Kufea cigaretová

Kufea cigaretová, (Cuphea ignea, syn: Cuphea platycentra), (Lythraceae – vrbicovité), cz: Hlazenec ohnivý, en: Cigar plant, Cigar flower, Firecracker plant, Mexican cigar

Charakteristika

Kufea cigaretová je vždyzelený, bohato vetvený subtropický poloker dorastajúci do výšky 30 – 60 cm. Na priamych stonkách, ktoré po čase prevísajú, vyrastajú na krátkych stopkách protistojné listy. Listy sú vajcovito kopijovitého tvaru, lesklo zelené a dlhé cca 2 – 6 cm. Trúbkovité, pozdĺžne jemne ryhované kvety vyrastajú v pazuchách listov od jari do jesene. Dlhé sú asi 4 cm a svojím zjavom pripomínajú cigarety, čo inšpirovalo k pomenovaniu rastliny. Podlhovastý rúrkovitý kalich kvetu (nie je to koruna) je ohnivo červenej farby, na konci okolo ústia má biele sfarbenie s purpurovo čiernymi cípmi a vyčnievajúcimi tyčinkami, čo pripomína ohorenú cigaretu s popolčekom. Plody sú tobolky.

Pestujú sa aj rastliny s bielymi alebo oranžovými kvetmi.

Výskyt

Pochádza z Mexika, zo štátov Oaxaca, Veracruz a Chiapas, kde rastie na presvetlených a vlhkých stanovištiach v tropických lesoch a pobrežných a ruderálnych oblastiach. Rozšírená je aj v iných tropických a subtropických oblastiach, kde splaňuje, napríklad v Strednej a Južnej Amerike, na Havajských ostrovoch, Fidži. V krajinách mierneho pásma sa pestuje ako letnička alebo prenosná rastlina v nádobách.  

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju z koncových polovyzretých stonkových 10 cm dlhých odrezkov, ktoré najlepšie zakorenia od polovice mája. Z koncov odrezkov odstráňte listy, ošetrite v práškovom stimulátore a umiestnite vo vzdušnom substráte určenom na rozmnožovanie. Substrát udržiavajte neustále mierne vlhký. Rovnako odrezkom doprajte aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Pestuje sa aj zo semien. Vysejte ich v apríli do teplého pareniska a do humóznej pôdy. Po posledných mrazoch v máji preneste mladé rastliny na vonkajšie, slnečné stanovište. Zo začiatku ich otužujte a chráňte pred priamym slnkom, aby ich nespálilo.

Ako pestovať kufeu

Umiestnenie
Obľubuje slnečné svetlé a vzdušné stanovište a znesie aj polotieň. Nevystavujte ju teplotám pod bodom mrazu, minimálnu zimnú teplotu udržujte okolo 8 – 10°C.

Zemina
Vyhovuje jej štandardná záhradná zemina, ktorá je priepustná a výživná.

Zálievka
Potrebuje primerane vlhkú pôdu. Medzi zálievkami nechajte pôdu trochu preschnúť. Ak rastlinu vystavíte dlhšiemu suchu, opadá jej lístie, včasnou pravidelnou zálievkou by sa vám mohlo podariť prebrať ju ešte k životu.

Kvitnutie
Kvitne od mája do septembra. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Hnojenie
Každé dva týždne pridávajte do zálievky univerzálne tekuté hnojivo.

Strihanie
Po prezimovaní nevyzerá najlepšie, na jar sa preto odporúča ostrihať ju asi na polovicu, aby sa docielil pekný kompaktný tvar a podporila sa tvorba nových kvitnúcich výhonkov.

Príbuzný druh

Rod Cuphea zahŕňa asi 260 druhov bylín alebo nízkych kríkov rozšírených hlavne v tropickej a subtropickej Amerike. V našich zemepiských šírkach sa ako letnička, alebo ozdobná izbová rastlina, ktorá neznesie mrazy, pestuje Kufea yzopolistá (Cuphea hyssopifolia). Nazýva sa tiež nepravá myrtha. Je to asi 30 cm vysoký bohato rozkonárený kríček s hustým olistením a drobnými purpurovo fialovými kvietkami. Kvitne takmer neustále, počas zimy trochu slabšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *