Drchnička roľná, (Anagallis arvensis), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Drchnička rolní, en: Scarlet pimpernel, Red pimpernel, Red chickweed
Charakteristika
Drchnička roľná je jedno až dvojročná rastlina s kolovitým rozvetveným a plytkým koreňom dorastajúca do výšky 5 až 15 cm. Má štvorhrannú, vystúpavú, rozkonárenú stonku. Porastená je protistojnými listami, pričom dolné sú vajcovité a horné kopijovité a po stranách sú žliazkato bodkované. Kvety rastú na stopkách v pazuchách horných listov. Sú tehlovo červenej farby (niekedy aj modré alebo biele) a majú tanierovitú korunu. Kvitnú od júna do novembra. Plodom je guľatá tobolka. Rastlina zatvára kvety pred dažďom a vetrom na ochranu peľu.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa výhradne generatívne, čiže semenami. Rastliny vzchádzajú v apríli a máji, vo vlhkejších obdobiach klíčia počas celého leta. Vegetácia často končí v súvislosti s nedostatkom vlahy ako dôsledok plytkého koreňového systému. Pri miernej zime rastliny niekedy prezimujú. Počet semien na 1 rastlinu sa pohybuje okolo 150, ale môže ich byť aj oveľa viac. Životnosť semien v pôde je až 10 rokov. Plody sa objavujú v júli. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Výskyt
Pochádza zo Stredomoria, odkiaľ bola ako okrasná letnička rozšírená do sveta. Rastie na poliach, rumoviskách, v záhradách, viniciach, v dúbravách a bučinách. Je teplomilná, preferuje slnečné až polotienisté chránené stanoviská a pôdy obohatené dusíkom.
Využitie
Rastlina patrí medzi buriny, takže v prípade nechceného výskytu je najlepšie odstrániť ju zo záhona čo najskôr. Okrem toho sa drchnička dá pestovať aj na ozdobu, kvitne prakticky celé leto. Vhodná je do skaliek aj do nádob. Bude vám predpovedať počasie, keďže jej kvety sa zavrú, keď sa očakáva zmena k horšiemu. Uvádza sa tiež liečivé využitie rastliny, hoci v dnešnej dobe len homeopaticky na liečbu ekzémov, bradavíc či močových ciest. V minulosti sa na niektorých miestach používala na liečbu duševných ochorení, melanchólie a epilepsie, tiež proti zápche, či žlčníkových a obličkových kameňoch.
Celá rastlina je jedovatá a dokáže spôsobiť silnú otravu. Hlavnou jedovatou látkou je glykozid cyklamín nachádzajúci sa najviac v plodoch a koreňoch.
Príbuzné druhy
Drchnička sa podobá na hviezdicu prostrednú (Stellaria media), hoci nie sú príbuzný druh.