Hortenzia metlinatá

Hortenzia metlinatá, (Hydrangea paniculata), (Hydrangeaceae – hortenziovité), cz: Hortenzie latnatá, cz: Panicled hydrangea

Hortenzia metlinatá

Charakteristika

Hortenzia metlinatá je opadavý, mrazuvzdorný, okrasný ker so vzpriamenými a pevnými stonkami. Listy sú oválne, zúbkaté, stredne veľké a tmavozelené. Vytvára kuželovité súkvetia zložené z množstva malých, nenápadných kvetov, ktoré sú obklopené nádhernými, korunovitými kalichmi. Kvietky sú sterilné pri všetkých kultivaroch. Plodom je tobolka. Predáva sa veľa rôznych kultivarov, ktoré sa medzi sebou odlišujú tvarom, veľkosťou a farbou kvetov aj veľkosťou rastliny. Vo všeobecnosti môžu dorásť do výšky 1,5 m.

Hortenzia metlinatá je odolnejšia ako bežnejšie pestovaná Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla). Ľahšie znesie mráz, dočasné sucho aj slnečné stanovište.

Prirodzená farba hortenzií je biela, ružová a ružovočervená. Mnohé kultivary počas sezóny menia farbu kvetov. Kultivar „Vanille fraise“ prechádza od bielej po tmavoružovú, kultivar „Magical sweet summer“ kvitne od zelenej cez snehovobielu po jemne ružovú.

Rozmnožovanie

Hortenzie rozmnožujeme odrezkami koncom leta alebo delením starších rastlín.

Hortenzia metlinatá

Ako pestovať hortenziu metlinatú

Umiestnenie
Ideálny je polotieň, avšak ako už bolo spomenuté, hortenzia metlinatá je odolnejšia ako hortenzia kalinolistá a mnoho jej kultivarov lepšie rastie a prosperuje na slnečnom stanovišti. Rastliny dobre odolávajú vetru, dažďu aj plnému slnku.

Výsadba
Hortenziu nevysádzajte príliš hlboko do zeme. Koreňový bal zasypte substrátom na hortenzie, nikdy nie pôvodnou zeminou z výkopu. Substrát utlačte a zalejte ku koreňom. Neodporúča sa rozoberať koreňový bal vysádzanej dreviny, šanca na jej prijatie by bola veľmi nízka. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Zemina
Dobre rastie v priepustnej, mierne vlhkej, humóznej, výživnej pôde s akýmkoľvek pH. Nevyžaduje kyslú pôdu a zvládne aj dočasné sucho.
Starším rastlinám sa odporúča dosypať ku koreňom drvenú kôru v hrúbke cca 5 cm. Kôra pomôže zadržať v pôde vlahu, zabrzdí rast burín a podporí rozvoj užitočných mikroorganizmov.

Zálievka
Počas horúcich letných dní sa odporúča rastlinu pravidelne zavlažovať (ku koreňom). Obľubuje vlhkú pôdu, hoci je tolerantná aj voči prechodnému suchu.

Kvitnutie
Hortenzia metlinatá kvitne v auguste a septembri, niektoré kultivary zakvitnú už od júla („Diamantino“ alebo „Magical Candle“ a „Magical Fire“).

Zazimovanie
Je plne mrazuvzdorná, uvádza sa odolnosť až do -34°C. Je to za predpokladu, že máte zdravú a dobre zakorenenú rastlinu.

Strihanie hortenzie metlinatej

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) kvitne na tohtoročnom (mladom / jednoročnom) dreve, preto ju treba na jar hlboko zrezať, to podporí tvorbu mladých kvitnúcich výhonkov. Strihať treba po skončení mrazov a pred pučaním. Zabezpečíte tým bohaté kvitnutie v tomto roku a kompaktný kríkový tvar. Záhradné nožnice na strihanie konárov nájdete tu. Pri strihaní rastlinu tvarujte napríklad tak, že v strede jej necháte o čosi dlhšie vetvičky ako po okrajoch. Takto dosiahnete kvitnutie po celom obvode rastliny.

Príbuzné druhy

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) je citlivejší druh s vyššími nárokmi na pôdu, vyžaduje kyslejší vlhký substrát a polotienisté stanovište. Kvitne na dvojročnom dreve, preto na jar opatrne striháme len suché koncové súkvetia. Kvitne dlhšie, od júna do septembra.

Hortenzia pílovitá (Hydrangea serrata) pochádza z horských oblastí Kórey a Japonska. Niektorí botanici ju označujú za samostatný druh, iní ju považujú za poddruh hortenzie kalinolistej. V súkvetiach má fertilné aj sterilné kvety.

Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia) pochádza z USA. Vyznačuje sa stredne veľkými až veľkými opadavými, netradične vykrajovanými listami s výraznými špicatými cípmi. Kvitne veľkými, plnými súkvetiami, ktoré na mladých rastlinách ľahko prevísajú, u starších rastlín sú pevné a vzpriamené.

Hortenzia Sargentova (Hydrangea sargentiana, syn.: Hydrangea aspera var. sargentii) je vzpriamený, opadavý ker dorastajúci do výšky aj šírky okolo 2 – 3 metrov. Jeho vetvy aj stopky sú husto pokryté výraznými rozvetvenými chlpmi pripomínajúcimi plyš.

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris) je nenáročná rastlina, dokáže sa prichytávať na múr bez toho, aby potrebovala oporu. Kvitne bohato krémovo bielymi kvetmi a od jari do jesene zdobí múr dekoratívnymi, okrúhlymi, zelenými listami, ktoré sa na jeseň vyfarbujú do žlta. V našich podmienkach je plne mrazuvzdorná. Môže sa pestovať aj v črepníku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *