Plektrant ťahavý

Plektrant ťahavý, koleusovitý, (Plectranthus forsteri, syn. Plectranthus coleoides), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Moud Forsterův, Molice, en: White-edged swedish Ivy, Variegated plectranthus

Plektrant ťahavý, (Plectranthus forsteri)

Charakteristika

Plektrant ťahavý je rozložitý viacročný malý poloker vysoký štandardne 25-30 cm a široký 60 cm a viac so zelenými vrúbkovanými dužinatými listami veľkými asi 5 cm. Listy majú vajcovitý až široko vajcovitý tvar a môžu byť holé aj chĺpkaté a zo spodnej strany sú žliazkaté. Rastú na stopkách. Ide o trvalú rastlinu, ak ju však neprezimujete na chránenom mieste, tak naše mrazivé zimy nevydrží. Preto sa u nás zvykne považovať za letničku. V záhradách sa bežne pestuje pestrá forma Plectranthus forsteri, ktorá má kultivarový názov ‚Marginatus‘ alebo ‚Variegatus‘. Listy má lemované bledo krémovou farbou, ako je vidieť aj na fotkách. V jeseni sa môžu zriedka objavovať koncové strapcové súkvetia bledofialových alebo bielych rúrkovitých kvetov, hoci tie sa zväčša objavujú až na starších rastlinách, na ktorých zvyknú prerušovane kvitnúť po celý rok. Do rodu plektrantov patrí aj populárna rastlina nádchovník (Plectranthus amboinicus).

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ho môžete kedykoľvek počas vegetačného obdobia pomocou vrcholových bylinných odrezkov dlhých cca 10 cm. Odrezky vložte do pohára s vodou a v priebehu niekoľkých dní sa objavia korene. Potom ich zasaďte do substrátu, ale chytia sa aj odrezky priamo umiestnené do pôdy bez predchádzajúceho zakoreňovania vo vode. Rastlina sa pestuje zo semien len zriedkavo, pretože v našich pestovateľských podmienkach len zriedka kvitne a tvorí semená.

Ako pestovať plektrant

Umiestnenie
Vyhovuje mu svetlé stanovište s rozptýleným svetlom alebo polotieň. Najlepšie sa mu darí na suchých, svetlých miestach. Ak má priveľa slnka, žltnú a krútia sa mu listy. Ak má príliš málo svetla, je vytiahnutý a nepekný. Ideálny je polotieň, v ktorom sa mu krásne vyfarbia listy. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Ide o nenáročnú rastlinu, stačí mu priepustná suchšia záhradná zemina.

Zálievka
Vyvarujte sa nadmernej zálievky a nikdy nenechávajte rastlinu stáť vo vode, pretože premokrenie vedie k opadávaniu listov. Vody stačí pomenej, skúsení pestovatelia odporúčajú polievať len toľko, aby listy nezačali vädnúť. Striedma zálievka má vplyv na kompaktnejší rast a zvýrazní sa aj vôňa listov.

Kvitnutie
Kvitne zriedka, najskôr až druhým rokom od výsadby.

Choroby a škodcovia
Nemá problémy so škodcami.

Starostlivosť

Pravidelne ho zaštipujte, aby sa pekne rozkonáril. Stonky rastliny budú rásť do dĺžky a prevísať z nádoby, dosiahnuť môžu aj dĺžku viac ako 100 cm. Zaštipované budú kompaktnejšie. Dlhé stonky sú dosť krehké a ľahko sa lámu. Neumiestňujte ich na veterné miesta, aby ich vietor nepoškodil a aby nerástli na šikmo. Po odkvitnutí alebo po zazimovaní (skoro na jar v chladnejších oblastiach) sa odporúča rastlinu radikálne zrezať, odrezky môžete použiť na množenie. Záhradné nožnice si vyberiete tu. Po pár rokoch už staršia rastlina nevyzerá pekne a nahrádza sa novými rastlinami vypestovanými z odrezkov.

Zazimovanie

Rastlina neznesie tuhé mrazy, slabšie mrazy by mohla zvládnuť rastlina pestovaná pod korunami stromov. Keďže plektrant pochádza zo subtropických oblastí východnej Ázie, v chladnejších klimatických podmienkach potrebuje zazimovať a chrániť pred mrazmi. Ak ho pestujete v kvetináči, preneste ho do interiéru alebo do nemrznúceho chráneného priestoru. Vhodná je aj dobre osvetlená zimná záhrada alebo skleník, alebo svetlé miesto v dome. Počas zimy nebude potrebovať takmer žiadnu starostlivosť, udržujte mu len substrát mierne vlhký, len tak, ako už bolo povedané, aby mu nezačali vädnúť listy.

Využitie

Plektrant ťahavý vďaka svojmu vzrastu a previsnutým výhonom je ideálny do závesných košov a nádob, umiestnených na balkónoch aj v záhrade. Závesné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Atraktívne listy plektrantu sa hodia na vyváženie kontrastných farieb medzi kvitnúcimi balkónovými rastlinami. Častokrát robí spoločnosť pelargóniám alebo petúniám, nevadí mu ani silná konkurencia koreňov v nádobách. Rastie rýchlo a v záhonoch v záhrade sa z neho dá vytvoriť hustý podrast stromov a kríkov.

Navyše, výrazná aróma jeho listov vraj odháňa mole a komáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *