Kokorík širokolistý, (Polygonatum latifolium), (Asparagaceae – asparágovité), cz: Kokořík širokolistý, en: King Solomon’s-seal, Solomon’s seal
Charakteristika
Kokorík širokolistý je trváca bylina s horizontálnym podzemkom, z ktorého vyrastajú hranaté stonky so striedavými široko vajcovitými listami. Stonky sú nevetvené, v hornej časti sa mierne ohýbajú do oblúka. Dlhé sú 20 – 45 cm a sú chlpaté, výraznejšie v hornej časti. Listy rastú striedavo v dvoch radoch a sú sediace na stonke. Sú celookrajové, na koncoch sú zašpicatené, majú oblúkovitú žilnatinu a na rube bývajú minimálne na žilnatine chĺpkaté, na líci sú hladké. Kvety visia z pazúch listov po 2 a viac na krátkych jemne chĺpkatých stopkách, ktoré sú v polovici zrastené. Majú rúrkovitý (alebo zvončekovitý) tvar a sú bielo krémovej farby so zelenkavými cípmi. Nitky tyčiniek v kvetoch by mali byť tiež chĺpkaté. Kvitne v máji a júni a kvety voňajú.
Plody sú guľovité čiernofialové bobule. Celá rastlina je jedovatá.
Výskyt
Kokorík širokolistý sa vyskytuje hlavne v juhovýchodnej Európe od Rakúska a južného Slovenska až po severné Grécko a tiež rastie na Kryme. Na južnom Slovensku rastie v Podunajskej nížine od Bratislavy po Štúrovo. Vyhovujú mu kroviny a svetlejšie teplomilné lesy, rastie na humóznych, živinami dobre zásobených stanovištiach a v lužných lesoch.
Príbuzné druhy
Je známych asi 60 druhov kokoríkov, na Slovensku sa vyskytujú 4. Okrem kokoríka širokolistého, ktorý rastie len na južnom Slovensku, sú to nasledovné druhy:
Kokorík voňavý (Polygonatum odoratum) je teplomilný, rastie vo svetlých suchých lesoch a hájoch v nížinách a pahorkatinách v teplejších oblastiach. Má hranatú, mierne ohnutú hladkú stonku dorastajúcu do výšky 15 – 40 cm. Striedavé pozdĺžne vajcovité drsné listy sú skoro prisadnuté. V pazuchách majú po jednom, zriedkavo dva voňavé kvety na spoločnej stopke.
Kokorík mnohokvetý (Polygonatum multiflorum) rastie skôr vo vlhkejších listnatých lesoch (nie však veľmi podmáčaných) na bohatších pôdach od nížin do podhorí. Má 30 – 80 cm dlhú oblú stonku so sediacimi vajcovitými končistými holými listami. Biele nevoňavé kvety sú usporiadané v strapcoch po dvoch až päť. Kvetná rúrka je v polovici dovnútra prehnutá (čo kvety voňavých druhov nemajú).
Kokorík praslenatý (Polygonatum verticillatum) je chladnomilnejší, často rastie v horských bučinách a smrečinách. Má úzko kopijovité listy v 3 – 7 početných praslenoch na hranatej stonke. Biele kvety najčastejšie rastú po dvoch iba zriedkavo po jednom alebo troch. Dorastá do výšky 1 m.
Využitie
Kokorík sa niekedy pestuje ako okrasná rastlina v polotienistých záhradkách a parkoch s lesným charakterom. Boli vyšľachtené aj kultivary, zväčša druhu kokoríka mnohokvetého.
Rastlina bola v minulosti používaná v ľudovom liečiteľstve. Na liečenie sa využívali podzemky. Najčastejšie sa indikovala ako dermatikum na ošetrenie kožných poranení. Odporúčala sa aj ako kozmetikum pri poruchách sfarbenia kože, prípadne ako obklad pri liečbe reumatizmu. V menšom rozsahu sa vnútorne užíval odvar ako močopudný prostriedok a na podpornú liečbu cukrovky.
Účinné látky kokoríka však nie sú zatiaľ dostatočne preskúmané ani experimentálne vyhodnotené. Nie je určené bezpečné účinné dávkovanie, preto sa neodporúča ich vnútorné užívanie. Rastlina je jedovatá a pri požití, napríklad jej čiernych bobúľ, spôsobuje zažívacie ťažkosti s dávením a krvavými hnačkami.