Difenbachia škvrnitá

Difenbachia škvrnitá, (Dieffenbachia maculata), (Araceae – áronovité), cz: mramornatka

Difenbachia škvrnitá, (Dieffenbachia maculata)

Charakteristika

Difenbachia je trvalá, vždyzelená rastlina, ktorá pochádza zo subtropických a tropických oblastí Ameriky od Mexika po južnú Brazíliu. Rastie na svetlejších miestach vo vlhkých, nížinných tropických dažďových lesoch, popri močiaroch a na brehoch vodných tokov. V niektorých oblastiach vytvára rozsiahle porasty.

Difenbachia je pomerne robustná bylina s priamou alebo vystúpavou, masívnou a nevetvenou stonkou zakončenou olisteným vrcholom. Listy sú striedavé, jednoduché a sýto zelené so svetlejšími škvrnami a škvrnkami, alebo sú viac či menej sfarbené rôznymi odtieňmi bielej, krémovej, žltej a svetlo zelenej. Môžu byť dlhé až 25 cm. Všetky časti rastliny sú jedovaté. Šťava obsahuje kryštáliky šťaveľanu vápenatého, ktoré dráždia pokožku, oči a sliznice. Po požití sa objavujú bolestivé opuchy v ústach, v krku a na perách, objaviť sa môžu aj dýchacie ťažkosti, či dočasná strata reči.

V našich podmienkach patrí medzi obľúbené izbové rastliny s dekoratívnym olistením. Najčastejšie sa pestuje Difenbachia škvrnitá (maculata) a Difenbachia pestrá (Dieffenbachia seguine) v rôznych kultivaroch častokrát aj vzájomne skrížených. V priebehu rokov môže rastlina dosiahnuť výšku 50 – 180 cm, v izbových podmienkach sa jednoducho udržiava ako nízka a kompaktná rastlina za predpokladu, že je zasadená v nie príliš veľkej nádobe. Dieffenbachia maculata ´Camilla´ napríklad patrí medzi menšie odrody, dorastajúce do 40 cm.

Rod Dieffenbachia získal pomenovanie na počesť Josepha Dieffenbacha (1796 – 1863), hlavného záhradníka viedenského zámku Schönbrunn.

Difenbachia škvrnitá, (Dieffenbachia maculata) ´Camilla´
Difenbachia škvrnitá, (Dieffenbachia maculata) ´Camilla´

Rozmnožovanie

Efektívny spôsob množenia difenbachie je pomocou odrezkov. Odoberajú sa 8 – 13 cm dlhé stonkové odrezky na jar alebo v lete. Dôležité je, aby mali aspoň jedno očko. Zakoreniť ich môžete dať do vlhkého piesku alebo do vody a potom vysaďte do výživnej zeminy. Odrezky a mladé rastliny udržujte pri teplote 21 – 24°C. Korienky by sa mali objaviť do 3 – 4 týždňov.

Vzhľadom na jedovatosť rastliny používajte pri práci ochranné rukavice a po práci si dobre umyte ruky.

Pokiaľ má už staršia rastlina príliš dlhý, vyholený kmeň a nevyzerá pekne, môžete ju bez obáv na jar zrezať asi 10 cm od zeme. Kmienok obrastie novými výhonkami. Odrezanú časť zároveň použite na množenie odrezkami. Pekné kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné nájdete tu.

Dieffenbachia oerstedii
Dieffenbachia oerstedii

Ako pestovať difenbachiu

Umiestnenie
Difenbachia najlepšie rastie v teplom a vlhkom prostredí. Umiestnite ju na svetlé až polosvetlé stanovište s rozptýleným nepriamym svetlom, ktoré je chránené pred priamym slnkom aj pred chladným prievanom. Vyhovuje jej normálna až vyššia izbová teplota so zimným minimom 16°C a vysoká vzdušná vlhkosť. Pri nedostatku svetla farba pestrých listov bledne a rastlina nerastie.

Zemina
Vhodná je priepustná, vlhká, výživná, hlinito rašelinová zemina s dobrou drenážou. Zeminu veľmi neutláčajte.

Zálievka
Na jar a v lete rastlinu výdatne zalievajte, v zime len udržujte substrát vlhký. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom období zálievku obmedzte. Polievajte vždy odstátou vlažnou vodou.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina pri vysokých teplotách obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu a rosenie. Kvetináč postavte na misku so zvlhčovacími kamienkami alebo do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne bielo žltými alebo ružovými kvetmi v tvare šúľka, ktorý vyrastá z tulca, tak ako je to typické pre kvety z čeľade áronovitých. Kvety sú v porovnaní s olistením nenápadné. V izbových podmienkach rastlina nezvykne kvitnúť, ak zakvitne, môže to byť kedykoľvek.

Choroby, škodcovia a poruchy rastu
Pri optimálnych životných podmienkach nezvykne trpieť na ochorenia. Môže sa stať, že korene a listy napadnú červce. Pri menšom napadnutí sa ich môžete zbaviť jednoduchým zotretím z listov alebo pomocou insekticídneho mydlového roztoku.

Ak je rastlina pestovaná v príliš chladnom a zároveň vlhkom prostredí, môže ju napadnúť hubová infekcia, prejavujúca sa hnedými škvrnami na listoch, napríklad pleseň sivá (botrytída) a pri trvalom preliatí jej môžu uhnívať stonky a korene.

Na príliš suchý vzduch alebo na nedostatok vlahy reaguje rastlina hnednutím okrajov listov. Listy môžu aj opadať a to hlavne pri nedostatku vlahy a vzdušnej vlhkosti, pri príliš nízkych teplotách alebo pri kolísaní teplôt.

Difenbachia

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Počas vegetačného obdobia od jari do jesene sa odporúča pridávať do zálievky slabý roztok tekutého hnojiva určeného pre izbové rastliny. V zime sa výživa nepodáva.

Pre svoju vzdušnú vlhkomilnosť a znížené nároky na svetlo ju môžete umiestniť napríklad aj do kúpeľne, alebo do blízkosti akvária. Nezabúdajte, že šťava aj plody rastliny sú jedovaté, preto rastlinu nepestujte v dosahu malých detí alebo domácich zvieratiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *