Hortenzia metlinatá

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata), (Hydrangeaceae – Hortenziovité), cz: Hortenzie latnatá

Hortenzia metlinatá
Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

Charakteristika

Hortenzia metlinatá je opadavý, mrazuvzdorný, okrasný ker so vzpriamenými a pevnými stonkami. Listy sú oválne, stredne veľké a tmavozelené. Vytvára guľovité až kuželovité súkvetia zložené z množstva malých, nenápadných kvetov, ktoré sú obklopené nádhernými, korunovitými kalichmi. Kvietky sú sterilné pri všetkých kultivaroch. Plodom je tobolka. Predáva sa veľa rôznych kultivarov, ktoré sa medzi sebou odlišujú tvarom, veľkosťou a farbou kvetov aj veľkosťou rastliny. Vo všeobecnosti dorastajú do výšky 1,5 m.

Hortenzia metlinatá je odolnejšia ako bežnejšie pestovaná Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla). Ľahšie znesie mráz, dočasné sucho aj slnečné stanovište.

Prirodzená farba hortenzií je biela, ružová a ružovočervená. Mnohé kultivary počas sezóny menia farbu kvetov. Kultivar „Vanille fraise“ prechádza od bielej po tmavoružovú, kultivar „Magical sweet summer“ kvitne od zelenej cez snehovobielu po jemne ružovú.

Rozmnožovanie

Hortenzie rozmnožujeme odrezkami koncom leta alebo delením starších rastlín.

Hortenzia metlinatá

Pestovanie hortenzie metlinatej

Umiestnenie
Pre hortenzie je ideálny polotieň, avšak ako už bolo spomenuté, hortenzie metlinaté sú odolnejšie ako hortenzie kalinolisté a mnoho kultivarov lepšie rastie a prosperuje na slnečnom stanovišti. Rastliny dobre odolávajú vetru, dažďu aj plnému slnku.

Výsadba
Hortenzie nevysádzame príliš hlboko do zeme. Koreňový bal zasypeme substrátom na hortenzie, nikdy nie pôvodnou zeminou z výkopu. Substrát utlačíme a zalejeme ku koreňom.
Neodporúča sa rozoberať koreňový bal vysádzanej dreviny, šanca na jej prijatie by bola veľmi nízka.

Zemina
Hortenzie metlinaté dobre rastú v priepustnej, mierne vlhkej, humóznej, výživnej pôde s akýmkoľvek pH. Nevyžadujú kyslú pôdu a zvládnu aj dočasné sucho.
Starším rastlinám sa odporúča dosypať ku koreňom drvenú kôru v hrúbke cca 5 cm. Kôra pomôže zadržať v pôde vlahu, zabrzdí rast burín a podporí rozvoj užitočných mikroorganizmov.

Zálievka
Počas slnečných dní treba hortenziu pravidelne zavlažovať. Vyžaduje vlhkú pôdu, hoci je tolerantná voči prechodnému suchu.

Kvitnutie
Hortenzia metlinatá kvitne v auguste a septembri, niektoré kultivary zakvitnú už od júla („Diamantino“ alebo „Magical Candle“ a „Magical Fire“).

Zazimovanie
Hortenzia metlinatá je plne mrazuvzdorná, uvádza sa odolnosť až do -34°C. Je to za predpokladu, že máme zdravú a dobre zakorenenú rastlinu.

Strihanie hortenzie metlinatej

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) kvitne na tohtoročnom (mladom / jednoročnom) dreve, preto ju treba na jar hlboko zrezať. Strihať treba po skončení mrazov a pred pučaním. Zabezpečíme tým bohaté kvitnutie v tomto roku a kompaktný tvar. Pri strihaní môžeme rastlinu tvarovať napríklad tak, že v strede jej necháme o čosi dlhšie vetvičky ako po okrajoch. Tak by sme mali dosiahnuť kvitnutie po celom obvode rastliny.

Príbuzné druhy

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) je citlivejší druh s vyššími nárokmi na pôdu, vyžaduje kyslejší vlhký substrát a polotienisté stanovište. Kvitne na dvojročnom dreve, preto na jar opatrne striháme len suché koncové súkvetia. Kvitne dlhšie, od júna do septembra.

Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia) bola vyšľachtená v USA. Vyznačuje sa stredne veľkými až veľkými opadavými, netradične vykrajovanými listami s výraznými špicatými cípmi. Kvitne veľkými, plnými súkvetiami, ktoré na mladých rastlinách ľahko prevísajú, u starších rastlín sú pevné a vzpriamené.

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris) je nenáročná rastlina, dokáže sa prichytávať na múr bez toho, aby potrebovala oporu. Kvitne bohato krémovo bielymi kvetmi a od jari do jesene zdobí múr dekoratívnymi, okrúhlymi, zelenými listami, ktoré sa na jeseň vyfarbujú do žlta. V našich podmienkach je plne mrazuvzdorná. Môže sa pestovať aj v črepníku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.