Tradeskancia ‚Maiden’s Blush‘

Tradescantia ‚Maiden’s Blush‘ alebo ‘Flumin Blushing Bride’, (Commelinaceae – podenkovité), en: Spiderwort

Charakteristika

Tradeskancia ‚Maiden’s Blush‘ alebo ‘Flumin Blushing Bride’ sú kultivary klasickej, často pestovanej tradeskancie zaraďovanej medzi Tradescantia x andersoniana alebo Tradescantia fluminensis. Ide o veľmi zaujímavú rastlinu, ktorej mladé lístky a púčiky na koncových výhonkoch sa na tienistom chladnejšom stanovišti sfarbujú na ružovobielo alebo bielo. Z diaľky to vyzerá, akoby bola obsypaná žiarivými kvetmi. Na jasnejšom svetle a v teple však stráca svoju pestrosť a stáva sa jednoliatou zelenou rastlinou. Je to bylinná trvalka, dorastajúca do dĺžky 30 – 50 cm. Listy má kopijovito oválneho tvaru na koncoch zašpicatené a pevné. Kvety majú 3 lupienky v trojuholníkovom tvare, sú bielej farby a majú početné žlté tyčinky. Kvetné púčiky sú zoskupené v strapcoch. Jednotlivé kvety sa otvárajú len po jednom, prípadne aj 2 – 3 a každý len na jeden deň. Takto postupne kvitnú aj 2 mesiace.

Rodové meno majú tieto rastliny na počesť Johna Tradescanta (1570-1638) a jeho syna Johna Tradescanta (1608-1662). Obaja boli botanici a záhradníci anglického kráľa Karola I. V anglicky hovoriacich krajinách má rod pomenovanie pavúkovec. Tento názov vychádza z toho, že keď prerežete tradeskancii stonku, uvoľní sa viskózny sekrét, ktorý sa po stuhnutí stáva vláknitým a hodvábnym ako pavučina.

Rozmnožovanie

Tradeskanciu si ľahko rozmnožíte stonkovými vrcholovými odrezkami, ktoré bezproblémovo zakorenia. Na jar alebo v lete odoberte z rastliny odrezky dlhé 8 – 10 cm a zasaďte ich do vlhkého substrátu, zmesi rašeliny a hrubého piesku alebo len tak do nádoby s vodou. Stonky sú segmentované a korene sa pravdepodobne začnú objavovať práve v kĺbikoch. Do kvetináča, alebo záhona na záhrade zasaďte viacero odrezkov spolu, aby ste vytvorili košatý a kompaktný porast. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať tradeskanciu

Umiestnenie
Pri tejto odrode je dôležité vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože exponované listy môže priame slnko spáliť a tým na nich vzniknú čierne škvrny. Rastlina dobre rastie a prosperuje v polotieni, s jasnejším svetlom len ráno alebo večer.

Zemina
Vhodná je zmes hliny a rašeliny. Dobre sa jej darí v mierne až stredne vlhkej, priepustnej pôde. Uprednostňuje vlhké, kyslé a humózne pôdy.

Zálievka
Ak ju pestujete v nádobe, udržujte substrát mierne vlhký, v zimnom období ju zalievajte menej, tak, aby pôda celkom nevyschla.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.

Choroby a škodcovia
Nevyskytujú sa vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. Mladé výhonky sú náchylné na poškodenie slimákmi a húsenicami. Odpudzovače slimákov a iných škodcov aj všeličo iné si vyberiete tu.

Tipy na pestovanie

Listy a výhonky tejto rastliny sa do polovice leta často rozrastú neatraktívnym spôsobom, váľajú sa po zemi a zastavuje sa rast aj kvitnutie. Prílišné teplo im nesvedčí. V tomto čase treba rastlinu tvrdo zredukovať. Môžete ju zrezať takmer až k zemi. Dobré záhradné nožnice si vyberiete tu. Takýto drastický rez umožní zreformovať novú vegetáciu do konca leta a začiatku jesene. Vyrastú nové výhonky s intenzívnejšou farbou a podporí to aj opätovné kvitnutie. Ak je rastlina prehustená, môžete ju v tomto čase množiť delením.

Pri výsadbe myslite na to, že pestré sfarbenie listov sa tvorí na tienistých až polotienistých stanovištiach, na plnom slnku a v teple listy úplne zozelenajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *