Stredomorské rastliny – kvíz

Letná sezóna je v plnom prúde a vy skúste identifikovať pár zaujímavých rastlín, s ktorými sa môžete stretnúť napríklad aj počas dovolenky pri Stredozemnom mori. Veľa šťastia!

Viac fotiek aj informácií o rastlinách nájdete na MojeRastliny.sk

#1. Rastlina má svoj domov v krajinách ako Maroko, Tunisko, Španielsko, Korzika a podobne. Rastie tu predovšetkým na útesoch a skalnatých pobrežných miestach. Na týchto lokalitách môže dorásť až do výšky 60 cm. Ako sa volá?

#2. Tento vždyzelený listnatý krík pochádza z Južnej Afriky, pestuje sa vo verejných výsadbách v tropických aj subtropických oblastiach aj inde vo svete. Kvety má zvyčajne bledomodrej farby, môžu však byť aj tmavomodré, fialové alebo biele. Ako sa volá?

#3. Ide o menší opadavý strom pochádzajúci z Karibiku, rastie do výšky 4 – 8 m. Vyznačuje sa výraznými voňavými 5 lupienkovými bielymi kvetmi so žltými stredmi. Ako sa volá?

#4. Táto drevnatá, vždyzelená liana pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky a obľúbená je v tropických a subtropických oblastiach po celom svete. Žiarivé listene červenej, ružovej, fialovej, oranžovej alebo bielej farby ju zdobia aj niekoľko týždňov, drobné smotanové kvietky kvitnú len pár dní. Ako sa volá?

#5. Dekoratívny strom nižšieho vzrastu, ktorý je rozšírený aj v Stredomorí, bol pôvodne endemitom z ostrova pri pobreží Somálska. Kvitne výraznými červenými kvetmi, z ktorých sa vytvoria chutné plody. Ako sa volá?

#6. Nízko rastúca letnička, zriedkavo krátkodobá trvalka, pochádza zo Stredomoria. Je nenáročná, bohato a dlho kvitnúca, vytvára vankúšové porasty. Obľúbená je aj u slovenských záhradkárov. Ako sa volá?

#7. Ide o trváci, voňavý a bohato rozkonárený poloker. Má aj liečivé účinky. Ako sa volá?

#8. Tento dekoratívny vždyzelený krík dorastá do výšky 2 – 6 m. Jeho farebné kvety vyrastajú na koncoch stoniek v skupinách cca po 8 kusov. Pozor, rastlina je jedovatá. Ako sa volá?

#9. Ide o rozložitý opadavý ker dorastajúci do výšky 3-5 metrov. Listy má kožovité, pri poranení roní dráždivý biely latex. Pestuje sa pre chutné plody. Poznáte ho?

#10. Zaujímavý okrasný krík pochádzajúci z Austrálie je obľúbený aj vo výsadbách v oblasti Stredomoria. Jeho nezvyčajné kvety pripomínajú kefy na čistenie pohárov. Poznáte ho?

Vyhodnotenie

Výsledky

-
Gratulujeme! Výborný výsledok!

Dobre. Niečo poznáte a o ostatnom sa viac dozviete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *