Duranta vzpriamená, (Duranta erecta, syn: Duranta repens, Duranta plumieri, Duranta angustifolia, Duranta bonardi), (Verbenaceae – železníkovité), cz: Duranta vzpřímená, en: Golden dewdrop, Pigeon berry, Skyflower
Charakteristika
Duranta vzpriamená je vždyzelený ker alebo zriedkavejšie menší viackmeňový strom s previsnutými vetvami. Dorastá do 6 m výšky a zároveň sa rozrastá aj do rovnakej šírky. Pred zrelosťou rastie rýchlosťou až pol metra za rok. Na stonkách dospelých rastlín sú zvyčajne prítomné axilárne tŕne, ktoré zvyčajne chýbajú na mladých rastlinách. Listy má jednoduché, svetlozelené, oválne alebo obvajcovité, celookrajové alebo mierne zubaté v hornej časti.
Ovisnuté bočné a koncové strapce modrých až fialových kvetov kvitnú od leta do jesene. Kvety sú obojpohlavné a majú trúbkovitú päťpočetnú korunu. Na jeseň ustupujú ovisnutým zhlukom žltooranžových bobúľ (kôstkovíc) veľkých asi 1 cm.
Rodové meno je na počesť Castora Duranteho (1529-1590), talianskeho lekára, botanika a básnika zo šestnásteho storočia, ktorý sa stal lekárom pápeža Sixta V.
Výskyt
Duranta vzpriamená pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, od Mexika cez Brazíliu až do severnej Argentíny, z karibských ostrovov, Bermúd a Galapág. Za pôvodnú sa považuje aj na Floride. Druhotne bola rozšírená aj do ďalších tropických a subtropických oblastí. Za invázny druh je pokladaná napríklad v Austrálii, Číne a južnej Afrike.
V prirodzenom prostredí rastie zvyčajne v krovinách v suchých skalnatých alebo piesočnatých oblastiach, častokrát pri pobreží do 100 m n. m., ale stúpa aj vyššie. Obľubuje aj vlhké narušené miesta vo vnútrozemí.
Rozmnožovanie
Rozmnožíte si ju z koncových polovyzretých stonkových 10 cm dlhých odrezkov, ktoré môžete odoberať počas celého roka. Z koncov odrezkov odstráňte listy, ošetrite v práškovom stimulátore a umiestnite vo vzdušnom substráte určenom na rozmnožovanie. Substrát udržiavajte neustále mierne vlhký. Rovnako odrezkom doprajte aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu. Zakoreniť by mali v priebehu 3 týždňov.
Ako pestovať durantu
Umiestnenie
Toleruje svetlý tieň, ale najlepšie kvitne na plnom slnku. Nie je mrazuvzdorná, pred príchodom mrazov ju preneste dovnútra a zimujte pri teplotách minimálne 10-13 °C. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zemina
Rastlina nie je obzvlášť náročná na typ pôdy, vyhovuje jej kamenistá, piesočnatá aj hlinitá, dobre priepustná vápnitá pôda, ale dobre znáša aj vlhké miesta.
Zálievka
Znáša sucho, ale lepšie rastie pri dostatku vlahy, v lete jej môžete aj rosiť listy. Ak ju necháte často presychať, začnú jej žltnúť a opadávať listy. Pri zazimovaní pri nižšej teplote jej zálievku obmedzte, ale nenechajte úplne preschnúť.
Kvitnutie
Kvitne od leta do jesene.
Škodcovia a choroby
Vyskytnúť sa môžu molice (biele mušky) a roztoče, najmä na prezimujúcich rastlinách.
Tipy na pestovanie
V našich podmienkach môže byť jej pestovanie náročné. Je to tropická rastlina a u nás sa môže pestovať ako jednoročná rastlina, alebo ako trvalka v nádobe, ktorá však musí byť prezimovaná v interiéri na jasnom slnku pri teplotách nad bodom mrazu. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
V tropických a teplých subtropických oblastiach sa pestuje ako okrasná rastlina v širokej škále kultivarov, napríklad ‚Alba‘, ‚Aurea‘, ‚Aussie Gold‘, ‚Gold Mound‘, ‚Geisha Girl‘, ‚Sapphire Showers‘ alebo ‚Variegata‘. Vysádza sa ako okrasná drevina, solitér ale aj do skupín alebo živých plotov. Aby bohato kvitla, treba ju prerezávať. Keďže vytvára kvety na dlhých výhonkoch, hlboký rez vykonávajte až po odkvitnutí a odstráňte výhon až po staršiu vetvu.
Vo svojej domovine sa plody v malom množstve používajú na odčervenie a extrakt z listov má antimalarické účinky. Plody a listy obsahujú tiež toxické saponíny, ktoré spôsobujú zvracanie a hnačky u ľudí, psov aj mačiek.