Hviezdica prostredná

Hviezdica prostredná, Kuračka, (Stellaria media), (Caryophyllaceae – klinčekovité), cz: Ptačinec prostřední, Ptačinec žabinec, en: Starweed, Chickweed

Charakteristika

Hviezdica prostredná je nízka, rýchlorastúca, plytko sa zakoreňujúca jednoročná bylina s poliehavou, husto rozvetvenou chĺpkatou stonkou. Charakteristickým znakom pre tento druh je, že chĺpky po celej dĺžke byle sú usporiadané do jedného radu. Stonka môže dosahovať dĺžku 35 cm a rastú na nej malé protistojné zelené vajcovité listy, ktoré sú na koncoch zašpicatené. V spodnej časti stonky sú listy stopkaté a vo vrchnej časti sú takmer sediace. Drobné obojpohlavné kvety sa tvoria na stopkách a majú 5 bielych korunných lístkov, ktoré vďaka hlbokému prekrojeniu pôsobia, ako by ich bolo 10. Obklopujú ich chlpaté kopijovité kališné lístky, ktoré sú dlhšie ako korunné lístky. Plodom je tobolka obsahujúca tmavé semená s dužinatými výrastkami.

Pomenovanie hviezdica, rovnako ako latinský názov stellaria vychádza z hviezdu pripomínajúceho tvaru kvetov. Ľudovo sa jej hovorí aj kuračka, pretože gazdinky ju ako burinu vytrhávajú a kŕmia ňou hydinu.

Rozmnožovanie a šírenie

Rozmnožuje sa generatívne – semenami. Vzchádzajú z vlhkej pôdy už od skorej jari. Rastlina má krátku vegetačnú dobu (asi 40 dní). Plazí sa po zemi do všetkých strán a vo vlhkom prostredí rastie aj vystúpavo. Kvitne neustále až do októbra, najbohatšie v období od marca do mája a tvorí veľké množstvo semien, z ktorých neustále vyrastajú mladé rastliny, schopné prezimovať a rásť už pri nízkych teplotách. Najviac sa objavuje na záhonoch na jar, kedy bráni v raste kultúrnym plodinám, ktoré rastú oveľa pomalšie. V lete, na nepolievaných suchých miestach sa jej už tak dobre nedarí. Pri jej odstraňovaní zo záhona dbajte na to, aby ste ju vytrhli aj s korienkami, inak bude rásť ďalej. Všeličo potrebné do vašej záhrady si vyberiete tu.

Výskyt

Pôvodne ide o eurázijský druh, v súčasnosti je vplyvom človeka rozšírená po celom svete. Objavuje sa prakticky všade od nížin až po horské pásmo. Rastie ako burina na obnažených narušených miestach, na rumoviskách, poliach, viniciach, v záhradách, parkoch aj trávnikoch popri cestičkách. Vyskytuje sa všade, kde sa pestujú kultúrne plodiny. Najlepšie sa jej darí na vlhkých, úrodných a humóznych pôdach, kde vytvára husté porasty potláčajúce rast ostatných rastlín, no dokáže sa vysporiadať aj s horšími podmienkami, ako sú napríklad škáry medzi dlaždicami chodníka.

Využitie

Napriek tomu, že je považovaná za vytrvalú burinu, prípadne krmivo pre hydinu, je jedlá aj pre ľudí a dokonca je aj liečivá. Obsahuje napríklad organické kyseliny, minerálne soli a flavonoidy. V niektorých ázijských oblastiach sa využívala pri liečbe respiračných, tráviacich aj kožných problémov. Čaj z kuračky pred jedlom napomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. V prípade záujmu o konzumáciu si môžete mladé lístky a nerozkvitnuté výhonky pridávať do šalátov, nátierok, primiešať do polievkových halušiek, alebo použiť ako alternatívu špenátu. Pomôcky do kuchyne aj domácnosti môžete nájsť tu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *