Nefrolepka vznešená

Nefrolepka vznešená, (Nephrolepis exaltata), (Nephrolepidaceae – nefrolepkovité), en: Sword fern

Nefrolepka vznešená

Charakteristika

Nefrolepka vznešená patrí medzi najčastejšie pestované paprade vhodné do interiéru. Pôvodom je rastlina z tropických a subtropických oblastí, kde rastie ako vždyzelená trvalka. Vytvára bohatú ružicu širokých, prevísajúcich, jasne zelených vejárovitých listov. Listové vejáre môžu byť zvlnené alebo zahnuté a za ideálnych podmienok môžu dorásť až do dĺžky 1,5 m. Zväčša však pestovaná rastlina dosahuje veľkosť 25 – 35 cm, záleží samozrejme aj od kultivaru, ktorých je viac. Častý je kultivar ‚Bostoniensis‘. Listy rastú najprv vzpriamene a neskôr sa oblúkovito ohýnajú. Na spodných stranách lístkov sa tvoria výtrusnice. Sú hnedej farby a sú úhľadne usporiadané v dvoch radoch. Rastlina tiež tvorí úzke dlhé vzdušné korene, ktoré sú najskôr zelené a neskôr hnedé. Sú chlpaté a zvyknú sa rozkonárovať. Prostredníctvom nich získava vzdušnú vlhkosť. Vďaka bohatým vejárom listov dostala nefrolepka pomenovanie rebríková papraď. Traduje sa o nej, že čistí vzduch.

Rozmnožovanie

Nefrolepka vytvára aj drôtovité šlahúne, ktoré nesú mladé rastlinky. Tie sa pri kontakte s pôdou pomerne rýchlo zakoreňujú a tak sa vytvárajú nové rastlinky. Zakorenené šľahúne oddeľte a osamostatnite koncom zimy, alebo na jar. Okrem tohto spôsobu, môžete nefrolepku rozmnožovať delením trsov, čo je však náročnejšie a preto nie vždy s úspešným výsledkom. Vhodné obdobie je na jar. Jar je ideálna aj na presádzanie rastliny v prípade, že vám už korene aj celá rastlina prerastá z kvetináča. Nový črepník nevyberajte príliš veľký, má byť len taký, aby sa tam rastlina akurát zmestila. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať nefrolepku

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na jasnom filtrovanom svetle, nie však na priamom slnku. Znesie aj čiastočný tieň. Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 10°C.

Zemina
Odporúča sa rašelinová zemina, kyslý substrát. Vhodnú zeminu si namiešate z kompostu alebo aj zo zmesi 1 dielu hliny, 2 dielov hrubšieho piesku a 3 dielov listovky.

Zálievka
Zeminu udržujte stále mierne vlhkú, nenechávajte rastlinu dlhodobo stáť vo vode. Pokiaľ by teplota klesla na minimum, zálievku obmedzte a pred ďalšou zálievkou počkajte, kým vrchná vrstva zeminy vyschne. Zalievajte ideálne zospodu a používajte mäkkú vodu. V chlade zálievku obmedzte.

Vlhkosť vzduchu
So zvyšovaním teploty prostredia treba zvyšovať aj vlhkosť vzduchu, inak začnú nefrolepke hnednúť špičky listov. V lete sa odporúča zvlhčovať rastlinu aj sprejovaním listov. Na polievanie a zvlhčovanie používajte vždy mäkkú vodu bez obsahu vápnika. Zvýšenú vlhkosť okolo rastliny môžete zabezpečiť tým, že kvetináč postavíte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Využíva sa aj miska so zvlhčovacími kamienkami a pestovanie v spoločnosti iných vlhkomilných rastlín. Pri vysokej vlhkosti vzduchu zabezpečte aj dobré vetranie, aby nedochádzalo k hnilobe listov.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia môžete vyživovať rastlinu štandardným tekutým hnojivom každé 2-3 týždne.

Škodcovia a choroby
Na rastline sa môžu objaviť hnedé konce listov. To obvykle spôsobuje suchý vzduch, treba teda zvýšiť vzdušnú vlhkosť, napríklad pravidelným rosením listov. Ak počas vegetačného obdobia vyschne nefrolepke zemina, vejárovité listy zožltnú a odumrú.
Zo škodcov môžu rastlinu napadnúť červce, štítničky aj vošky. Treba ich odstrániť fyzicky alebo insekticídnym prípravkom zriedeným v pomere 1 : 4. Takýto zákrok nerobte v byte, ale na čerstvom vzduchu, na balkóne alebo na dvore. Potom odstráňte všetky zbytky postreku osprchovaním rastliny.

Nefrolepka vznešená, Nephrolepis exaltata

Tip na pestovanie a dekoráciu

Pri vhodných podmienkach bude rastlina rásť počas celého roka. Keď korene zaplnia celý kvetináč, rastlinu rozdeľte a presaďte, prípadne jej tiež môžete zostrihnúť časť koreňov a zasadiť späť do tej istej nádoby. Ideálne obdobie, ako už bolo spomínané, je na jar.

Nefrolepka je univerzálna rastlina, hodí sa do jednoducho a moderne zariadených miestností aj do tradičných starších interiérov.
Výborným priestorom je pre ňu svetlá kúpeľňa (podobne ako pre chamedóreu alebo lopatkovec). Tu bude mať dostatok vlhkosti, aby zostala zdravá. Pekne vynikne vystavená na vyššom podstavci, v závesnom koši, alebo v kvetináčoch v tvare busty, kde milým a vtipným spôsobom stvárni vlasy.

Pre viac kvetináčov kliknite sem.

Pre viac kvetináčov kliknite sem.

2 komentáre k “Nefrolepka vznešená

  • 2. januára 2020 at 11:52
    Permalink

    Majú sa nefroletke odstraňovať prevísajúce šlahúne?

    Reply
    • 3. januára 2020 at 13:47
      Permalink

      Ak myslíte vzdušné korene, tak tie by sa jej mali nechať.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *