Novozélandský machovec, (Leptinella potentillina, syn. Cotula potentillina), (Asteraceae – astrovité)
Charakteristika
Novozélandský machovec je mrazuvzdorná, trváca pôdopokryvná rastlina pochádzajúca, ako inak, z Nového Zélandu. Rastie tam v blízkosti pobrežia, na miestach, kde ústia rieky, na vlhkých piesočnatých dunách a býva súčasťou aj vlhkých kamenistých trávnikov. Zaujímavosťou je, že rastlina je endemit Chathamských ostrovov (NZ).
Rastie relatívne rýchlo a tvorí nízke porasty jemných hnedozelených a bronzových listov. Dosahuje výšku 3 – 5 cm. Listy sú perovito delené, podobajú sa na miniatúrne papradie a vytvárajú veľmi husté porasty, pripomínajúce rohož. Na jar kvitne machovec početnými žltozelenými guľovitými kvetmi na tenkých stonkách. Sú pomerne nenápadné a rastlina sa nepestuje prioritne kvôli nim. Plody sú nažky.
Rozmnožovanie
Do okolia sa rozrastá pomocou výbežkov. Rozmnožíte si ho vegetatívne, napríklad zakoreňovaním odrezkov, alebo delením trsov. Delenie trsov môžete vykonávať prakticky kedykoľvek v priebehu roka s výnimkou obdobia s najvyššími teplotami. Oddelené časti trsu hneď vysaďte na nové miesto so životnými podmienkami opísanými v nasledujúcom odstavci a doprajte im zálievku. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Ako pestovať machovec
Umiestnenie
Vhodné je slnečné stanovište, prípadne mierny polotieň. Rastlina je mrazuvzdorná, no pri tuhších mrazoch môže namŕzať, odporúča sa preto na zimu ju chrániť nástieľkou.
Zemina
Zemina by mala byť štrkovitá až hlinito piesočnatá, humózna a priepustná a zároveň stabilne vlhká.
Zálievka
Machovec má rád vlhké prostredie. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie, takisto rastliny pestované v nádobách.
Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta.
Využitie
Pri tejto rastline sa vyzdvihuje jej schopnosť plne nahradiť trávnik. Dokáže dobre tolerovať záťaž a rôzne množstvo chodenia. Navyše má aj výbornú regeneračnú schopnosť, za predpokladu, že jej zabezpečíte optimálne životné podmienky (stabilne vlhká a priepustná pôda). Je vhodná skôr do teplejších oblastí Slovenska. Pekne vyzerá aj vysadená popri kamenistých chodníčkoch.
Pestovať si ho môžete v skalke, kde pekne vynikne, rovnako ako aj v nádobách na balkónoch a terasách.
Príbuzný druh
Rod Machovec zahŕňa asi 50 druhov rastlín, napríklad aj:
Machovec srstnatý (Cotula hispida) je tak isto trváca, nízka, pôdopokryvná a zaujímavá rastlina. Pochádza z Južnej Afriky. Vzhľadom pripomína štetinové guličky husto naukladané vedľa seba. Viac informácií je v prekliku.