Cinerária záhradná

Cineraria – hybridy, Senecio x hybridus, (Pericallis x hybridus), (Asteraceae – Astrovité)

Cinerária záhradná

Charakteristika

Cinerária je v zime kvitnúca rastlina, vytvárajúca hlavice kvetov v rôznofarebnom prevedení. Listy má veľké, hrubé, srdcovitého tvaru, stredne zelenej farby. Kvety môžu byť jednoduché, poloplné aj plné, vyrastajúce nad listami v hustých, guľovitých súkvetiach. Súkvetia mávajú priemer až 20 cm. Jednotlivé kvietky bývajú tvarom podobné sedmokráskam.

Vyskytuje sa v modrej, červenej, ružovej aj fialových farbách, často aj v dvojfarebných kombináciách, keď okolo centrálneho terčíka vytvárajú okvetné lístky biely kruh. Cinerárie v obchodoch sú hybridy, predávajú sa v rôznych prevedeniach, odlišujúcich sa výškou rastliny, tvarom a farbou kvetov a súkvetí, aj obdobím kvitnutia. Vo všeobecnosti dosahujú výšku 60 cm, rastliny v obchodoch mávajú často regulovanú výšku prostredníctvom hormonálnych prípravkov.

Pôvodný druh cinerárie pochádza z Kanárskych ostrovov, kde rastie v chladných, horských oblastiach bez prítomnosti mrazov. Na rozdiel od hybridov, je táto rastlina vyššieho vzrastu a nasadzuje podstatne menej kvetov.

Cinerária je ten typ rastliny, ktorý sa po odkvitnutí neodporúča pestovať ďalej. Nadchádzajúce teplé letné podmienky jej nevyhovujú, býva často napádaná voškami a chorobami a stráca pekný vzhľad. V aktuálnej sezóne už nebude kvitnúť.

Rozmnožovanie

Cinerária sa pestuje zo semien. Vysievajú sa v lete s tým, že rastliny zakvitnú v zime.

Cinerária záhradná

Ako pestovať cineráriu

Umiestnenie
Cinerárie umiestňujeme na svetlé, vzdušné stanovište s trochou priameho slnka. Vyhovujú im však chladné teploty, chladným prostredím predĺžime rastline obdobie kvitnutia. Ideálna teplota je okolo 10°C. Rastline vyhovuje vyššia vlhkosť vzduchu.

Zemina
Cinerária sa pestuje v rašelinovom substráte.

Zálievka
Rastlinu zalievame výdatne, aby sme udržali zeminu vlhkú, hnojiť nie je nutné. Je veľmi citlivá na trvalé premokrenie ale aj vyschnutie substrátu. V obidvoch prípadoch by sme mohli spôsobiť rýchly úhyn rastliny.

Kvitnutie
Cinerárie sú rastliny, ktoré kvitnú v zime do polovice jari. Obdobie kvitnutia trvá cca 5 týždňov. Po odkvitnutí sa už rastlina nezvykne pestovať.

Starostlivosť a choroby
Pri vyššej teplote prostredia sa stáva, že rastlinu napádajú vošky a molice. Predchádzať tomu treba umiestnením na chladnejšie stanovište. Pri vyšších teplotách rastie aj riziko napadnutia rastliny botrytídou (plesňou sivou). Pri prehnojení trpí rastlina chlorózou a zlým rastom.

Tip na pestovanie
Rastlina sa hodí na pestovanie v zimných záhradách alebo jarných terasách. Treba jej iba zabezpečiť ochranu pred mrazom a ostrým slnkom. Kvetináče aj všeličo iné môžete nájsť tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *