Divozel veľkokvetý

Divozel veľkokvetý, (Verbascum densiflorum), (Scrophulariaceae – krtičníkovté), cz: Divizna velkokvětá

Charakteristika

Divozel veľkokvetý je dvojročná statná bylina s vretenovitým koreňom a patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. V prvom roku vytvára ružicu veľkých listov a v druhom roku vyrastie 1 – 2 m vysoká priama dutá plstnatá stonka s kvetmi a listami. Listy sú tiež obojstranne plstnaté a majú podlhovasto kopijovitý až oválny tvar, pričom sú končisté. Na stonke rastú striedavo. Nápadné žlté kvety vyrastajú vo zväzkoch, ktoré tvoria koncový hustý strapec dlhý od 30 – 70 cm. Koruna je 5- početná a dosahuje v priemere 3 – 5 cm. Plody sú viacsemenné dvojpuzdrové tobolky.

Rastlina sa zvykne vysádzať do slnečných záhrad a často aj voľne splaňuje.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa tvoria v plodoch – tobolkách. Semená klíčia na svetle, preto ich nezasypávajte substrátom, len ich jemne pritlačte na povrch. Substrát udržujte vlhký. Klíčiť by mali začať 3 – 4 týždne od výsevu. Na stanovišti sa potom bude ďalej množiť samovýsevom.

Ďalšie údaje

Výskyt
Rastlina rastie v celej Európe, na svetlých suchších stanovištiach. Nájdete ju na skalnatých stráňach, slnečných svahoch, sutinách a ruderálnych miestach od nížin do podhorského pásma. Rastie tiež na lesných čistinkách, vo viniciach alebo popri cestách.

Zemina
Na pôdu nie je náročná. Rastie v štrkovitej, chudobnej aj bohatšej pôde. Ideálna je piesočnatá a dobre priepustná zemina na slnečnom mieste chránenom pred vetrom.

Kvitnutie
Kvitne od júna do septembra.

Zber kvetov
Kvety sa zbierajú za slnečného počasia a rýchlo sa sušia.

Využitie

Divozel si môžete vysadiť ako ozdobnú rastlinu do slnečnej záhrady. Vďaka dlhému obdobiu kvitnutia ju bude zdobiť minimálne 3 mesiace. Pre svoj majestátny vzrast rastlina získala ľudové pomenovanie „kráľovská svieca“.

Ako už bolo spomenuté, patrí medzi najstaršie liečivé rastliny, využíva sa v tradičnej medicíne aj farmakológii a to hlavne pri ochoreniach dýchacích ciest. Odporúča sa pridávať ho do rôznych čajových zmesí. Zvonka sa dá droga použiť na obklady a kúpele proti vredom predkolenia a na hemoroidy. Extrakt sa používa aj na výrobu zmäkčujúcich mastí.

Liečivé účinky

Zbierajú sa kvety (Flos herbasci), postupne, ako sa rozvíjajú. Odtrhávajú sa len korunné lupienky s tyčinkami bez kalicha. Zber sa robí za slnečného počasia, materiál sa nesmie stláčať a musí sa rýchlo usušiť v tieni alebo v sušičke pri teplote do 60°C. Správne usušený materiál má svietivo žltú farbu, vonia medovo a chutí slizovito. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.

Droga obsahuje saponíny, sliz, triesloviny, flavonoidy, silicu a cukry. Uvoľňuje hlieny, pôsobí močopudne a je dôležitou zložkou prieduškových čajov. Využíva sa pri horúčkovitých prechladnutiach spojených so silným kašľom, pri zápale priedušiek, chronickom kašli, astme aj zápaloch hrdla.

2 komentáre k “Divozel veľkokvetý

 • 4. septembra 2022 at 16:33
  Permalink

  Dobrý den.je možnosť kúpiť si túto rastlinu Divozel?

  Reply
 • 6. septembra 2022 at 14:16
  Permalink

  Rastie na lúkach tam som si vykopala mladé rastlinky a zasadila v záhrade. Je to rychlejsie ako zo semena. Lenže sam sa mi objavil aj na iných miestach, ale to nevadí je aj peknej žiarivo žltej farby a v Bratislave som ho videla vysadený pri jednom hoteli medzi kvetmi – asi kvoli včeličkam.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *