Deväťsil lekársky, al. Deväťsil hybridný, (Petasites hybridus, al. Petasites officinalis), (Asteraceae – astrovité), en: Butterbur
Charakteristika
Deväťsil lekársky je trváca bylina so zhrubnutým silným podzemkom a s dlhými výbežkami. Skoro na jar z neho vyrastá dužinatá priama stonka s ružovými odstávajúcimi šupinami. Stonka nesie na vrchole strapcovité súkvetie z kvetných úborov. Súkvetie je najskôr husté a vajcovité, neskôr sa rastom predlžuje do dlhého oválu. Úbory sú tvorené smotanovo ružovými kvetmi. Deväťsil lekársky je dvojdomá rastlina. Samčie rastliny sa odlišujú od samičích množstvom úborov v kvetných strapcoch aj hustotou šupín na byli. Plod je nažka so špinavo bielym chocholcom, rozširuje sa vetrom alebo za pomoci živočíchov.
V čase kvitnutia, pokým rastlina ešte nemá listy, dosahuje výšku 15 až 35 cm, v čase tvorby plodov už vďaka listom dosahuje aj 100 cm (veľkosť je zväčša v rozpätí 50 – 100 cm). Veľké, srdcovité okrúhle listy sa tvoria v bohatej prízemnej ružici až po odkvitnutí. Listy sú za mlada belavo plstnaté, neskoršie sú na líci lysé, na rube trvalo tenko plstnaté. Sú dlhostopkaté, s výraznou žilnatinou a so zúbkatým okrajom. Dorastajú do veľkých rozmerov a svojím vzrastom úplne prekryjú svoje okolie. Podobajú sa listom podbeľa alebo lopúcha.
Deväťsil lekársky kvitne od marca do mája.
Výskyt
Vyskytuje sa v takmer celej Európe, hojnejšie rastie najmä vo vyšších polohách. Ako potočný, výslnný až polovýslnný a na vodu náročný druh často lemuje brehy potokov a lesných pramenísk. Stretnúť sa s ním môžete na okrajoch vlhkých lesných ciest a horských turistických chodníčkov vo viac či menej nekultivovaných oblastiach. Fotky boli urobené v Kremnických vrchoch a začiatkom apríla a v Nízkych Tatrách koncom apríla.
Využitie
Ako už aj z názvu rastliny vyplýva, deväťsil lekársky je liečivá bylina. V minulosti sa používal na liečbu a zaháňanie moru.
Na liečebné účely sa väčšinou zbierajú podzemky (Rhizoma petasitidis) vo februári a marci. Vykopávajú sa v oblastiach najväčšieho výskytu, po dôkladnom umytí sa sušia v tieni v dobre vetranej a suchej miestnosti. V sušiarňach teplota nesmie prekročiť 40°C. Droga nepríjemne páchne a chutí horko. Obsahuje silicu, horčiny, slizovité látky, pektín, inulín, glykozidy, triesloviny a cholín. Tiež sa zvyknú zbierať listy (Folium petasitidis) v apríli a máji.
Používa sa na liečbu horných dýchacích ciest, najmä kašľa, zachrípnutia, astmatických záchvatov, pretože uvoľňuje kŕče. Využíva sa aj jeho potopudný a močopudný účinok a pomáha aj proti črevným parazitom. Čerstvé listy sa prikladajú ako obklad na opuchy, vyrážky, na napuchnuté žily a žľazy a miesta s reumatickými bolesťami.
Ďalšie druhy
Deväťsil biely (Petasites albus) je veľmi podobný deväťsilu lekárskemu. Rozdiel je v tom, že tvorí smotanovobiele úbory kvetov vajcovitého až podlhovastého tvaru a šupiny na stonke má bledozelené.