Aeonium glutinosum

Aeonium glutinosum, Ružicovka, (syn: Sempervivum glutinosum), (Crassulaceae – tučnolistovité)

Charakteristika

Aeonium glutinosum je druh kvitnúcej trvácej rastliny, ktorý je endemický na ostrove Madeira v Portugalsku. Má tuhé listy a jej vzhľad je pomerne variabilný a závisí od podmienok prostredia, v ktorom rastie. Staršie rastliny vytvárajú cca 60 cm veľký podker s robustnou stonkou alebo kmienkom a vetvami poliehavými, stúpajúcimi alebo podsadenými.

Listy sú usporiadané v ružici dosahujúcej priemer do 20 cm a rastúcej na koncoch vetiev. Jednotlivé listy sú žltkastozelené, zvyčajne s hnedastými pásikmi na vrchole, lysé, s mierne brvitými a veľmi jemne zúbkatými okrajmi.

Jednou z charakteristických vlastností je veľmi lepkavá stonka nesúca súkvetia. Rovnako lepkavé bývajú aj listy. Stonka pôsobí, akoby bola zdrevnatelá a je rozložito rozvetvená do výšky a šírky okolo 45 cm. Kvietky majú zlatožltú farbu a plody sú mechúriky.

Výskyt

Aeonium glutinosum je endemit Madeirského súostrovia, vyskytuje sa na ostrovoch Madeira, Porto Santo a Desertas. Rastie na skalách, útesoch a kamenistých múroch predovšetkým v prímorskom pásme.

Fotky boli urobené v botanickej záhrade vo Funchale na Madeire.

Rozmnožovanie

Rastlinu si môžete vypestovať výsevom semien, prípadne pomocou stonkových odrezkov.

Ako pestovať aeonium

Umiestnenie
Rastline sa darí na plnom slnku alebo v miernom tieni. Aj keď znáša občasné mrazy s nízkou intenzitou, je lepšie nevystavovať ju teplotám pod 5 ºC. Pekné kvetináče aj všeličo iné nájdete tu.

Zemina
Pripravte jej ľahkú skalnatú pôdu, prípadne namiešajte zmes rašeliny, piesku alebo drviny, ornice a trochu kompostu. Dôležité je zabezpečiť priepustný substrát s dobrou drenážou.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju často polievať. Ak rastie vo voľnej pôde, netreba ju polievať vôbec, inak len veľmi mierne.

Kvitnutie
Kvitne skoro na jar. Obdobie odpočinku rastliny je leto (ako pri všetkých Aeonium).

Choroby a škodcovia
Vyskytujú sa len zriedkavo a zvyčajne sa prilepia na stonku.

Príbuzné druhy

Rod Aeonium zahŕňa okolo 75 druhov sukulentných rastlín pochádzajúcich z Kanárskych ostrovov, Madeiry, východnej Afriky a Maroka. Patria medzi ne napríklad: Aeonium canariense, Aeonium arboreum, Aeonium mascaense, Aeonium percarneum, Aeonium haworthii, Aeonium undulatum, Aeonium spathulatum, Aeonium sedifolium, Aeonium virgineum, Aegonium glandulosum – tiež endemit Madeiry.

Pestujú sa v skalkách, ako pôdna pokrývka suchých častí záhrady, v kvetináčoch alebo v kaktusových záhradách a skleníkoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *