Ľalia biela liečivá

Ľalia biela liečivá, (Lilium candidum), (Liliaceae – ľaliovité), cz: Lilie bělostná, kostelní, en: Madonna lily, White lily

Charakteristika

Ľalia biela liečivá je trváca mrazuvzdorná cibuľovitá rastlina dorastajúca do výšky 70 – 150 cm. Zo šupinatej cibule vyrastajú už v jeseni kopijovité listy v prízemnej ružici, ktorá prezimuje a následne na jar z nej vyrastie aj kvetná stonka. Stonka je priama a husto obrastená kopijovitými listami. Kvety sú až 10 centimetrov veľké, jasne bielej farby a majú výraznú vôňu. Na jednej stonke sa môže vytvoriť až 15 kvetov, ktoré sú usporiadané do strapca. Kvitnú od júna do júla. Plody sú tobolky.

Rozmnožovanie

Ľalia sa rozmnožuje delením cibúľ, ktoré prebieha prirodzene. Po pár rokoch už rastie na jednom stanovišti viacero rastlín, ktoré môžu byť po odkvitnutí a dozretí cibúľ rozsadené. Najvhodnejšie obdobie na rozsádzanie je september, cibuľky tak budú mať dostatok času dobre zakoreniť pred príchodom mrazov. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady, kuchyne aj domácnosti si vyberiete tu.

Výskyt

Rastlina pochádza z východného Stredomoria, z oblastí od Macedónska cez Grécko a Turecko až do Izraela. Od stredoveku sa pestovala v európskych záhradách a v niektorých oblastiach aj unikla do voľnej prírody. (napr. južná a západná Európa, Makaronézia).

Na miestach svojho prirodzeného výskytu vyhľadáva kamenisté podložia a kroviny a objavuje sa aj na druhotných stanovištiach, v okolí ľudských sídiel a záhrad, na rumoviskách a skládkach.

Ako pestovať ľaliu bielu

Výsadba
Ideálne obdobie na výsadbu ľalií je na jeseň v septembri až októbri. Cibuľky by mali byť vložené tak hlboko, aby vrstva pôdy nad nimi bola cca 3 cm. Aby nevyschli, treba ich zasadiť hneď po kúpe a zbytočne neskladovať mimo pôdy.

Umiestnenie
Vhodné je svetlé vzdušné miesto v závetrí, ideálne také, ktoré je na poludnie zatienené. Vhodný je aj polotieň. Aby ľalia krajšie vynikla, odporúča sa vysádzať ju do skupiniek.

Zemina
Vyžaduje hlinito-piesčitú, na živiny bohatú, priepustnú pôdu, neutrálnu alebo mierne kyslú. Pod cibuľku sa umiestňuje drenáž z piesku s trochou kompostu.

Kvitnutie
Ľalia biela kvitne v júni a júli a vtedy sa aj zbierajú čerstvé kvety.
Stonku nechajte odumrieť prirodzene, poprípade ju odstráňte až na jeseň. Pre všetky cibuľové rastliny platí, že po odkvitnutí treba nechať stonku a listy bez kvetu nedotknuté aspoň 6 týždňov, aby mohli cibule v zemi dostatočne dozrieť.

Zálievka
Polievať ju stačí v období pred a počas kvitnutia, keď je sucho. Zalievajte ju ku koreňom, nie na listy. Neodporúča sa ju podmáčať.

Škodcovia
Spomenúť treba šarlátovočerveného ľaliového chrobáka (Lilioceris lilii), ktorý požiera listy, stonky, puky aj kvetiny všetkých ľalií. Preto treba rastliny pravidelne kontrolovať a dôsledne odstraňovať všetky chrobáky, zárodky, vajíčka i larvy.

Využitie

Predmetom zberu sú kvety, listy aj cibuľky. Z ľalie sa pripravuje odvar, esenciálny olej či tinktúra. Obsahuje saponíny, flavonoidy, alkaloidy, slizy, proteíny, taníny, vitamín C, bór a ďalšie látky. Extrakty z ľalie nie sú vhodné pre tehotné ženy a malé deti.

Liečivé vlastnosti nie sú doposiaľ veľmi prebádané, ale dá sa predpokladať, že sú početné. Ľalia pôsobí ako analgetikum, antivirotikum, tonikum, antiseptikum, hemostatikum. Má tiež protizápalové, čistiace, regeneračné a laxatívne účinky. V ľudovom liečiteľstve sa používa na akné, rany a vredy, pri bolestiach, maternicovom krvácaní, ale aj v prípade bronchitídy, kašľa, pľúcnych chorôb, zápalu dutín či pri žltačke. Ľalia slúži ako podporná liečivá bylina aj pri kŕčoch, reumatizme, zápale obličiek, hemoroidoch či v príp. nervových problémov. Dokáže regulovať srdcový rytmus, normalizuje krvný obeh a tlak, posilňuje imunitu. Účinné látky v ľalii sa podieľajú na produkcii hormónov nadobličiek a štítnej žľazy, detoxikácii a eliminácii voľných radikálov.

Ľalia biela má hojivé účinky na kožu. Ľaliový olej získavaný lúhovaním kvetov v olivovom alebo slnečnicovom oleji sa používa pri kožných zápaloch a spáleninách. Čerstvé kvety naložené v alkohole sa prikladajú na popáleniny, obareniny a pomliaždeniny.

Čerstvé listy ľalie sa môžu prikladať na boľavé kosti a zlomeniny. Z lupienkov kvetu je možné vyrobiť pleťovú vodu, ale aj tinktúru na rany a preťažené svaly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *