Mahónia prostredná (Mahonia x media), (Berberidaceae – dráčovité)
Charakteristika
Mahónia prostredná je vždyzelená drevina dorastajúca do výšky 1 – 2 m. Rastie pomaly a pôsobí až exotickým dojmom. Listy má dlhé, nepárno perovito zložené. Sú pevné, kožovité, tmavozelené a jednotlivé lístky majú po obvode pichliačovité výrastky. Mladé výhonky majú červenohnedú farbu. Kvety kvitnú v zime a tvoria sa v bohatých, tvarovo užších a dlhších strapcoch, ktoré sú spolu zoskupené a rozprestreté na všetky strany. Majú výraznú žltú farbu a prekvapujúco voňajú. Plody sú dužinaté tmavomodré bobule dozrievajúce v lete. Obľúbená je odroda ‘Charity’ a najvoňavejšia je odroda Mahonia x media ‘Winter Sun’.
Rod Mahonia získal pomenovanie na počesť významného amerického záhradníka írskeho pôvodu Bernarda M’Mahona, ktorý žil v rokoch 1775 – 1816.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré získate z dozretých bobúľ. Pred výsevom potrebujú prejsť obdobím chladu, tzv. stratifikáciou. Vysiať ich môžete na jeseň – stratifikácia prebehne prirodzene, alebo na jar. Mladé rastlinky sú však náchylné na poškodenie neskorými mrazíkmi, preto sa odporúča vysievať semená do pareniska alebo fóliovníka. Pareniská a fóliovníky pomôžu aj pri množení pomocou odrezkov. Odrezky odoberte v lete – v auguste až septembri a tak, aby mali očko s krátkym kúskom dreva z vyzretého výhonku. Na odrezku urobte dlhý rez na opačnej strane očka, ošetrite ho stimulátorom a zapichnite tak, aby očko vyčnievalo tesne nad substrátom. Pre dobré zakoreňovanie je dôležitý prevzdušnený substrát, ktorý sa skladá z rašeliny, piesku a perlitu. Na zimu odrezkom zaistite teplotu nad bodom mrazu. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.
Ako pestovať mahóniu
Umiestnenie
Vyhovuje jej tienistejšie, ideálne polotienisté a chránené prostredie. Na zimnom slnku a veternom stanovišti by sa mohlo stať, že jej budú vysychať a v zime omŕzať listy .
Zemina
Na pôdu nie je veľmi náročná, ideálna je kyslejšia, výživná a mierne vlhká pôda. Okolo rastliny môžete nastlať mulčovaciu kôru.
Zálievka
Zalievať treba čerstvo presadenú rastlinu, alebo mahóniu pestovanú v nádobe. Ako bolo spomenuté, rastlina má rada vlhkejšiu pôdu, ale keď dobre zakorení, toleruje aj suchšiu zeminu. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Kvitnutie
Kvitne v zime, zvyčajne v januári, niekedy sa kvety môžu objavovať už koncom novembra. Fotky k článku boli urobené v januári.
Strihanie
Rastlina nevyžaduje každoročný rez, ak však potrebujete jej rast korigovať, môžete ju prestrihať po období kvitnutia.
Využitie
Mahónia najlepšie vynikne ako solitér na mieste chránenom pred slnkom a vetrom, niekde v polotieni. Vhodné sú miesta pod korunami vysokých opadavých stromov. Vyberte jej dobre viditeľné miesto v úzadí tak, aby ste v zime videli na jej krásne rozkvitnuté žlté kvety a v lete bohaté strapce modrých plodov. Môžete ju vysadiť aj do rôznodruhových živých plotov. Dobre zakorenené kry už prakticky nevyžadujú žiadnu starostlivosť.