Vojnovka lepkavá

Vojnovka lepkavá, (Polemonium viscosum), (Polemoniaceae – vojnovkovité), cz: Jirnice lepkavá, en: Sky pilot, Skunkweed, Sticky Jacobs-ladder, Sticky polemonium

Charakteristika

Vojnovka lepkavá je trváca a mrazuodolná kvitnúca bylina. Pochádza zo západnej časti Severnej Ameriky, kde rastie vo vyšších nadmorských výškach na skalnatých miestach. Trvalka dorastá do výšky 10 – 40 cm. Má nepárno perovito zložené listy dlhé cce 15 cm, ktoré sú tvorené malými lyžicovitými lesklými lístkami. Bohato kvitne fialovo modrými mierne zvonkovitými, alebo tanierovitými kvetmi vo vrcholových súkvetiach. Uprostred kvetov sa týčia výrazné tyčinky so zlatooranžovými prašníkmi. Kvety sú veľké 1,5 – 2,5 cm. Plod je tobolka. Stonky, listy aj súkvetia sú pokryté lepkavými žľaznatými chĺpkami, na základe čoho získala rastlina prímenie.

Vojnovka lepkavá, (Polemonium viscosum)

Rozmnožovanie

Vojnovku si jednoducho rozmnožíte delením trsov. Delenie starších trsov môžete vykonávať prakticky kedykoľvek v priebehu roka s výnimkou obdobia s najvyššími teplotami. Rozmnožiť sa dá aj semenami, ktoré sa vysievajú v marci až v máji. Výsev udržiavajte stále vlhký. V optimálnych životných podmienkach sa vojnovka rozširuje samovýsevom. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať vojnovku

Umiestnenie
Obľubuje predovšetkým slnečné stanovištia, ale nevadí jej ani polotieň.

Zemina
Vyhovuje jej priepustná a nie príliš vysychavá, skôr vlhkejšia záhradná zemina s dostatkom živín.

Zálievka
Udržujte jej mierne vlhkú až vlhkú zeminu, počas letných horúčav jej doprajte závlahu, alebo jej vlhko zabezpečte mulčom. Pri nedostatku vlahy rýchlo vädne, čo sa stáva, ak ju pestujete v nádobe.

Kvitnutie
Vojnovka kvitne od mája do júla, prípadne aj do augusta, závisí to od konkrétneho kultivaru a životných podmienok. Kvitnutie podporíte pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov.

Hnojenie
Nevyžaduje pravidelné hnojenie, na jar jej však môžete pôdu obohatiť vyzretým kompostom alebo univerzálnym hnojivom.

Využitie

Vynikne v skupinovej výsadbe v prednej alebo strednej časti trvalkových záhonov a dobre sa pestuje aj v skalkách s dostatkom vlahy. Hodí sa do vidieckych záhrad alebo záhrad v prírodnom štýle. Rastlina je mrazuvzdorná a nevyžaduje ochranu pred zimou.
Vojnovku si môžete pestovať aj v nádobe. Kvetináče a hrantíky si vyberiete tu. Platí, že čím väčšiu nádobu použijete, tým lepšie sa bude rastline dariť. Rastline v nádobe zabezpečte dobrú drenážnu vrstvu (skalky a štrk na spodok nádoby) a možnosť odtoku prebytočnej vody. Pravidelne raz denne ju zalievajte. Na zimu preneste nádobu na chránené miesto.

Vojnovka lepkavá, (Polemonium viscosum)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *