Čerkáč peniažtekový, (Lysimachia nummularia, syn. Nummularia repens, Lysimachia rotundifolia), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Vrbina penízková, en: Moneywort, Creeping Jenny, Herb twopence, Twopenny grass
Charakteristika
Čerkáč peniažtekový je rýchlo sa rozrastajúca pôdopokryvná trváca plne mrazuvzdorná vždyzelená bylina. Má plazivú štvorhrannú stonku dorastajúcu do dĺžky 10 – 50 m. Stonka sa poväčšine rozkonáruje a v uzloch sa zakoreňuje, takže vytvára rozsiahle prepletené pokryvné rohože. Listy sú vajcovitého až okrúhleho tvaru, sú tupé a celistvookrajové. Rastú protistojne na krátkych stopkách. Sú stredne zelenej farby a môžu byť červeno bodkované. Červené bodkovanie spôsobujú veľmi drobné, červenohnedé žliazky, ktorými sú listy posiate.
V pazuchách listov sa tvoria na krátkych stopkách sýtožlté jednotlivé kvety s priemerom 2 cm. Kvitnú od mája do júla. Kalich je takmer po stopku delený na 5 srdcovitých končistých zubov, koruna je plytko zvončekovitá. Plod je guľovitá, zriedka dozrievajúca tobolka, kratšia ako kalich.
Výskyt
Čerkáč peniažtekový je polotieňový lesný druh. Rozšírený je od nížin až do horského stupňa v lužných lesoch, tienistých zmiešaných lesoch, na lúkach, pasienkoch, záhradách a priekopách. Rastie okolo pramenísk, močiarov, na brehoch vodných tokov a nádrží. Dáva prednosť vlhkejším stanovištiam. Môže rásť aj priamo vo vode. Je to pôvodný európsky druh rozšírený v submediteránnej, miernej až suboceánickej oblasti Európy. Zavlečený bol aj do Severnej Ameriky, Japonska, Austrálie či na Nový Zéland.
Rozmnožovanie
Hoci kvety navštevuje veľa opeľovačov zbierajúcich peľ, plody – tobolky – sa vyvíjajú len zriedkavo na ohýbajúcich sa stopkách. Sú guľovité, mnohosemenné, žltkasté, červenkasto škvrnité a veľké okolo 0,5 cm. Dozrievajú v auguste až septembri. Oveľa častejšie sa však rastlina rozmnožuje zakoreňovaním stoniek. Stonky zakorenia tam, kde sa uzliny listov dotýkajú zeme. Množenie je tiež možné stonkovými alebo podzemkovými odrezkami. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Ako pestovať čerkáč peniažtekový
Umiestnenie
Čerkáč je rastlina mierneho pásma, darí sa mu na slnku aj v tieni. V tieni sa listy vyfarbujú na limetkovo zeleno.
Zemina
Vyhovuje mu hlinitá až ílovitá pôda, slabo kyslá až neutrálna, dobre zásobená vodou a živinami, hlavne dusíkom. Na chudobnejších a suchších pôdach sa čerkáč nebude správať príliš rozpínavo.
Zálievka
Rastlina je nenáročná, vyhovuje jej vlhká pôda. No hoci je zväčša spájaná s vlhkým prostredím, pri pestovaní znesie aj suchšie podmienky.
Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.
Choroby a škodcovia
Čerkáč býva odolný voči chorobám aj voči hmyzím škodcom. Vyskytnúť sa môže hrdza a škvrny na listoch.
Pestovateľské tipy a starostlivosť
Pestuje sa ako okrasná pôdopokryvná a podrastová rastlina na tienistých miestach alebo na brehoch záhradných jazierok, či iných vodných plôch. Pre svoju schopnosť rásť aj pod vodnou hladinou sa zvykne umiestňovať aj do akvárií a studenovodných nádrží. Dobre znáša rez, takže je jednoduché udržiavať ho v požadovanom priestore. Pri dostatku vlahy rastie aj na plnom slnku, kde lepšie kvitne.
Hodí sa tiež do závesných nádob alebo do skaliek, kde môže prevísať, alebo vytvárať hustý koberec. Zvykne sa vysádzať aj na zakrytie alebo preliatie kamenných múrov.
Využitie
Na liečebné účely sa zbiera vňať (Herba lysimachiae) v čase plného kvitnutia (máj, jún). Materiál sa suší v tieni alebo v sušičke pri teplotách do 45 °C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Dobre usušená vňať je svetlozelená, chutí horko a pôsobí sťahujúco. Obsahuje saponíny, triesloviny, sliz, silicu, kyselinu kremičitú a baktericídne látky. Používa sa ako sťahujúci a upokojujúci prostriedok pri žalúdočných a črevných kataroch a pri silných hnačkách. Z čerstvých, rozpučených listov sa robia obklady na zle sa hojace rany, vredové ochorenia a kožné vyrážky. Táto kaša mierni aj bolesti pri svalovom reumatizme a zápaloch kĺbov. Odvar aj šťava z čerstvej vňate pôsobia priaznivo na pokožku, zmäkčujú ju a zvláčňujú.