Justicia scheidweileri

Justicia scheidweileri, (syn: Porphyrocoma lanceolata), (Acanthaceae – akantovité), en: Purple shrimp plan, Rose pine cone, Brazilian fireworks, Jade magic

Charakteristika

Justicia scheidweileri je trvalá, bylinná, vždyzelená neopadavá, nízko rastúca tropická rastlina, ktorá zvyčaje dorastá do výšky aj šírky približne 25 – 40 cm.

Má podlhovasté, špicaté, zamatovo zelené listy s kontrastnými striebristými žilkami, ktoré sú atraktívne samy o sebe. Kvety sa formujú na vrcholoch stoniek v kvetných klasoch dlhých cca 10 cm. Vyrastajú zo vzpriamených oválnych šiškovitých útvarov vytvorených z vínovo červených listeňov. Červené listeňové hroty zdobia rastlinu po dlhú dobu a postupne pomedzi ne vyrastajú jazykovité kvety žiarivej fialovej farby. Tie vydržia kvitnúť len pár dní.

Je to dekoratívna a okrasná rastlina u nás pestovaná ako izbovka. Zvykne sa pestovať v závesných košoch a patrí medzi najnižšie rastliny rodu Justicia. Pôvod má v tropických oblastiach Strednej a Južnej Ameriky, za jej domovinu sa považuje Brazília.

Meno rodu je poctou Jamesovi Justiceovi, škótskemu záhradníkovi z 18. storočia (1698-1763).

Rozmnožovanie

Justicia sa dá rozmnožiť vrcholovými stonkovými odrezkami, 15 cm dlhými s 2 – 3 pármi listov, ktoré odoberte na začiatku jari. Pracujte s čistým náradím. Reznú plochu ponorte do stimulátora zakorenenia, ktorý podporí tvorbu koreňov. Odrezky vložte do vody alebo do výsevného substrátu. Uložte ich na teplé miesto, no nie na slnko. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou alebo sklom, či umiestniť vo fóliovníku. Pri teplote cca 24 °C by sa mali objaviť korienky cca za 3 týždne. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Ako pestovať justiciu

Umiestnenie
Obľubuje polotienisté až celkom tienisté miesta s občasne presvitajúcim svetlom, napríklad pomedzi stromy. Nevhodné je priame slnko. Slnečné žiarenie spôsobuje vyblednutie farby listov. Vyhovuje jej bežná izbová teplota, ktorá by v zime nemala klesnúť pod 16°C.

Zemina
Rastlina obľubuje organicky bohaté, dobre oddrenážované priepustné pôdy. Vhodná je rašelinová alebo hlinitá zemina a dariť by sa jej malo aj v piesčitých pôdach.

Zálievka
Rastline vyhovuje rovnomerne vlhká pôda, takže jej udržujte zeminu primerane vlhkú, v zime zálievku obmedzte. Závlahové extrémy, ako sú premokrenie alebo presušenie substrátu, prípadne chladné prostredie spôsobia rastline opadanie listov.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina v teplom prostredí obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu. Sprejujte jej občas v horúcom lete listy mäkkou vodou, alebo postavte kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
V lete, raz za dva týždne pridajte do zálievky tekuté hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktorý podporí kvitnutie (spolu s primeraným svetlom).

Kvitnutie
V trópoch rastlina kvitne po celý rok, u nás zvyčajne v letnom období. Rastliny pestované v interiéri môžu taktiež kvitnúť po celý rok.

Ďalšie odporúčania

Rastlina nie je mrazuvzdorná, u nás sa preto pestuje ako interiérová rastlina v nádobách, ktorú môžete v lete letniť, čiže preniesť do záhrady na vhodné tienisté miesto a na zimu ju opäť umiestniť na chránené stanovište. Ideálne stanovisko je pre ňu severné alebo východné okno. Rastlina je schopná tolerovať zatienené priestory. V niektorých oblastiach je zvykom pestovať ju ako letničku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *