Pleroma heteromallum

Pleroma heteromallum, (syn: Tibouchina grandifolia, Tibouchina heteromalla), (Melastomataceae – odulovité), en: Silverleafed princess flower, Glory bush

Pleroma heteromallum, (syn: Tibouchina grandifolia)

Charakteristika

Pleroma heteromallum je vždyzelený kvitnúci ker, ktorý v prirodzených podmienkach môže dorásť do výšky 3 – 5 m, zväčša však dorastá do 1,5 – 2 m. Má mierne rozvetvenú drevnatú stonku a protistojné jednoduché vajcovité listy striebristo zelenej farby a zamatovej štruktúry. Vetvy sú hranaté a chĺpkaté. Listy majú žilnatinu charakteristickú pre zástupcov čeľade Melastomataceae. Okrem strednej žilky majú ešte 1 -3 páry oblúkovitých žíl vedúcich od základu až k vrcholu listu a navzájom sú prepojené početnými anastomózami. Staré listy sa tesne pred opadnutím často sfarbia do oranžova.

Súkvetie je metlina z voňavých fialovo modrých kvetov s piatimi okvetnými lístkami. Korunné lístky majú na báze bielu alebo červenú škvrnu a na okraji sú jemne brvité. Tyčinky uprostred kvetu sú nerovnako dlhé. Plod je tobolka.

Výskyt

Pleroma heteromallum pochádza z Francúzskej Guyany, Bolívie a z centrálnych a juhovýchodných oblastí Brazílie. Vo svojej domovine rastie v krovinách na okrajoch lesov a v dažďových lesoch v nadmorských výškach 1300-1700 m n m.

Darí sa jej aj v pobrežných záhradách, pretože je tolerantná k morskému slanému vzduchu.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju z koncových polovyzretých stonkových asi 10 – 15 cm dlhých odrezkov, ktoré môžete odoberať koncom leta alebo na jar. Z koncov odrezkov odstráňte listy, ošetrite v práškovom stimulátore a umiestnite vo vzdušnom substráte určenom na rozmnožovanie. Substrát udržiavajte neustále mierne vlhký a teplý. Rovnako odrezkom doprajte aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Ak rastlinu vysievate zo semien, nezasypávajte ich zemou.

Ako pestovať pleromu

Umiestnenie
Uprednostňuje plné slnko, ale môže sa jej dariť aj na čiastočnom slnku alebo v polotieni. V horúcom lete ocení popoludňajší tieň. Nie je mrazuvzdorná, pred príchodom mrazov ju preneste dovnútra a zimujte pri teplotách minimálne 10-13 °C. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Pestujte ju vo vlhkej, organicky bohatej, úrodnej a dobre priepustnej pôde. Vhodný je substrát pre kvitnúce rastliny, alebo zmes humóznej listovky, rašeliny a piesku.

Zálievka
Udržujte pôdu mierne vlhkú. Podmáčané pôdy môžu viesť k hnilobe koreňov.

Kvitnutie
Kvitne od leta do jesene.

Škodcovia a choroby
Vyskytnúť sa môžu molice (biele mušky) a roztoče, najmä na prezimujúcich a izbových rastlinách.

Tipy na pestovanie

U nás sa dá pestovať v nádobe, ktorú môžete počas vegetačného obdobia umiestniť na terasu. Vyberte jej kvetináč s dobrou drenážou, ktorý je dostatočne veľký pre zrelú veľkosť rastliny. Rastlina je dosť citlivá na mráz a musíte ju pred prvým jesenným mrazom preniesť dovnútra do chladnej a svetlej miestnosti, kde môže prezimovať ako izbová rastlina. Ak už je rastlina pre interiér príliš vyrastená, môžete ju na jeseň zostrihať a až do jari uskladniť v chladnom tmavom kúte pivnice alebo garáže, kde však nemrzne. Rastliny tohto rodu sa často pestujú ako letničky, najlepšie však kvitnú staršie dospelé rastliny, ktoré sa každý rok prezimujú v interiéri. Pleroma heteromallum je skvelou voľbou pre zimné záhrady. Mladé rastliny sa odporúča strihať a tvarovať, aby vyzerali pekne.

Príbuzný druh

Pleroma urvilleanum, (syn: Tibouchina urvilleana) je veľmi podobný tropický krík, ktorý pravdepodobne dorastá do trochu väčších rozmerov, ale v skutočnosti sa mi nepodarilo zistiť, aký je medzi nimi rozdiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *