Železník skrížený / Verbena

Železník skrížený, Verbena hybridná (Verbena hybrida), (Verbenaceae – železníkovité), en: Vervain

Charakteristika

Železník skrížený je nízka, bohato kvitnúca letnička. Vyšľachtený bol krížením niekoľkých pôvodných juhoamerických druhov. Dosahuje výšku do 25 cm. Má pevnú silnú stonku, vďaka ktorej získal slovenský názov železník, často sa však používa aj pomenovanie verbena. Malé rúrkovité laločnaté kvety má usporiadané do bohatého vrcholíkového súkvetia. Majú 5 okvetných lístkov a zvyčajne sa objavujú v modrej, ružovej, červenej, fialovej alebo bielej farbe, prípadne aj vo farebných kombináciách. Majú príjemnú jemnú vôňu. Listy sú protistojné, krátko stopkaté, podlhovasté, vrásčité a po okrajoch vrúbkované. Na dotyk pôsobia drsne, je to spôsobené tým, že výhonky verbeny sú pokryté chĺpkami.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Výsev sa zvykne robiť buď skoro na jar, alebo koncom leta do okenných hrantíkov a nie príliš nahusto. Vysiate semená zasypte tenkou vrstvou zeminy, pritlačte a opatrne polejte. Na klíčenie potrebujú dostatok spodného tepla, čo býva problém pri jarnej sejbe. Semenáčiky sú chúlostivé na preschnutie aj na premokrenie, teplotu pri klíčení potrebujú minimálne okolo 20°C. Po vzídení treba rastlinky prepikírovať a po troch týždňoch začať s prihnojovaním. Inak by mohli zdrevnatieť a už by nekvitli. Pri letnom výseve rastliny zazimujte na svetlom mieste, pri 10°C a primeranej zálievke.

Rastlinu si môžete rozmnožiť aj prostredníctvom 15 cm odrezkov, ktoré si necháte zakoreniť. Úspešné býva aj množenie potápaním, keď stred nových výhonkov zahrniete zeminou a ponecháte tak asi 7 – 8 týždňov. Po tomto čase už môžete oddeliť výhonok aj s korienkami a zasadiť ho samostatne. Skráťte ho o polovicu kvôli bohatšiemu rozvetveniu.

Ako pestovať železník

Umiestnenie
Uprednostňuje slnečné a teplé stanovište, znesie aj celodenné slnko.

Zemina
Najlepšie sa mu darí v priepustnej, hlinitopiesočnatej, výživnej pôde.

Zálievka
Na vodu je náročný. Potrebuje bohatú a pravidelnú zálievku. Tiež je náročný na živiny a odporúča sa takmer hneď po výsadbe začať ho pravidelne hnojiť, napríklad tekutým hnojivom určeným pre balkónové letničky. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Kvitnutie
Kvitne od júna do októbra, takmer celé leto a jeseň. V obchodoch sa zakvitnuté rastliny predávajú už od apríla.

Choroby
Verbenu zvykne počas leta napádať múčnatka. Spodné časti rastliny hnednú a zosychajú a z košatých vetvičiek zostanú chudobne olistené a vyholené výhonky. Prevenciou je nepolievať rastlinu na listy a zabezpečiť prúdenie vzduchu.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Železník skrížený je nízka letnička, ktorej sa bude dariť na miestach, kam svieti slnko celý deň za predpokladu, že jej poskytnete aj dostatok vlahy. Na jej pestovanie na balkónoch a terasách sú preto veľmi vhodné samozavlažovacie nádoby, ktoré pomáhajú zabezpečiť správny závlahový režim. Nezabúdajte v nich kontrolovať zásobu vody a dopĺňať ju zhruba každý tretí deň. Pekné kvetináče pre nové rastliny môžete nájsť napríklad tu. Ak ich chcete vysádzať v kombinácii s inými rastlinami, vyberajte balkónovky s podobnými nárokmi na slnko a vodu. Pestovať sa samozrejme môžu aj na záhonoch.

Po výsadbe sa odporúča zaštipovať výhonky, aby sa bohato rozvetvili. Odkvitnuté súkvetia sa nemusia odstraňovať, lebo nerušia celkový dojem a bohaté olistenie rastliny zväčša prekryje odkvitnuté okolíky.

Zazimovanie

Verbena sa zvykne pestovať len ako jednoročná rastlina, ktorá obyčajne na konci sezóny podlieha chorobám. Ak však máte v jeseni stále zdravú rastlinu, môžete sa pokúsiť ju zazimovať. Skráťte ju asi na polovicu a umiestnite na svetlé miesto s teplotou okolo 10°C. Počas zimy rastlinu polievajte, ale neprelievajte. Na jar prezimovanú rastlinu opäť zrežte, asi na 5 cm a preneste do teplejšieho prostredia. Pri pravidelnej zálievke a výžive sa zase bohato rozrastie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *