Lantana montevidensis, syn: Lantana sellowiana, (Verbenaceae – železníkovité), cz: Libor, Lantána, en: Small lantana, Sellow’s lantana, Trailing lantana, Trailing shrubverbena, Weeping lantana, Creeping lantana, Wild verbena
Charakteristika
Lantana montevidensis je nízky voňavo kvitnúci ker s oválnymi zelenými listami. Jej stonky sú štvoruholníkové, dozrievaním zdrevnatejú a stávajú sa viac-menej valcovité. Môžu dorásť do dĺžky asi 1 m a na zemi vytvárajú husté rohože, ktoré sa niekedy pri styku s pôdou zakoreňujú. Tmavozelené listy majú pri pomliaždení nepríjemnú arómu a môžu dráždiť pokožku. Majú oválno vajcovitý tvar, zúbkaté okraje a krátke stopky. Vrchná plocha listov je drsná a spodná jemne chĺpkatá.
Lievikovité kvety majú kruhové hlávky ružovofialovej, prípadne bielej farby, smerom k základni majú biely lem a žlté hrdlo. Vyrastajú v súkvetiach. Plody sú červenofialové až fialové bobule obsahujúce jediné tvrdé semeno. Niektoré kultivary sú sterilné, teda neprodukujú semená.
Výskyt
Rastlina pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky. Prítomná je takmer na celom svete ako introdukovaný druh záhradnej a krajinnej rastliny a tam, kde unikla do voľnej prírody sa občas správa ako burina a invázny druh (Austrália, Havaj). Rastie tu ako
burina pasienkov, otvorených lesov, svahov, železníc, okrajov ciest, nábreží, narušených lokalít a odpadových oblastí. Rastlina je jedovatá pre hospodárske zvieratá.
Medzi pestované kultivary patrí kultivar ‚Alba‘ s bielymi kvetmi a kultivar ‚Lavender Swirl‘ s fialovými aj bielymi kvetmi.
Rozmnožovanie
Rastlinu si rozmnožíte začiatkom leta mäkkými stonkovými odrezkami, alebo v jeseni odrezkami zo zdrevnatených výhonkov, prípadne si môžete zaobstarať odkopok z rozrastenej rastliny, ktorá na niektorých miestach pri styku s pôdou zakorenila.
Vypestovať si ju môžete aj zo semien. Výsev sa vykonáva začiatkom roka – od januára do apríla. Ideálna teplota na klíčenie je 20°C. Pred výsevom je vhodné urobiť tzv. studenú stratifikáciu semien, čiže by semená mali pobudnúť istý čas v chlade, uvádza sa 2 -3 mesiace, napríklad v chladničke. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Ako pestovať lantanu
Umiestnenie
Rastlinu pestujte na plnom slnku. Dostatok svetla je základom úspešného pestovania. Dobre znáša pobrežné podmienky, ako je teplo, vlhkosť a soľná hmla.
Zemina
Vyhovuje jej hlinito piesočnatá mierne suchá pôda.
Zálievka
Udržujte jej mierne vlhkú pôdu, substrát nesmie byť premokrený, aby nedošlo k hnilobe koreňov. V období rastu zvýšte rastline vzdušnú vlhkosť.
Kvitnutie
Ide o dlho kvitnúcu rastlinu, kvitne od začiatku mája do konca októbra – a jej kvety príjemne voňajú. Odkvitnuté kvietky odstraňujte, podporíte tým ďalšie kvitnutie.
Choroby
Problémom môže byť škvrnitosť listov a hniloba stonky. Pri pestovaní na miestach bez priameho slnka sa môže vyskytnúť múčnatka. Listy môžu poškodzovať aj roztoče a molice.
Využitie
V tropických a subtropických oblastiach sa lantana pestuje ako dekoratívny pôdopokryvný ker, ktorý kvitne takmer neustále. V miernom pásme sa pestuje ako letnička v previsnutej forme v závesných nádobách, alebo ako kríček v debničkách. Na zimu si ju preneste do interiéru, ak ju chcete pestovať aj v ďalšej sezóne. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Pestujú sa aj žltokveté kultivary, ktoré sú častokrát kríženci s lantanou menlivou (Lantana camara). V ľudovom liečiteľstve sa odvar z listov používa k liečbe horúčky, chrípky, astmy, či bronchitídy.