Maranta rebernatá

Maranta rebernatá, (Maranta leuconeura), (Marantaceae – marantovité), cz: Maranta běložilná, modlivka, en: prayer plant

Maranta rebernatá Kerchoveana (Maranta leuconeura)

Charakteristika

Maranta je vždyzelená tropická trvalka pôvodom z dažďových pralesov Brazílie. Obľúbená je hlavne kvôli atraktívnym viacfarebným listom s kresbou. Olistenie sa podobá rastlinám rodu kalatea alebo ktenanta, ktoré rovnako patria do čeľade marantovitých. Maranta má menšie listy dlhé cca 12 cm, dorastá do výšky 25 – 30 cm a rozrastá sa viac do šírky, jej vetvičky zvyknú prevísať ponad kvetináč. Rastlina má matné oválne listy, ktoré sú nápadne žilkované, na povrchu vzorované, často zo spodu červené. Na listovej stopke mávajú kĺb. Zaujímavosťou je, že jej listy (resp. listy väčšiny odrôd) sa na noc dvíhajú nahor a sklápajú sa k sebe ako dlane zopnuté do modlitby. Ráno sa zase roztvárajú, niekedy pritom dokonca spôsobujú šuchot. V anglicky hovoriacich krajinách ju preto volajú modliaca rastlina.

Pestujú sa zväčša 3 druhy Maranty rebernatej.

Maranta leuconeura erythroneura má tmavozelené, saténové listy s výraznými červenými žilkami a nepravidelnými žltozelenými škvrnami okolo stredovej žilky. Zvykne sa nazývať aj Maranta tricolor. Táto maranta je najvýraznejšie sfarbená zo všetkých maránt.

Maranta leuconeura massangeana má tmavozelené, saténové listy s výraznými striebornými žilkami a strieborným poľom okolo stredovej žilky. Štruktúrou listu sa veľmi podobá erythroneure, akurát má inú farebnú kombináciu.

Maranta leuconeura kerchoveana má svetlozelené listy so svetlejšími žilkami a nepravidelnými purpurovo hnedými alebo tmavšie zelenými škvrnami po obidvoch stranách stredovej žilky. Pôsobí menej výrazne ako zvyšné 2 druhy.

Maranta leuconeura erythroneura
Maranta leuconeura erythroneura

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete opatrným delením trsov pri presádzaní. Presádzať marantu sa odporúča každý druhý rok za predpokladu, že korene už prerastajú drenážne otvory na dne nádoby. Rozdeľujte len trsy dobre vyvinutých rastlín, následne ich zasaďte samostatne. Ideálny čas na presádzanie aj množenie je na jar. Tieto rastliny majú plytký koreňový systém, preto sa im dobre darí aj v nízkych nádobách. Obaly na kvetináče si vyberiete tu.

Druhý možný spôsob množenia maranty je prostredníctvom odrezkov dlhých cca 10 cm na ktorých sú 3 – 4 listy. Vložte ich do vody izbovej teploty a počkajte, kým zapustia korene. Potom ich zasaďte do vhodného substrátu.

Ako pestovať marantu

Umiestnenie
Vyhovuje jej umiestnenie na mierne tienistom stanovišti bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vlhkosťou vzduchu. Farba olistenia na slnku bledne a príliš veľa svetla spôsobuje aj skrútenie listov. Vhodná je bežná izbová teplota, ktorá by ideálne nemala presahovať hodnoty 18 – 24°C.

Zemina
Použite priepustný hlinitý substrát, ktorý je ľahký a obsahujúci piesok aj rašelinu.

Zálievka
Rastlina potrebuje dostatočnú zálievku, substrát musí byť stále mierne vlhký, dajte pozor, aby nevyschol. V zime zalievajte menej.

Vlhkosť vzduchu
Rastline vyhovuje v teplom prostredí pravidelné rosenie listov, použite na to mäkkú (odstátu, prevarenú) vodu izbovej teploty, aby na listoch neostávali škvrny (ako na našich ilustračných obrázkoch). Kvetináč môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Odporúča sa tiež pestovanie maranty spoločne s inými vlhkomilnými rastlinami.

Kvitnutie
Kvety sa môžu objaviť kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Sú malé a biele, v bytových podmienkach však kvitnú zriedka. V porovnaní s atraktívnymi listami sú nevýrazné až zanedbateľné.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia od jari do jesene jej môžete pridávať do zálievky dva krát mesačne hnojivo určené pre izbové rastliny. V zime sa výživa nepodáva.

Choroby a škodcovia
Vyskytujú sa väčšinou vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. Suché konce listov sú spôsobené vplyvom nízkej vzdušnej vlhkosti. V suchom prostredí sa tiež objavujú škodcovia – roztoče a štítničky. Prevenciou je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu a často jej rosiť listy. Na rosenie používajte prevarenú alebo dobre odstátu vodu, inak by sa tvorili na listoch nevzhľadné biele škvrny, ktoré spôsobuje tvrdá voda.

Tipy pre pestovateľov

Odporúča sa raz za čas zotrieť prach z listov maranty jemnou suchou handričkou, jemným štetcom alebo páperovou prachovkou. Počínajte si veľmi opatrne, aby ste neporušili jemný saténový povrch listov. Na čistenie listov pri tejto rastline sa nepoužíva vlhká handrička. Pri utieraní jednou rukou podoprite list, aby sa nepoškodil.

Hoci maranta rastie prirodzene do šírky a je nízka, dá sa pestovať aj okolo kratšej machovej tyče. Ideálne je okolo takejto tyče vysadiť 2 – 3 rastlinky. Tyč pravidelne sprejujte, aby mach na nej zostával stále vlhký a mohli doň vnikať korene rastlín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *