Brečtan popínavý

Brečtan popínavý, (Hedera helix), (Araliaceae – Aralkovité), en: Climbing ivy, Common ivy, English ivy, Ivy,

Brečtan popínavý

Charakteristika

Brečtan popínavý je vždyzelený, lianovito popínavý ker, ktorého kmeň môže dorásť až do výšky 20 m. Má hlboký koreňový systém. Zo stonkových uzlov vyrastajú korienky, ktorými sa brečtan prichytáva na opore, po ktorej sa šplhá. Dlhé konáre vyrastajú buď rodivými, alebo sterilnými výhonkami, ktoré sa odlišujú tvarom listov. Všetky listy sú dlhostopkaté, striedavé, celistvookrajové a lesklo zelené. Na sterilných výhonkoch a na kmeni sú listy srdcovité, zväčša 3-5 laločnaté s belavou žilnatinou. Kvitnúce konáriky majú listy vajcovité až kopijovité.

Na koncoch rodivých výhonkov sa vytvárajú polguľovité okolíky žltozelených kvetov. Plody sú 3 až 7 – semenné modré bobule, ktoré dozrievajú až v nasledujúcom roku. Rastlina je mierne jedovatá. Najviac jedovaté sú práve bobule, vyvolávajú nepríjemné hnačky a môžu ohroziť človeka aj na živote. Pre vtáky však jedovaté nie sú.

Brečtan rastie vo voľnej prírode, ale šľachtí sa a pestuje aj ako okrasná drevina v mnohých formách. Niektoré odrody sa pestujú ako interiérové rastliny. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa hlavne vegetatívne, pomocou odrezkov z materskej rastliny. Odrezky sa odoberajú z koncových výhonkov, ktoré ešte nie sú zdrevnatelé, vtedy najlepšie zakoreňujú. Najvhodnejšie obdobie na zakoreňovanie vždyzelených rastlín je júl, ale brečtan zakorení kedykoľvek. Dôležité je udržiavať substrát vlhký a zabezpečiť aj vzdušnú vlhkosť okolo zakoreňujúceho sa výhonku. Odporúča sa aj čiastočné zatienenie. Brečtan sa dobre rozmnožuje tzv. potápaním.

  • Brečtan popínavý, (Hedera helix)
  • Brečtan popínavý, (Hedera helix)
  • Brečtan popínavý, (Hedera helix)
  • Brečtan popínavý, (Hedera helix)

Ako pestovať brečtan

Umiestnenie
Vo voľnej prírode rastie brečtan v listnatých lesoch, húštinách, na skalách a múroch. Vyhovuje mu tieň a polotieň.

Zemina
Ideálna zemina má vysoký obsah minerálnych látok, je vlhká a bohatá na humus. Brečtan je však nenáročná rastlina a bude sa mu dariť aj v chudobnejších pôdach.

Zálievka
Brečtanu vyhovuje vlhké tienisté prostredie. Staršie rastliny netreba zalievať.

Rez
Veľmi dobre znáša rez a tvarovanie. V prvých rokoch rastie pomaly, potom sa rýchlo rozrastie. Výchovné aj tvarovacie strihanie je nutnosťou. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.

Kvitnutie
Brečtan popínavý kvitne v septembri až v októbri.

Zber listov
Marec – apríl, august.

Využitie

V okrasných záhradách sa brečtan pestuje na zakrytie nevzhľadných múrov, ktoré celé porastie. Môžete ho nechať rásť popri pergole a vytvoriť tak zaujímavé zákutie, napríklad aj v kombinácii s inou, kvitnúcou rastlinou. Oporu pre rastliny nájdete tu. Pestuje sa aj ako pôdopokryvná rastlina. Patrí medzi osvedčených čističov vzduchu. V niektorých oblastiach sa zvykne nechať obrásť brečtanom celý murovaný dom, alebo aspoň niektorá zo stien. Výhodou je prirodzená izolácia, v zime pomáha zadržiavať teplo, v lete zabezpečuje príjemnú klímu. Proti takémuto riešeniu sú výhrady o tom, že brečtan svojimi korienkami narúša fasádu a murivo, hlavne pri starších budovách. Tiež sa v ňom môže ukrývať veľa hmyzu a drobných živočíchov. Vyhľadávajú ho lienky, ktoré v ňom nachádzajú úkryt v zimnej sezóne.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbierajú listy (Folium hereraceae) a sušia sa v tenkých vrstvách aj na slnku a na dobre vetranom vzdušnom mieste. Droga si musí zachovať svojú pôvodnú farbu a horkú chuť.

Droga obsahuje triesloviny, saponíny, glykozid hederín, organické kyseliny a jód. Účinné látky ovplyvňujú činnosť srdca a priepustnosť krvných ciev. Menšie dávky rozširujú cievy (silnejšie dávky ich zužujú) a spomaľujú srdcový tep. Drogu preto možno používať len pod lekárskym dohľadom.

Odvar pomáha pri pľúcnych ochoreniach, zápaloch dýchacích ciest a proti kašlu a tiež podporuje činnosť pečene a žlčníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *