Divoká mimóza

Divoká mimóza, (Leucaena leucocephala, syn: Mimosa leucocephala, Acacia leucophala, Leucaena glauca), (Fabaceae – bôbovité), cz: Leucéna bělohlavá, en: Jumbay, Pearl wattle, White leadtree, River tamarind, Ipil-ipil

Charakteristika

Divoká mimóza je vždyzelená tropická drevina rastúca ako nevysoký strom do výšky 15 m, alebo ako rozložitý ker dorastajúci do 3 m. Má striedavé dvakrát sperené listy dlhé 15 až 20 cm, sekundárne sperenie je dlhé 5 až 15 cm a býva na ňom 3 – 10 párov podlhovasto vajcovitých až čiarkovitých lístkov. Na koncoch stopiek listov sú extraflorálne nektária, ktoré navštevujú mravce. Koreňový systém rastliny prerastá veľmi hlboko a je do široko rozložený.

Drobné belavé kvety sú v počtoch 100 až 180 zoskupené do hlávkového súkvetia veľkého cca 2 cm. Hlávky vyrastajú na stopkách z pazúch listov mladých výhonkov a rastú buď jednotlivo, alebo po dvoch až šiestich. Na jednej hlávke sa obvykle vytvorí 5 až 20 plodov. Plod je rovný, plochý, kožovitý struk, ktorý je v zrelosti tmavohnedý až červenohnedý a dlhý 11 až 22 cm. Obsahuje 6 až 25 hnedých, sploštených, úzko vajcovitých, tvrdých semien. Na drevine sa častokrát nachádzajú zároveň kvety a nezrelé aj zrelé plody.

Rastlina sa dožíva do 50 rokov.

Výskyt

Divoká mimóza pochádza z južného Mexika a priľahlých stredoamerických krajín Guatemaly a Belize. Rozšírená je po celej Strednej Amerike. V súčasnosti jej areál zasahuje do tropickej Ázie, Afriky, Austrálie aj na tichomorské ostrovy. V krajinách s tropickým podnebím je tiež pestovaná, rýchlo rastie, ľahko splaňuje a šíri sa aj ako pionierska rastlina na doteraz nedotknuté miesta. Prosperuje v pásme od pobrežia do nadmorskej výšky okolo 2000 m n m.

Osídľuje otvorené pobrežné alebo riečne stanovištia, narušené a rôzne degradované ruderálne lokality a príležitostne aj poľnohospodársku pôdu. Jej rozširovanie sa miestami stáva nežiadúce a na na mnohých miestach je považovaná za inváznu rastlinu alebo agresívny burinový druh (napr. v Austrálii či južnej Afrike). Je schopná rýchlo vytvoriť jednoliate neprechodné húštiny a vytláča pôvodné druhy.​

Zriedkavo sa vyskytuje aj v subtropických oblastiach, kde v chladnejšom období zastavuje rast.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Vytvára veľké množstvo semien, ktoré si udržia životnosť až 20 rokov. Pri ideálnych podmienkach, keď má dostatok tepla a vody, kvitne postupne celoročne a plody dozrievajú za 10 až 15 týždňov po odkvitnutí, pričom rastlina môže mať plody už v prvom roku po výsadbe.

V našich podmienkach sa dá pestovať ako izbová rastlina a niektoré e-shopy aj ponúkajú na predaj jej semená. Vysievať sa dajú kedykoľvek počas roka. Pred výsevom ich namočte v teplej vode po dobu 1 -2 dní. Potom ich zľahka zatlačte do výsevného substrátu, ktorý udržujte v teple (22 – 28°C) a pravidelne zavlažujte. Vyklíčiť by mali do 1 mesiaca. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať divokú mimózu

Umiestnenie
Potrebuje oslnené stanovište. Za optimálnu priemernú ročnú teplotu sa považuje 25 až 30 °C.

Zemina
Darí sa jej vo vápnitej, piesočnatej pôde do hodnoty pH 8, ktorá môže byť aj slabo zasolená. Neznáša kyslé a mokré pôdy saturované hliníkom.

Zálievka
Rastlinám v nádobe udržiavajte pôdu vlhkú, nie mokrú.

Kvitnutie
Kvitne podľa podmienok celoročne, záleží od klímy a geografickej polohy. V prípade horších podnebných podmienok na severnej pologuli kvitne v apríli až júli a plody dozrievajú v auguste až októbri.

Strihanie
Strihanie znáša dobre. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu. Ak mráz alebo požiare zničia nadzemnú časť rastliny, druhým rokom vyrastá z koreňov nová rastlina. Podobne sa správa po orezaní vetiev či spasení listov, kedy sa veľmi rýchlo obnovuje.

Využitie

Divoká mimóza sa v ázijských krajinách využíva ako krmivo pre prežúvavce. Listy aj zrelé semená obsahujú toxickú aminokyselinu mimosín alebo leucenol, ktorá však takmer neškodí prežúvavcom, vďaka špecifickým mikróbom v tráviacom trakte.

Pre ľudí sú jedlé iba varené mladé listy, nezrelé struky, nezrelé semená alebo kvetné puky. Sušené semená sú veľmi tvrdé a pred použitím sa fermentujú, alebo sa suché melú na múku a miešajú sa s kukuričnou, alebo sa upražia a nahrádzajú kávu. Priebežne sú šľachtené kultivary s nízkym obsahom mimosínu.

Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Drevina sa vysádza na spevnenie eróziou ohrozených plôch a má potenciál obnovovať úrodnosť pôdy vďaka symbiotickému vzťahu s pôdnymi baktériami rodu Rhizobium, ktoré fixujú atmosférický dusík.

Drevo sa spracováva na rôzne stolárske výrobky, zhotovujú sa z neho parkety, nábytok a rôzne domáce potreby. Vyrába sa z neho kvalitné drevené uhlie aj buničina a papier a je tiež vhodnou surovinou na priemyselnú výrobu drevotrieskových dosiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *