená s jemne pílkovitými okrajmi.

Kvitne v máji a júni. Kvety majú nenápadnú zelenkastú korunu. Dozrievaním sa menia na cyklámenovo ružové štvorpuzdrové tobolky tzv. „kvadrátky“. Visia na strome na dlhých stopkách a svojou farebnosťou aj tvarom ho zdobia aj po opadaní listov. Postupom času sa puzdro otvára a odhaľuje oranžový miešok v ktorom sú ukryté semená. Tie sú ružovej alebo bledoružovej farby (čo sa dá zistiť len po zoškrabaní oranžového mieška) a sú jedovaté. Dozrievajú na jeseň – koncom septembra a v októbri.

Výskyt

Bršlen európsky je euroázijský druh, u nás rastie v nižších polohách, v nížinách a pahorkatinách do nadmorskej výšky okolo 500 – 600 m. Dáva prednosť vlhkejším pôdam, rastie v lužných lesoch, v dubinách a bučinách. Je odolný voči mrazom a dobre znáša aj zatienenie. Býva súčasťou krovísk a drevitých zárastov na okrajoch polí a pasienkov spoločne napríklad s hlohom, dráčom, prípadne ružou šípovou.

Porovnanie s bršlenom bradavičnatým

Na našom území vo voľnej prírode, hoci vzácnejšie, rastie aj Bršlen bradavičnatý (Euonymus verrucosus). Jeho pomenovanie vychádza zo skutočnosti, že má pokryté konáriky bradavičnatými lenticelami. Plody – spomínané kvadrátky sú podobné, no majú charakteristickú odlišnosť. Bršlen bradavičnatý má semená čiernej farby a sú voľným okom viditeľné, keďže sú len napoly ukryté v miešku. Miešok má tmavšiu oranžovú až červenú farbu. Rastlina je citlivá na nízke teploty a mráz, preto sa vyskytuje len v teplejších oblastiach.

Využitie

Ako už bolo spomenuté, dekoratívne plody bršlenu európskeho obsahujú jedovaté semená, ktoré pri požití spôsobujú preháňanie a dávenie. V nich obsiahnutý horký olej sa v minulosti v ľudovom liečiteľstve využíval na hubenie vší a tiež sa ním potierali miesta postihnuté svrabom alebo rôzne chrasty. Bršlenové drevo sa hodí na jemné rezbárske a tokárske práce (práce so sústruhom).

V záhradách a parkoch sa pestujú rôzne farebnolisté odrody a druhy bršlenov, ktoré pochádzajú z ázijských krajín alebo vznikli šľachtiteľskou aktivitou. Pestovateľské pomôcky, doplnky a drobnosti do záhrady si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *