Machovec srstnatý

Machovec srstnatý, (Cotula hispida), (Asteraceae – astrovité), cz: Mechovec srstnatý, en: Buttonweeds

Machovec srstnatý, (Cotula hispida)

Charakteristika

Machovec srstnatý je mrazuvzdorná, trváca pôdopokryvná rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky. Vo svojej domovine rastie na horských lúkach a kamenistých svahoch a skalách do výšky 2300 m. n. m. Uprednostňuje nevápenné podklady. Rastie ako bylina alebo polokrík s drevnatejúcim, plazivým a zakoreňujúcim podzemkom. Z podzemku vyrastajú krátke ružicovito husto olistené výhonky. Listy sú olivovo šedo zelenej až striebristej farby a chĺpkaté s delenými čiarkovitými úkrojkami. Celá rastlina navonok pôsobí, akoby bola vytvorená zo štetinových guličiek husto naukladaných vedľa seba. Z nich potom v lete vyrastajú žlté guľovité kvietky na tenkých stonkách. Kvetonosné stonky bývajú v dolnej polovici olistené a dorastajú do výšky 15 – 30 cm. Plody sú veľmi drobné, ploské nažky.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, napríklad zakoreňovaním odrezkov, potápaním alebo delením trsov. Odrezky alebo vetvičky len zapichneme alebo vtlačíme do pôdy priamo na konečné stanovisko, ideálne na jar alebo v lete. Konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou zakorenia a časom sa rozrastú do okolia. Na úspešnejšie uchytenie sa doprajte mladým priesadám zálievku. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Machovec srstnatý, (Cotula hispida)

Ako pestovať machovec

Umiestnenie
Vhodné je slnečné stanovište, prípadne mierny polotieň. Mrazuvzdornosť sa uvádza do -17°C, odporúča sa rastlinu na zimu chrániť nástielkou.

Zemina
Zemina by mala byť štrkovitá až hlinito piesočnatá, humózna a priepustná, aby voda najmä v zimnom období rýchlo odtiekla. Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov. Vhodnejšia je mierne kyslá pôda a skôr suchšia.

Zálievka
Je to skôr suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie, takisto rastliny pestované v nádobách. Dospelá rastlina vo voľnej zemi prežije bez závlahy aj dlhšie letné horúčavy a obdobia sucha, preto je vhodná do záhrad s úsporným zavlažovaním. Problematické môže byť vlhko v zimnom období.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.

Machovec srstnatý, (Cotula hispida)

Využitie

Machovec srstnatý je ideálna rastlina do skalky s dobrou drenážou, alebo suchých kamenných korýt. Vďaka svojej nenáročnosti a bezúdržbovosti sa dá úspešne pestovať aj v nádobách na balkónoch a terasách. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem. Machovec bude rásť aj v bežnom záhone.

V skalke si ho vysaďte so skalnými ružami, materinou dúškou alebo s rozchodníkmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *