Kalina vráskavolistá

Kalina vráskavolistá, (Viburnum rhytidophyllum), (Viburnaceae – kalinovité, tiež Adoxaceae – pižmovkovité), cz: kalina svraskalá

Charakteristika

Kalina vráskavolistá je stálozelený neopadavý mrazuvzdorný ker s oválnou až guľovitou korunou. Dorastá do výšky 3 – 4 m a pomerne riedko sa rozkonáruje. Má plstnaté priame konáre na ktorých vyrastajú relatívne veľké jednoduché listy oválneho až kopijovitého tvaru, ktoré môžu dosiahnuť aj dĺžku okolo 25 cm. Rastú na hrubších plstnatých stopkách. Ako napovedá pomenovanie rastliny a vidieť to aj na obrázku, listy sú nápadne vráskavé. Z vrchnej strany sú tmavozelené a pomerne lesklé, z vnútornej strany sú sivo bledé, drsno plstnaté a majú vystupujúcu žilnatinu.

Rúrkovité obojpohlavné voňavé kvety rozkvitajú v máji. Zoskupené sú v polguľovitých vrcholíkových súkvetiach, ktoré v priemere dosahujú veľkosť 10 – 20 cm. Sú smotanovo až žltobielej farby a na začiatku kvitnutia mávajú aj ružové odtiene. Plody sú zo začiatku červené bobule, v čase zrelosti majú čiernu farbu. Dozrievajú v septembri až októbri.

Rastlina pochádza z centrálnej Číny, u nás sa pestuje ako okrasná drevina v parkoch a záhradách.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré pred klíčením potrebujú prejsť stratifikáciou. Pri kaline vráskavolistej býva úspešné aj množenie odrezkami odobratými v letnom období, prípadne aj v jeseni. Z kríka odrežte výhonky dlhé asi 10 – 15 cm a odstráňte z nich spodné listy. Umiestnite ich do vody alebo do výsevného substrátu tak, že v nich bude len stonka, nikdy nie listy. Niekedy sa odporúča zrezať listy na polovicu, aby sa znížilo odparovanie vody z rastliny. Z tohto dôvodu sa tiež odporúča umiestniť zakoreňujúce sa odrezky do skleníka či fóliovníka, ktoré pomáhajú udržiavať vlhkosť a teplotu prostredia. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Ako pestovať kalinu

Umiestnenie
Vyhovuje jej teplejšia slnečná poloha aj polotieň. Na nechránených stanovištiach ju môžu poškodzovať silné mrazy. Výsadba je vhodnejšia v teplejších oblastiach.

Zemina
Doprajte jej hlbokú, priepustnú, nezamokrenú a humóznu čerstvú zeminu. pH pôdy nie je rozhodujúce, dokáže rásť v kyslých aj zásaditých pôdach. Ak chcete zeminu vylepšiť, pridajte do nej piesok a rašelinu. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Pri mladých a čerstvo zasadených kríkoch dbáme na primeranú pravidelnú zálievku, ktorá umožní dobré zakorenenie sa. Staršia, dobre uchytená rastlina potom nevyžaduje žiadnu zálievku.

Kvitnutie
Kvitne v máji a začiatkom júna.

Pestovateľské tipy

Kalina vráskavolistá sa uplatní ako solitér, alebo tiež vo výsadbe stálozelených živých plotov. Jej tmavozelené listy vyniknú s kontrastne sfarbenými drevinami, s ktorými môže vytvoriť zaujímavú kompozíciu.
Po výsadbe mladej rastliny sa odporúča uskutočňovať prvé 2 – 3 roky jarný rez, aby sa zabezpečil hustý a pekný rast.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *