Hloh jednosemenný

Hloh jednosemenný, (Crataegus monogyna), (Rosaceae – ružovité) 

Charakteristika

Hloh jednosemenný je tŕnitý strom alebo krík s bohatým rozkonárením. Dorásť môže do výšky 5 – 10 metrov. Jeho konáre sú pri mladej rastline plstnaté, neskôr sú holé. Listy sú dlhostopkaté. Listová čepeľ je na báze klinovitá, v obryse okrúhlo vajcovitá a viaclaločnatá s hlbokými zárezmi. Listy sú na líci tmavozelené s roztrúsenými chĺpkami. Chĺpky pri dospelých listoch opadávajú a zostávajú len okolo žilnatiny na rube v žilových žliabkoch a sú bielej farby.

Hloh jednosemenný, (Crataegus monogyna)

Hloh jednosemenný kvitne od polovice mája do polovice júna. Súkvetie je usporiadané do priamych bohatých vrcholíkov. Kvietky majú biele korunné lupienky a pri odkvitaní prenikavo zapáchajú. Plody sú guľovité alebo vajcovité červené malvičky s múčnatou dužinou a jednou tvrdou kôstkou. Nesú zvyšky vtlačených kališných lístkov a jednu čiernu bliznu. Dozrievajú na jeseň.

Hloh jednosemenný, (Crataegus monogyna)

Porovnanie s hlohom obyčajným

Hloh obyčajný (Crataegus laevigata, al. oxyacantha) je krík podobného tvaru, vzhľadu aj výskytu ako hloh jednosemenný. Ako ich rozoznať? Hloh obyčajný má plytšie vykrajovanú listovú čepeľ a listy nemajú v dospelosti v pazuchách žilnatiny chĺpky. Tiež sa uvádza, že dozreté malvice nesú kališné lístky, ktoré výrazne odstávajú naspäť a prítomné bývajú aj 2 – 3 zaschnuté blizny. V malviciach sa zvyčajne nachádzajú 2 kôstky. Kvitne od konca mája do polovice júna.

Medzi obidvoma druhmi existuje viacero prechodov a krížencov, preto býva určovanie obtiažne. Vyšľachtené kultivary hlohu (väčšinou pôvodom zo Severnej Ameriky) sa pestujú ako okrasné dreviny s nápadnými červenými alebo ružovými kvetmi.

Výskyt

Hloh jednosemenný rastie v Európe (aj v Ázii) v celom miernom podnebnom pásme od nížin až do horského stupňa. Najrozšírenejší je v teplejších pahorkatinách a to v dubinách, dubo- hrabinách, prípadne v kriačinách spoločne s dráčom, ružou šípovou, trnkou, či bršlenom. V samostatných spoločenstvách sa vyskytuje hojne na štrkových (vápencových) naplaveninách Dunaja. Vyhovujú mu oslnené okraje polí a pasienkov, aj okraje lesov a húštin.

Hloh jednosemenný, (Crataegus monogyna)

Využitie

Hloh jednosemenný aj obyčajný majú využitie v liečiteľstve, na tieto účely sa zbierajú kvety, listy a plody. Používajú sa ako prostriedok na podporu kardiovaskulárneho systému, na podporu činnosti srdca. Droga je súčasťou liečiv na zníženie krvného tlaku. Využíva sa tiež na odstránenie srdcovej nervozity, migrény, ťažkostí v klimaktériu a nespavosti.

Čaj z kvetov a listov hlohu predávaný v lekárňach uvádza nasledovné účinky: posilnenie srdcového svalu, mierne zníženie krvného tlaku, protisklerotické účinky, zníženie lámavosti kapilár, zlepšenie cirkulácie krvi a močopudné účinky. Čajové súpravy a pomôcky na prípravu lahodného čaju si vyberiete tu.

Hloh jednosemenný, (Crataegus monogyna)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *