Ananás pestovaný, (Ananas comosus), (Bromeliaceae – broméliovité), cz: Ananasovník chochlatý, en: Pineapple
Charakteristika
Ananás pestovaný je trváca tropická bylina, terestriálna bromélia, ktorá v prirodzenom prostredí dorastá do výšky 60–120 cm a šírky okolo 50–100 cm. Má prízemnú ružicu tuhých, mečovitých, 90–120 cm dlhých listov, ktoré môžu byť na okrajoch pílovité alebo hladké. Zo stredu ružice vyrastá asi 30 cm vysoká stonka zakončená veľkou vajcovitou šišticou. Tvorená je zo strechovito sa kryjúcich tuhých listeňov, v úžľabí ktorých sa tvoria drobné fialové obojpohlavné trúbkovité kvietky. Kvitnú postupne asi 20 dní. Po odkvitnutí sa z kvetov tvoria bobule, ktoré zrastajú so stonkou a zdužnatenými listeňmi a vytvárajú dužinaté súplodie – ananás. Tvorba bobúľ nie je podmienená opelením a vývoj plodu sa teda označuje ako partenokarpný. Vreteno súkvetia prerastá plodom a na jeho vrchole vytvára ružicu listov. Listové ružice sa tvoria z adventívnych púčikov nachádzajúcich sa takmer na celej rastline. Dcérske listové ružice, nazývané tiež rozety, sa používajú na vegetatívne rozmnožovanie ananásu.
Existuje veľké množstvo kultivarov, ktoré sa od seba líšia veľkosťou, tvarom, farbou, chuťou plodov a inými parametrami. Ananas comosus variegatus je odroda pestovaná na okrasné účely, má žlto pruhované listy, ktoré na priamom slnku nadobúdajú tmavoružový odtieň. Pestovateľské pomôcky aj všeličo iné do domácnosti nájdete tu.
Výskyt
Pochádza z trópov južnej Ameriky, z krajín ako je Brazília, Kolumbia alebo Venezuela, odkiaľ sa rozšíril do ostatných tropických a teplejších subtropických oblastí sveta. Významnými oblasťami pestovania ananásov sú Thajsko, Čína, Indonézia, India, Havajské ostrovy, Kostarika, Kuba, Mexiko a ďalšie štáty Strednej Ameriky. Okrasné kultivary sa pestujú v domácnostiach a skleníkoch na celom svete.
Rozmnožovanie
Rozmnožovať sa môže aj semenami, bežne sa viac využíva vegetatívne rozmnožovanie prostredníctvom roziet – listových ružíc. Tie môžu vyrastať z koreňového krčku materskej rastliny, z pazúch listov, z boku stonky, na vrchole plodu… Na komerčné účely sa využívajú hlavne pôdne rozety a tie, ktoré vyrastajú na stopke súplodia. Pre domáce účely sú najdostupnejšie listové ružice na vrchole plodu.
Zdravú a sviežu zelenú listovú ružicu z plodu odrežte. Odstráňte z nej spodné listy asi do výšky 2 cm a dužinu vykrojte, pretože by spôsobila hnilobu počas zakoreňovania. Ružicu dajte na 1 až 2 týždne na suché a teplé miesto, kým rana nezaschne. Spodnú časť odrezka potom pred vysádzaním posypte práškovým stimulátorom, podporujúcim zakoreňovanie. Pripravenú nádobu naplňte substrátom určeným na rozmnožovanie a umiestnite do nej ružicu. Nádobu umiestnite na svetlé a teplé miesto. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký. Listová ružica z plodu ananásu zakorení aj v pohári s vodou. Po zakorenení ju potom môžete vysadiť do črepníka so substrátom určeným pre bromélie. Takto rozmnožená rastlina bude kvitnúť najskôr po 20 mesiacoch.
Ako pestovať ananás
Umiestnenie
Rastlinu umiestnite na miesto na jasnom filtrovanom svetle. Je to svetlomilná rastlina, dobre sa jej darí na slnečnom mieste, prípadne aj v polotieni, neznáša však priamy úpal.
Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, ľahká zemina, ktorá je piesčitá a obohatená humusom. Rozmedzie optimálneho pH by sa malo pohybovať od 5,5 do 6,2. Ako drenážnu zložku môžete použiť hrubozrnný piesok. Použiť môžete aj substrát určený pre izbové rastliny.
Zálievka
Ananásovník nepotrebuje veľa vody a neznáša dlhodobé premokrenie substrátu. Zalievať ho stačí raz týždenne, pričom prebytočná voda po zaliatí musí odtiecť. V zimných mesiacoch dávku vody znižujte a počas vegetačného obdobia opäť zvýšte.
Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí je dôležitá zvýšená vzdušná vlhkosť. Kvetináč môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Kvitnutie
V tropických oblastiach kvitne ananás v zimnom období, keď sú noci chladnejšie (13 až 18°C) a dni kratšie. Kvitne postupne od spodku po vrch šištice. Kvitnutie trvá asi 20 dní, jednotlivé kvietky kvitnú len jeden deň. Po odkvitnutí sa vytvára plod.
Plody
Na izbových rastlinách sa plody nemusia objaviť počas prvých niekoľkých rokov. Ak ich rastlina aj vytvorí, zvyčajne sú dosť malé a nie sú obzvlášť chutné, ale pôsobia zaujímavo a dekoratívne.
Choroby a škodcovia
Choroby a škodcovia sa vyskytujú vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. Suché hnedé konce listov sú spôsobené nedostatočnou zálievkou. V dôsledku prelievania zas môže dôjsť k zahnívaniu koreňov. Aby ste zahnívaniu koreňov predišli, zabezpečte rastline pri výsadbe aj presádzaní vzdušný substrát.
Zo škodcov sa môžu vyskytnúť pavúčikovité roztočce, ktoré vytvárajú jemné pavučinky a cicajú z listov šťavu, v dôsledku čoho vznikajú na listoch početné drobné škvrnky. Prevenciou pred napadnutím aj množením týchto škodcov je zvýšenie vzdušnej vlhkosti okolo rastliny.
Rastlinu môžu byť napadnuté aj voškami alebo puklicami.
Zimovanie a letnenie
Izbový ananásovník môžete od konca mája do septembra letniť na terase. Pozor však, nemal by byť dlhšie vystavený teplotám pod 10°C. Počas letných mesiacov ho pestujte vonku na teplých miestach, napríklad pri južnej strane domu alebo slnečnej časti záhrady. Na zimu ho však určite preneste do vyhrievaného skleníka alebo teplej miestnosti. Ako okrasná rastlina vyžaduje v miestnostiach v lete teplotu aspoň okolo 22 až 25 °C, v zime môže byť nižšia, okolo 18 až 20 °C, nižšie by však už nemala poklesnúť.
Pridaj komentár