Margaréta kríčková

Margaréta kríčková, (Argyranthemum frutescens), https://mojerastliny.sk

Margaréta kríčková, al. krovinatá, (Argyranthemum frutescens), (Asteraceae – astrovité), cz: Kopretinovec dřevnatý, en: Paris daisy, Marguerite daisy

Margaréta kríčková, (Argyranthemum frutescens), https://mojerastliny.sk

Charakteristika

Margaréta kríčková je trváci ker, ktorý dorastá do výšky 20–80 cm. Silne sa rozkonáruje a jej vzpriamené vetvy vytvárajú guľovité krovité zoskupenia. Má striedavé, hrubšie, modrozelené listy, ktoré sú v obryse oválne až oválno kopijovité. Kvety sú podobné sedmokráske, sú biele so žltým stredom a dosahujú priemer do 2 cm. Plody sú nažky, ktoré sú trojuholníkovo okrídlené. Nažky žltých rúrkovitých centrálnych kvetov sú sterilné a jednokrídlové. Kvet je veľmi voňavý. Svoje okvetné lístky otvára ráno a na noc ich zatvára. 

Mnohé rastliny pestované pod latinským názvom „Argyranthemum frutescens“ sú kultivary záhradných margarétok, prípadne sú hybridmi medzi týmto druhom a príbuznými rodmi. Kvety kultivarov bývajú v odtieňoch bielej, ružovej, žltej alebo aj fialovej farby. Vyšľachtené boli tiež kultivary s kvetmi s plnými úbormi alebo rôzne kompaktné rastliny zakrpateného vzrastu.

Margaréta kríčková, (Argyranthemum frutescens), https://mojerastliny.sk

Výskyt

Pôvodná rastlina pochádza z Kanárskych ostrovov, konkrétne hlavne z El Hierro, La Gomera, Tenerife a Gran Canaria, kde je bežným druhom v pobrežných oblastiach. Rastie na dobre odvodnených, chudobných pôdach na plnom slnku, pri pobreží v nadmorských výškach do 700 metrov.

Hybridy pochádzajúce z pôvodného druhu sa s obľubou pestujú v záhradách a parkoch a vo viacerých krajinách sa naturalizovali a prenikli do voľnej prírody, napríklad na mnohých miestach južnej Európy, v Kalifornii v Spojených štátoch aj v Austrálii, kde dokonca vytláčajú pôvodné pobrežné rastliny.

Margaréta kríčková, (Argyranthemum frutescens), https://mojerastliny.sk

Rozmnožovanie

Margaréta sa rozmnožuje semenami. Vysievajú sa na jar v apríli až v máji ako letničky, na vonkajšie stanovište sa presádzajú až keď pominie nebezpečenstvo mrazov.

Využíva sa tiež rozmnožovanie pomocou odrezkov, ktoré pri teplote asi 20°C a vlhku zakorenia za dva až tri týždne. Po výsadbe sa mladé rastliny niekoľkokrát zaštipujú a tvaruje sa im korunka. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti nájdete tu.

Ako pestovať margarétu

Umiestnenie
Vyhovuje jej plne slnečné chránené stanovište, vyžaduje veľa svetla. Znáša aj nízke teploty, mrazy však neprežije.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje výživnú, humóznu a dobre priepustnú pôdu.

Zálievka
Vyžaduje dostatok vlahy, nie však trvalé zamokrenie, ktoré by jej ublížilo. Mokro a voda stojaca v kvetináči spôsobujú zahnívanie rastliny. Pri zálievke sa vyhnite aj kvetom a listom.

Kvitnutie
Kvitne od mája do októbra. Odkvitnuté kvety pravidelne odstraňujte, podporíte tým ďalšie kvitnutie.

Starostlivosť
Margaréta a jej kultivary sú nenáročné na pestovanie. Vyžadujú len dostatok slnka a vlahy a veľmi priepustnú pôdu. Na zimu rastlinu presuňte do priestorov bez mrazu.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *