Nefrolepka vznešená

Nefrolepka vznešená, Nephrolepis exaltata (Polypodiaceae – Sladičovité)

Nefrolepka vznešená
Nefrolepka vznešená, Nephrolepis exaltata

Charakteristika

Nefrolepka vznešená patrí medzi najčastejšie pestované paprade vhodné do interiéru. Je to vždyzelená trvalka, o ktorej sa vraví, že čistí vzduch. Vytvára bohatú ružicu širokých, prevísajúcich, jasne zelených vejárovitých listov. Listové vejáre môžu byť zvlnené alebo zahnuté a za ideálnych podmienok môžu dorásť až do dĺžky 1,5 m. Listy rastú najprv vzpriamene a neskôr sa ohýnajú. Na spodných stranách lístkov, ktoré sú súčasťou oblúkovito zahnutých listov sa tvoria výtrusnice. Sú hnedej farby a sú úhľadne usporiadané v dvoch radoch. Podľa bohatých vejárov listov sa niekedy nazýva táto rastlina aj rebríková papraď. Celkovo dorastá do výšky 23 až 30 cm.

Pôvodom je rastlina z tropických a subtropických oblastí.

Rozmnožovanie

Rastlina vytvára aj drôtovité šlahúne, ktoré nesú mladé rastlinky. Tie sa pri kontakte s pôdou pomerne rýchlo zakoreňujú a tak sa vytvárajú nové rastlinky. Okrem tohto spôsobu, môžeme nefrolepku rozmnožovať delením trsov, keď na jar prerastenú rastlinu v črepníku presádzame. Nový črepník nevyberáme príliš veľký, má byť len taký, aby sa tam rastlina akurát zmestila.

Pestovanie nefrolepky

Umiestnenie
Rastlinu je vhodné pestovať na jasnom filtrovanom svetle, nie však na priamom slnku. Znesie aj čiastočný tieň. Vyhovuje jej vysoká vlhkosť vzduchu. Odporúča sa postaviť kvetináč na misku naplnenú zvlhčovacími kamienkami. Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 10°C.

Zemina
Odporúča sa rašelinová zemina, kyslý substrát.

Zálievka
Zeminu udržujeme stále vlhkú, ale nie je vhodné nechávať rastlinu dlhodobo stáť vo vode. Pokiaľ by teplota klesla na minimum, zálievku obmedzíme a pred ďalšou zálievkou počkáme, kým vrchná vrstva zeminy vyschne. So zvyšovaním teploty prostredia treba zvyšovať aj vlhkosť vzduchu, inak začnú nefrolepke hnednúť špičky listov. V lete sa odporúča zvlhčovať rastlinu aj rozprašovaním vody na listy. Na polievanie a zvlhčovanie používame mäkkú vodu bez obsahu vápnika.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia sa odporúča vyživovať rastlinu štandardným tekutým hnojivom každé 2-3 týždne.

Škodcovia a choroby
Na rastline sa môžu objaviť hnedé konce listov. To obvykle spôsobuje suchý vzduch, treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť, rastlinu treba pravidelne rosiť. Ak počas vegetačného obdobia zemina nefrolepke vyschne, vejárovité listy zožltnú a odumrú.
Rastlinu môžu napadnúť červci, štítničky aj vošky. Treba ich odstrániť fyzicky alebo insekticídnym prípravkom zriedeným v pomere 1 : 4. Takýto zákrok nerobíme v byte, ale na čerstvom vzduchu, na balkóne alebo na dvore. Potom odstránime všetky zbytky postreku osprchovaním rastliny.

Nefrolepka vznešená, Nephrolepis exaltata

Tip na pestovanie a dekoráciu

Pri vhodných podmienkach bude rastlina rásť počas celého roka. Keď korene zaplnia celý kvetináč, rastlinu rozdelíme a presadíme, prípadne môžeme zostrihnúť časť koreňov a zasadiť späť do tej istej nádoby. Robíme tak na jar.

Nefrolepka sa hodí do jednoducho a moderne zariadených miestností, aj do tradičných starších interiérov.
Ideálnym stanovišťom je pre ňu svetlá kúpeľňa (podobne ako pre chamedóreu, alebo lopatkovec). Tu bude mať dostatok vlhkosti, aby zostala zdravá. Pekne vynikne vystavená na vyššom podstavci alebo v závesnom koši.

2 thoughts on “Nefrolepka vznešená

 • 2. januára 2020 at 11:52
  Permalink

  Majú sa nefroletke odstraňovať prevísajúce šlahúne?

  Reply
  • 3. januára 2020 at 13:47
   Permalink

   Ak myslíte vzdušné korene, tak tie by sa jej mali nechať.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.