Gasteria, (Asphodelaceae – asfodelovité), en: Ox-tongue, Cow-tongue, Lawyer’s tongue, Mother-in-law’s tongue.
Charakteristika
Gasteria je sukulentná, nenáročná variabilná trvalka s uceleným porastom dorastajúca do výšky okolo 20 cm. Má variabilne usporiadané listy, ktoré vyrastajú buď špirálovito usporiadané, alebo umiestnené v protistojných radoch, v ktorých vytvárajú vejár alebo polkruh. Listy sú dužinaté, takmer trojuholníkovité, rastúce smerom nahor. Okraje listov sú hladké s ostrými hrotmi na špičkách, alebo takmer zaoblenými. Drobné biele škvrny sú na listoch husto roztrúsené zo všetkých strán a pri pohľade z diaľky sa môže zdať, akoby boli usporiadané do pruhov. Podľa vzhľadu listov rastlinu volajú aj Čertov jazyk.
Kvitnutie nastáva na jar po období vegetačného oddychu. Kvety sa tvoria v strapcovitom súkvetí na dlhej stonke sú bielej, červenej, ružovej alebo oranžovej farby. Kvety sú rúrkovité, zo spodu zosilnené a pripomínajú žalúdok, podľa čoho dostal tento rod aj pomenovanie (z gr. gaster = žalúdok, nádoba s bruchom).
Medzi pestovateľmi sú rozšírené Gasteria bradavičnatá (G. verrucosa alebo G. carinata verrucosa) alebo Gasteria škvrnitá (G. maculata). Niektoré druhy majú veľa synonymických pomenovaní a stáva sa, že sú zaraďované do rodu Aloe.
Výskyt
Väčšina druhov Gastérií pochádza z kapskej provincie v Juhoafrickej republike, kde rastú v polotieni a na vysoko drenážovaných podkladoch. Niektoré pochádzajú aj z juhozápadnej časti Namíbie. Patria medzi obľúbené izbové rastliny, prispôsobené na slabšie svetlo a vyžadujú minimálnu starostlivosť. Pestovateľské pomôcky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Rozmnožovanie
Najúčinnejší spôsob rozmnožovania je rozdeľovanie trsov. Gasteria vytvára mladé výhonky, ktoré sa tvoria blízko materskej rastliny. Tie jednoducho oddeľte a presaďte do malých nádob s piesčitým priepustným substrátom. Okrem bočných výhonkov môžete z rastliny oddeliť aj listové odrezky. Vyrežte ich čo najbližšie k materskej stonke, aby mali čo najviac vlákien, z ktorých vytvoria korene. Pred zasadením do zeme nechajte rez krátko oschnúť. Časti rastlín môžete odobrať aj opatrným ulomením.
Množiť sa dá aj semenami, ktoré položíte len na povrch substrátu. Klíčivosť semien trvá jeden a pol až dva mesiace. Nádobu zakryte fóliou, pravidelne vetrajte, udržujte mierne vlhko a teplotu okolo 15-20 °C. Po vyklíčení fóliu odstráňte. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.
Ako pestovať gasteriu
Umiestnenie
Pestujte ju na polotienistom stanovišti alebo na mieste s jasným rozptýleným svetlom. Nevhodné je priame slnko. Biele alebo žlté listy zvyčajne znamenajú príliš veľa slnka. Dobre sa jej darí na východnom a západnom okne. Vyhovuje jej izbová teplota (a v zimnom období minimálne 5°C, ideálne okolo 15°C). V lete jej prospeje pobyt vonku, s ochranou pred vetrom, zrážkami a slnkom.
Zemina
Pri presádzaní použite hlinitú zeminu s prídavkom hrubozrnného piesku alebo hlinito – piesčitú zeminu a hlavne, nech je dobre priepustná.
Zálievka
Zalievajte ju v miernych dávkach tak raz za týždeň, v chladnejšom a tmavšom prostredí zálievku ešte viac obmedzte. Zalievajte (mierne) len substrát, nikdy nie listy. Nedopustite, aby sa medzi listami držala voda, mohlo by dôjsť k hnilobe listov.
Zazimovanie
V zime potrebuje gasteria hibernačné obdobie, takže jej postupne znižujte teplotu na 6-12 °C. Bez zimného odpočinku by gasteria na jar nezakvitla. Pred umiestnením do chladu jej postupne znižujte zálievku. Ak je zimovisko príliš suché, občas jej doprajte pár kvapiek vody na substrát aj počas zimy. Miesto by malo byť tiež vetrané.
Kvitnutie
Kvitne na jar po zimnom odpočinku.
Choroby a škodcovia
Môžu sa objaviť plesňové infekcie, ktoré sa prejavia ako čierne škvrny na listoch. Tvoria sa pri príliš vysokej vlhkosti alebo zmáčaní listov, nemali by sa však šíriť príliš rýchlo. Gasterie majú prirodzený obranný mechanizmus proti takýmto hubovým útokom.
Tipy na pestovanie
Gasteria je malá, plytko koreniaca a pomerne pomaly rastúca sukulentná rastlina, ktorá sa zvykne pestovať v malých skupinkách v širokých a plytkých nádobách. Skupinky sa časom prirodzene rozrastú, pretože okolo materskej rastliny vyrastajú malé dcérske rastlinky. Keď trs prerastie nádobu, presaďte ho na jar alebo začiatkom leta do širšieho, plytkého črepníka s čerstvým substrátom pre sukulenty. Jednotlivé výhonky môžete tiež rozsadiť do samostatných nádob. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Pridaj komentár