Kurkuma ružová

Kurkuma ružová, (Curcuma alismatifolia), (Zingiberaceae – ďumbierovité al. zázvorovité), en: Siam tulip, Summer tulip

Charakteristika

Kurkuma ružová je tropická rizomatózna trvalá rastlina. Z podzemku vyrastajú trsy vzpriamených, nerozkonárených stoniek s úzkymi kopijovitými tmavozelenými listami. Ponad ne rozkvitajú v lete súkvetia v krásnych jasných odtieňoch ružovej farby, ktoré svojou štruktúrou pripomínajú šišky.

Každé súkvetie je tvorené z okázalých okvetných lístkov, ktoré obklopujú drobné, levanduľovo biele pravé kvety. Skutočné kvety sú viditeľné iba vtedy, ak sa krútia okolo okrajov listeňov. Súkvetie vyrastá na vrchole pevnej valcovitej trstinovej stonky, ktorá dorastá do výšky okolo 60 cm spomedzi trsu listov.

V anglicky hovoriacich krajinách volajú rastlinu Siamsky tulipán, keďže kvety, listy aj stonky rastliny v istom zmysle tulipán pripomínajú a prímenie Siamsky upriamuje pozornosť na indočínsky pôvod rastliny, keďže rastlina pochádza z Thajska, predtým známeho ako Siam.

U nás sa pestuje ako obľúbená izbová rastlina, ktorú môžete mať celoročne v interiéri, alebo si ju môžete v lete pestovať aj v záhrade. Keďže je to tropická rastlina, nie je mrazuvzdorná a našu zimu by neprežila, treba ju koncom sezóny preniesť do chránených priestorov, napríklad do zimnej záhrady.

Rozmnožovanie

V čase vegetačného pokoja si ju môžete rozmnožiť delením podzemkov, ktoré sú pod zemou a pripomínajú hľuzy zázvora. Na podzemkoch môžete vidieť niekoľko očiek, z ktorých vyrastú nové rastliny. Pred výsadbou ich namočte na 5 hodín do vlažnej vody. Hľuzy sa sadia na jar po odznení posledných mrazov do ľahkej piesčito-hlinitej pôdy, prípadne skôr do skleníka alebo fóliovníka. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Pri výsadbe nezabudnite v nádobe vytvoriť dostatočnú drenážnu vrstvu, aby ste predišli zahnívaniu koreňovej sústavy.

Rastlinu môžete pestovať aj zo semien, ideálne je vysievať ich hneď po dozretí. Najlepšie klíčia pri teplote okolo 20°C.

Ako pestovať kurkumu

Umiestnenie
Rastlina má rada dostatok svetla a vyhovuje jej aj polotieň. Ideálne je jasné svetlo s trochou priameho doobedňajšieho slnka. Vhodná je bežná izbová teplota, ktorá by v zime nemala klesnúť pod 15°C.

Zemina
Vhodná je dobre priepustná, stredne vlhká a organicky bohatá, výživná hlinitá zemina.

Zálievka
Zabezpečte jej pravidelnú zálievku a rosenie, dajte však pozor, aby ste ju príliš nepremokrili. Čím je v teplejšom prostredí, tým viac vlahy vyžaduje a naopak.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina počas rastu v teplom prostredí obľubuje aj zvýšenú vlhkosť vzduchu. Umiestnite ju do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvety sa objavujú na začiatku leta v júli a kvitnú niekoľko týždňov, pri priaznivých podmienkach až do októbra. Pre podporu kvitnutia jej od apríla do septembra pridávajte pravidelne raz za dva týždne do zálievky hnojivo.

Zazimovanie

Ak rastlinu pestujete v záhrade, na jeseň, keď teploty začnú klesať pod 15°C vykopte podzemky, odstráňte im vrcholový výrastok a uložte ich na chladnom a suchom mieste v rašeline alebo vermikulite, ktorý počas zimy udržujte vo veľmi miernej vlhkosti. Prezimované podzemky potom, po prípadnom delení vysaďte na jar vonku. Ak rastlinu pestujete vonku v nádobe, stačí ju preniesť do vnútra aj s kvetináčom a držať na chladnom a suchom mieste s minimálnou vlhkosťou (len toľko, aby pôda v kvetináči úplne nevyschla). Kvetináče aj všeličo do domácnosti si vyberiete tu.

Niektoré zdroje odporúčajú nechať rastlinu samovoľne zatiahnuť (v priebehu novembra) a následne premiestniť na chladné a svetlé stanovište s teplotou okolo 7 °C. Aj takto zatiahnutým rastlinám dodávajte minimálnu zálievku.

Na jar ich opäť vysaďte do čerstvého substrátu a začnite postupne zalievať.

Príbuzné druhy

Kurkuma pravá (Curcuma longa) je menej okrasný druh kurkumy, známa je tiež pod názvom kurkuma dlhá, indický šafrán, alebo žltý zázvor. Podzemky tejto rastliny sa sušia a melú na oranžovo – žltý prášok a pod názvom kurkuma sú používané ako korenina, dochucovadlo alebo farbivo prevažne v ázijskej kuchyni. Kurkuma je súčasťou ázijskej koreniacej zmesi karí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *