Podenka obyčajná

Podenka obyčajná, (Commelina communis), (Commelinaceae – podenkovité), cz: Křížatka obecná, en: Asiatic (common) dayflower

Charakteristika

Podenka obyčajná je vzpriamená až rozložitá jednoročná bylina dorastajúca do rozmerov od 30 do 70 cm. Meno dostala vďaka svojim kvetom, ktoré vydržia kvitnúť iba jeden deň. V ríši hmyzu má podenka menovkyňu s podobným životným údelom. Larva hmyzej podenky síce žije vo vode cca tri roky svojho života, dospelý lietajúci hmyz potom však žije už len jeden deň, počas ktorého sa pári.

Rastlina má vzpriamené alebo ležiace rozložité stonky, ktoré sú rozvetvené hrubé až mäsité a v kĺbikoch zväčšené. Listy sú striedavé, podlhovasté až kopijovité a postupne sa zužujú do špičky. Sú celistvo okrajové, 5 – 10 cm dlhé a majú paralelnú žilnatinu. Listy objímajú stonku a vytvárajú nápadné bazálne pošvy.

Kvety majú jedinečnú jasno modrú farbu okvetných lístkov v počte 2 ks, pod nimi sa nachádza ešte jeden menší okvetný lístok bielej farby a spolu sú uzavreté v zelenom listeni. Kvety sa tvoria na koncoch kvetných stoniek. Plody sú dvojpuzdrové tobolky, v ktorých sú hnedé až červenkasté, zvráskavené semená.

Výskyt

Podenka obyčajná pochádza z východnej Ázie, ale vyskytuje sa aj v ostatných častiach sveta a pomerne často splaňuje. V rámci svojho pôvodného rozšírenia jej vyhovujú vlhkejšie, otvorené miesta, aj tienistejšie okraje lesov a polí. Rastie v sadoch, priekopách, rumoviskách a na okrajoch ciest. Pestuje sa aj v záhradách ako okrasná letnička.

Rozmnožovanie

Primárne sa rozmnožuje semenami, ktoré majú veľmi dobrú klíčivosť. Počas leta však prebieha aj vegetatívne rozmnožovanie, keď rastlina zakoreňuje v kĺbikoch stonky. Ak si ju chcete rozmnožiť, v lete zakorenia aj stonkové vrcholové odrezky dlhé cca 8 – 10 cm. Zasaďte ich do vlhkého substrátu, prípadne zmesi rašeliny a hrubého piesku. Do nádoby zasaďte niekoľko odrezkov spolu, aby ste vytvorili hustejší a bohatší dojem.

Ako pestovať podenku

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné až polotienisté stanovište a teplo. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Vhodná je vlhká a humózna záhradná zemina.

Zálievka
Substrát udržujte mierne vlhký.

Kvitnutie
Kvitne v lete, od júla do septembra.

Choroby a škodcovia
V horúcom a suchom vzduchu rastline blednú a sklápajú sa okraje listov. Potrebuje viac vlhkosti a to pôdnej aj vzdušnej. Takéto prostredie tiež vyhovuje roztočom, ktoré sajú z listov šťavu a spôsobujú na nich škaredé škvrny. Objaviť sa môžu aj vošky.

Využitie a tipy na pestovanie

Táto nenáročná letnička je blízka príbuzná tradeskanciám a môžete ju pestovať rovnakým spôsobom, napríklad v závesných kvetináčoch, alebo ako podrast vyšších stromov a kríkov v záhrade. Závesné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Ak má rastlina vytiahnuté stonky s dlhými medzerami medzi listami, môže to znamenať, že potrebuje viac svetla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *