Vrízea skvelá

Vrízea skvelá, nádherná, lesklá, (Vriesea splendens), (Bromeliaceae – broméliovité), en: Flaming sword

Charakteristika

Vrízea skvelá je jednou z najobľúbenejších bromélií pestovaných v izbových podmienkach. Domovom bromélií sú tropické pralesy Strednej a Južnej Ameriky, kde väčšina týchto rastlín rastie epifyticky. Vrízea vytvára ružicu pruhovaných, oblúkovito zahnutých hladkých listov dlhých do 30 cm. Listy sú tmavozelenej farby a majú fialovo – hnedé vodorovné pruhy. Uprostred listovej ružice je nálevkovitý priestor, v ktorom si rastlina zadržiava vodu. Z tohto stredu vyrastá vysoký kvetný klas tvorený priliehavými, plochými, svietivo červenými listeňmi. Spoza listeňov vyrastajú žlté trubicovité kvety, ktoré žijú iba krátko. Červené kvetné hlavice však zdobia rastlinu aj niekoľko mesiacov. Rovnako ako v prípade iných bromélií, ružica listov po dokvitnutí odumiera. Ešte pred tým sa v axilách spodných listov vytvoria dcérske rastliny, ktoré nahrádzajú materskú rastlinu.

Vyšľachtených bolo viacero hybridov tejto rastliny, napríklad so žltou kvetnou hlavicou, žltým pruhom na listoch, prípadne s vetveným klasom kvetov, alebo bez pruhov na listoch.

Pomenovanie Vriesea dostala rastlina na počesť holandského botanika a lekára menom Willem Hendrik de Vriese (1806 – 1862).

Rozmnožovanie

Bromélie – a teda aj Vrízea – sa rozmnožujú vegetatávne, prostredníctvom spomínaných dcérskych odnoží, ktoré rastlina vyháňa po období kvitnutia. Objaviť sa môže jeden aj viac bočných výhonkov. Počkajte, kým sa na týchto výhonkoch vyvinú dostatočné korienky a potom ich oddeľte ostrým nožom a zasaďte do samostatného kvetináča so vzdušným substrátom. Ponechajte im čo najviac koreňov. Odnože by pred oddelením mali dosahovať aspoň polovičnú veľkosť materskej rastliny. Čím sú vyvinutejšie, tým je vyššia šanca na uchytenie sa. Nové rastliny potom vykvitnú najskôr za 2 – 3 roky. Ideálny čas na množenie je jar a leto, dôležité je zabezpečiť im vyššiu vlhkosť vzduchu, teplotu okolo 24 °C a dostatočne vlhký substrát. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Odporúča sa rastlinu presádzať každé 2 roky.

Ako pestovať vrízeu

Umiestnenie
Rastlinu umiestnite na miesto na jasnom filtrovanom svetle, potrebuje presvetlený priestor. Nedávajte ju však na ostré letné slnko, pretože by jej spálilo listy. Vhodná je bežná izbová teplota so zimným minimom 16°C.

Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, ľahká zemina tvorená zmesou rašeliny, listového humusu, rozdrvenej kôry a perlitu. Ako drenážnu zložku môžete použiť hrubozrnný piesok. Zeminu príliš nezatláčajte.

Zálievka
Od jari do jesene rastlinu výdatne zalievajte, substrát by nemal nikdy úplne preschnúť. Na polievanie použite odstátu vodu izbovej teploty. V lete rastline vypĺňajte vodou stred ružice listov (najlepšie čistou dažďovou). Stred ružice listov však nenapĺňajte v čase, keď sa objavuje hlavica kvetu. V zime rastlinu zalievajte mierne.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina v teplom prostredí obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu a rosenie. Odporúča sa občasné sprejovanie listov mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
Rastline počas vegetačného obdobia podávajte do listovej ružice raz mesačne napoly zriedené hnojivo určené pre izbové rastliny. V zime sa výživa nepodáva.

Kvitnutie
Vrízea môže vytvoriť výrazne sfarbenú mečovitú klasnatú kvetnú hlavicu takmer kedykoľvek počas roka. Ak jej tvorbu chcete podporiť, rovnako ako aj výraznejšie sfarbenie listov, doprajte jej denne niekoľko hodín slnka. Nedávajte ju však na ostré horúce letné slnko, to by jej ublížilo.

Skutočné kvety sú žltej farby, kvitnú len 3 – 4 dni a vyzerajú takto:

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia sa vyskytujú vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. Suché hnedé konce listov sú spôsobené nedostatočnou zálievkou. V dôsledku prelievania zas môžeme rastline spôsobiť zahnívanie koreňov. Ako prevencia je dôležité zabezpečiť rastline pri výsadbe aj presádzaní vzdušný substrát.

Zo škodcov sa môžu vyskytnúť pavúčikovité roztočce, ktoré vytvárajú jemné pavučinky a cicajú z listov šťavu, v dôsledku čoho vznikajú na listoch početné drobné škvrnky. Prevenciou pred napadnutím aj množením týchto škodcov je zvýšenie vzdušnej vlhkosti okolo rastliny.

Rastlinu môžu napadnúť aj vošky alebo puklice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *