Horčiak hlavatý

Horčiak hlavatý, (Persicaria capitata, syn: Polygonum capitatum, Cephalophilon capitatum), (Polygonaceae – stavikrvovité), cz: Rdesno hlavaté, en: Pink Knotweed, Pink-head knotweed, Pink bubbles

Persicaria capitata

Charakteristika

Horčiak hlavatý je trváca, nízka, kobercovito sa rozrastajúca bylina s plazivými poliehavými výhonkami, ktorá dorastá zväčša do výšky 15 – 30 cm. Má striedavé, široko vajcovité zašpicatené listy s objímavou pošvou. Dlhé sú cca 5 cm a široké 3 cm, sú zelenej farby s viac menej výraznou červenohnedou kresbou. Stonky, stopky a okraje listov sú červenkasté, purpurové alebo hnedasté. Celá rastlina môže byť pokrytá riedkymi chlpmi, alebo môže byť aj lysá.

Kvety sú drobné, svetlo ružové, päťpočetné a zoskupené v guľovitých asi 1 cm veľkých hlávkach, ktoré vyrastajú na tenkých dlhých stopkách. Trochu pripomínajú ďatelinu. Plod je trojhranná nažka. Rastlina páchne po močovine. Pestuje sa vo viacerých odrodách, napríklad ‚Pink‘ alebo ‚Rosa‘, a vyhľadávaná je pre olistenie, aj keď dostatočne kvitne.

Výskyt

Pochádza z juhovýchodnej Ázie – z oblastí východných Himalájí, Číny, Barmy, Nepálu, Indočíny. Rozšírený je aj v niektorých častiach Austrálie, Japonska, Severnej Ameriky a podobne. Pestuje sa ako okrasná rastlina v teplých bezmrazých oblastiach, v miernom pásme len ako letnička. V tropických oblastiach ľahko splaňuje a môže sa stať obtiažnou burinou. Rastie v trávnikoch a ako podrast krovín, tiež v blízkosti ľudských sídiel a popri cestách, v nadmorskej výške od 600 až do 3500 m.

Persicaria capitata

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami a do okolia sa šíri aj podzemkami, takže sa môže rozmnožovať aj delením koreňov, ideálne na jar alebo v jeseni. Rastlinu si ľahko si rozmnožíte vrcholovými stonkovými odrezkami veľkými cca 5 cm, ktoré dobre zakoreňujú v parenisku pri teplote cca 18 – 20 °C. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Zakoreňovanie trvá 2 – 3 týždne, potom ich môžete vysadiť jednotlivo alebo v skupinkách do samostatných nádob. Aby rastliny rástli kompaktne, občas ich zo začiatku zaštipujte.

Ako pestovať horčiak

Umiestnenie
Uprednostňuje veľa svetla, ale dobre rastie aj na slnku aj v čiastočnom tieni, pokiaľ má neustále vlhkú pôdu. Dobre znáša nepriaznivé veterné aj daždivé počasie.

Zemina
Darí sa mu v mierne humóznej, stredne vlhkej a dobre priepustnej pôde s pH okolo 6.

Zálievka
Vyhovuje mu rovnomerná zálievka. Počas vegetačného obdobia do zálievky pridávajte slabší roztok viaczložkového hnojiva.

Kvitnutie
Kvitne od polovice leta do konca leta/začiatku jesene (jún – september).

Choroby a škodcovia
Občas sa v poraste môžu vyskytnúť vošky alebo molice a pri nedostatku čerstvého vzduchu aj pleseň sivá.

Využitie

V našich podmienkach sa pestuje v niekoľkých odrodách ako jednoročná kobercovito sa rozrastajúca skalnička, vysádzaná do kvetináčov alebo na záhony. Je nenáročná a dobre sa uplatňuje v spoločných výsadbách s ostatnými letničkami. V kvetináčoch, závesných nádobách aj na záhonoch sa dobre dopĺňa s nižšími aj stredne vysokými rastlinami. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Zaujímavosťou je, že horčiak hlavatý bol v Číne používaný pri liečbe rôznych urologických porúch vrátane močových kameňov a infekcií močových ciest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *