Bergénia srdcovitolistá

Bergénia srdcovitolistá, ľud: Slonie ucho (Bergenia cordifolia), (Lomikameňovité – Saxifragaceae), cz: Bergénie srdčitá

Bergénia

Charakteristika

Bergénia je vždyzelená mrazuvzdorná okrasná trvalka. Pochádza z východoázijských hôr. Má silné hrubé podzemky, ktoré jej umožňujú odolávať suchu. Dorastá do výšky cca 30 – 45 cm. Vytvára husto olistené trsy z veľkých kožovitých listov.
Niektoré jej listy sa zvyknú sfarbovať buď po okrajoch alebo aj celé do červena, bordova až hneda. Sfarbenie listov spôsobuje chlad. Skoro na jar alebo ešte v zime zakvitne rastlina atraktívnymi ružovými súkvetiami, ktoré vyrastajú na pevných bezlistých stonkách. Tie môžu byť celkom krátke, ale aj dlhšie. Kvetné puky bývajú niekedy nasadené celú zimu. Plodom je tobolka.

Rozmnožovanie

Bergénia sa rozmnožuje delením trsov. Rastlinu rozsádzame na jar alebo na jeseň, s koreňovým balom sa môže vysádzať aj počas sezóny. Obvykle sa rýchlo uchytí a pokračuje v raste.

Druhý, zdĺhavejší spôsob množenia je výsev semien. V tomto prípade rastlina zakvitne za 2 až 3 roky.

Pestovanie bergénie

Umiestnenie a výsadba
Ideálnym prostredím pre bergénie je polotieň, znesú sucho aj vlhko.

Zemina
Bergénie nie sú náročné na zeminu, stačí im bežná záhradná pôda. Ak je v pôde veľa živín, porastú bujnejšie a budú slabo kvitnúť.

Zálievka
Rastlina nemá veľké nároky ani na vlahu a živiny. Čerstvo po výsadbe je vhodné bergéniu zavlažovať, po uchytení to už nie je potrebné. Raz za čas môžeme rastline prisypať preosiaty kompost.

Kvitnutie
Kvitnú skoro na jar, v marci a apríli, kvitnutie častokrát opakujú aj v jeseni. Bohatšie budú kvitnúť na svetlom stanovišti v málo výživnej pôde.

Starostlivosť
Ich pestovanie je veľmi jednoduché, výhodou je, že pod ich veľkými listami sa neobjavuje ani burina. Priebežne, v prípade potreby, redukujeme rozrastené porasty. Tiež z estetických dôvodov odstraňujeme odkvitnuté súkvetia a uschnuté listy.

Choroby a škodcovia
Bergénie sú odolné. Pod ich listami sa môžu ukrývať slimáky a slizniaky, ktoré požierajú listy im aj okolitým rastlinám. Veľmi zriedka sa môže objaviť na listoch hubovité ochorenie botrytída (pleseň sivá).

Iné druhy

Tento rod zahŕňa asi 10 druhov, všetky pochádzajú z Ázie, a veľmi sa medzi sebou nelíšia. Bergénia tučnolistá (Bergenia cordifolia) vytvára ružové kvety od apríla do mája, Bergenia ciliata je citlivá na mráz, kvitne najprv bielymi, neskôr bledoružovými kvetmi.

Pestovateľské tipy

Bergénie sú vhodné na pestovanie ako vyššie pôdopokryvné rastliny. Často sa sadia pod stromy aj na väčších plochách v parkoch alebo iných verejných výsadbách. Uplatnia sa na brehu jazierka, na svahoch či okrajoch záhonov. Ochotne zaplnia aj problematickejšie kúty v záhrade a vyniknú aj v skalkách.

Môžu sa zakomponovať do trvalkových záhonov, kde predstavujú počas hlavného vegetačného obdobia určitý neutrálny prvok v meniacej sa okolitej výsadbe. Treba len ustrážiť, aby vo výsadbe nezabrali príliš veľa miesta. Vhodne sa dopĺňajú s ľaliovkami, pivóniou, hostou, kosatcami.

Pestovať sa dajú aj vo väčších nádobách na terase či balkóne. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem.

Bergénia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.