Bergénia

Bergénia, ľud: Slonie ucho (Bergenia), (Saxifragaceae – lomikameňovité), cz: Bergénie, en: Leather bergenia, Pig squeak, Elephant ear

Bergénia

Charakteristika

Bergénia je vždyzelená mrazuvzdorná okrasná trvalka dorastajúca do výšky 30 – 45 cm. Pochádza z východoázijských vlhkých horských oblastí, kde rastie od Himalájí až po Kórejský polostrov. Má silné hrubé podzemky, ktoré jej umožňujú odolávať suchu. Z nich vyrastajú husté trsy veľkých kožovitých listov. Sú zelenej farby, avšak v zime chlad spôsobuje, že sa sfarbujú po okrajoch alebo aj celé do červených, bordových aj hnedých odtieňov. Skoro na jar alebo ešte v zime bergénia zakvitne atraktívnymi ružovými kvetmi. Kvetné puky bývajú častokrát nasadené na rastline celú zimu a čakajú na prvú vhodnú chvíľu na vykvitnutie. Kvety vyrastajú v súkvetiach na pevných bezlistých kratších aj dlhších stonkách. Plody sú tobolky.

Druhy

Rod Bergénia zahŕňa asi 10 druhov, všetky pochádzajú z Ázie, a veľmi sa medzi sebou nelíšia. Bergénia tučnolistá (Bergenia crassifolia) vytvára ružové kvety od apríla do mája, podobne ako Bergénia srdcovitolistá (Bergenia cordifolia). Bergenia ciliata je citlivá na mráz, kvitne najprv bielymi, neskôr bledoružovými kvetmi. V záhradách sa pestujú rôzne variety aj vyšľachtené kultivary pôvodných druhov.

Rozmnožovanie

Bergénia sa najlepšie rozmnožuje delením trsov. Rastlinu rozsádzajte na jar alebo na jeseň, s koreňovým balom sa môže vysádzať aj počas sezóny. Obvykle sa rýchlo uchytí a pokračuje v raste. Druhý, zdĺhavejší spôsob množenia je výsevom semien. V tomto prípade však rastlina zakvitne najskôr za 2 až 3 roky.

Ako pestovať bergéniu

Umiestnenie
Ideálnym prostredím pre bergéniu je polotieň, znesie sucho aj vlhko.

Zemina
Ani na zeminu nie je náročná, stačí jej bežná záhradná pôda a dobre znáša chudobnú kamenistú pôdu. Ak má v pôde veľa živín, porastie bujnejšie no bude slabo kvitnúť.

Zálievka
Nemá nároky ani na vlahu a živiny. Čerstvo po výsadbe je vhodné ju zavlažovať, po uchytení sa to už nie je potrebné.

Kvitnutie
Kvitne skoro na jar, v marci a apríli, niekedy rozkvitá už vo februári a slabšie kvitnutie sa môže zopakovať aj v jeseni. Bohatšie bude kvitnúť na svetlom stanovišti a v málo výživnej pôde.

Starostlivosť
Jej pestovanie je veľmi jednoduché, výhodou je, že pod je veľkými listami sa neobjavuje ani burina. V prípade potreby redukujte rozrastené porasty. Z estetických dôvodov priebežne odstraňujte odkvitnuté súkvetia a uschnuté listy. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Choroby a škodcovia
Bergénie sú odolné rastliny. Pod ich listami sa však zvyknú ukrývať slimáky a slizniaky, ktoré požierajú listy im aj okolitým rastlinám. Veľmi zriedka sa môže objaviť na listoch hubovité ochorenie botrytída (pleseň sivá).

Pestovateľské tipy

Bergénie sa využívajú ako vyššie pôdopokryvné rastliny. Často sa sadia pod stromy aj na väčších plochách v parkoch alebo iných verejných výsadbách. Uplatnia sa na brehu jazierka, na svahoch či okrajoch záhonov. Ochotne zaplnia aj problematickejšie kúty v záhrade a vyniknú aj v skalkách.

Môžu sa zakomponovať do trvalkových záhonov, kde predstavujú počas hlavného vegetačného obdobia určitý neutrálny prvok v meniacej sa okolitej výsadbe. Treba len ustrážiť, aby vo výsadbe nezabrali príliš veľa miesta. Vhodne sa dopĺňajú s ľaliovkami, pivóniou, hostou, kosatcami.

Pestovať sa dajú aj vo väčších nádobách na terase či balkóne. Kvetináče môžete nájsť tu.

Bergénia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *