Ajania, Ajanka pacifická

Ajania, Ajanka pacifická, (Ajania pacifica syn. Chrysanthemum pacificum, syn. Dendranthema pacificum), (Asteraceae – astrovité), en: Gold and silver chrysanthemum

Charakteristika

Ajanka pacifická je rizomatózna mrazuvzdorná trváca bylina vytvárajúca pôdopokryvný porast z hustých zhlukov listov. Listové zhluky dorastajú v závislosti od kvality podložia do výšky okolo 50 cm a rastlina sa môže podzemkami rozrastať do šírky aj 90 cm. Jednotlivé listy sú vajcovitého tvaru, mierne laločnaté, zelenej farby so striebornými okrajmi. Spodná strana listov je tiež striebristá. Mnohí pestovatelia pestujú túto rastlinu práve pre jej atraktívne listy. Žlté úbory polguľovitých kvetných hlávok sa objavujú v neskorej jeseni.

Ajania pacifica je blízka príbuzná chryzantémam, v anglicky hovoriacich krajinách ju dokonca nazývajú zlato strieborná chryzantéma. Pochádza zo strednej a východnej Ázie.

Ajania, Ajanka pacifická, (Ajania pacifica)

Rozmnožovanie

Do svojho okolia sa rozrastá prostredníctvom rizomatóznych odnoží. Rozmnožiť si ju môžete delením trsov, prípadne odkopaním časti rastliny, ideálne na jar. Vypestovať sa dá aj z odrezkov odobratých tiež na jar, ktoré by mali zakoreniť vo vlhkom substráte.

Ajania, Ajanka pacifická, (Ajania pacifica)

Ako pestovať ajaniu

Umiestnenie
Obľubuje slnečné vzdušné stanovište, prípadne polotieň. Popoludňajší tieň je prospešný v horúcom letnom podnebí. Vyčleňte jej dostatok priestoru, aby sa mohla trsovito rozrásť.

Zemina
Vyhovuje jej priepustná, výživná a mierne vlhká pôda. Ajania vo všeobecnosti toleruje aj zlé pôdy, pokiaľ má zabezpečenú dobrú drenáž. Zle znáša príliš vlhké pôdy v zime.

Zálievka
Potrebuje primerane vlhkú pôdu. V čase sucha a horúčav jej môžete dopriať zálievku, ideálne len ku koreňom, aby sa nevytvorili podmienky pre hubovité choroby na listoch.

Kvitnutie
Kvitnúť začína na prelome leta a jesene a kvitne až do silnejších mrazov (september, október, november).

Choroby a škodcovia
Vo všeobecnosti rastlina netrpí chorobami postihujúcimi záhradné chryzantémy. Vo vlhkom a chladnom prostredí sa môžu vyskytnúť plesňové hniloby.

Ďalšie pestovateľské rady

Rastlina patrí medzi pestovateľsky nenáročné a dlhoveké trvalky. Postupne sa bude v záhone rozrastať. Po odkvitnutí ju môžete podľa potreby upravovať rezom. Vyššie stonky môžete začiatkom leta zaštipovať, aby ste podporili vitalitu rastlín a upravili ich výšku. Pestovať sa dá aj v nádobách, kde však vzhľadom na obmedzený koreňový priestor nebude pravdepodobne tak ukážkovo prosperovať. Kvetináče, nožnice aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ajania, Ajanka pacifická, (Ajania pacifica)

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Ajania tvorí súčasť skalkových výsadieb a vzhľadom na svoju výšku ju pestovatelia vysádzajú aj do popredia kvetinových záhonov, kde tvorí atraktívnu pôdnu pokrývku. V jej susedstve môžete pestovať ďalšie pekne farebne zladené jesenné kvety, ako sú
záhradné chryzantémy, astry, rozchodníky, prípadne ozdobné trávy. V letných záhonoch vyváži farebnosť aksamietnic alebo begónií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *