Hortenzia Sargentova

Hortenzia Sargentova, (Hydrangea sargentiana)

Hortenzia Sargentova, (Hydrangea sargentiana, syn.: Hydrangea aspera var. sargentii), (Hydrangeaceae – hortenziovité), cz: hortenzie Sargentova, en: Bigleaf hydrangea

Charakteristika

Hortenzia Sargentova je vzpriamený, zaoblený, opadavý ker, ktorý zvyčajne dorastá do výšky aj šírky okolo 2 – 3 metrov, pokiaľ nie je strihaný alebo poškodzovaný tuhými mrazmi. Jeho vetvy aj stopky sú husto pokryté výraznými rozvetvenými chlpmi, pripomínajúcimi plyš. Na konároch rastú protistojné, silne štetinaté, vajcovité, tmavozelené žilnaté listy. Kôra konárov sa vekom odlupuje. Sploštené súkvetia sú zložené z malých fertilných kvetov fialovej, modrej alebo purpurovej farby (záleží od pH pôdy) umiestnených uprostred v šírke 10 – 16 cm a sterilných kvietkov na okrajoch. Okrajové kvietky majú 4 okrúhle biele kališné lístky. Plod je tobolka s priemerom 3–4 mm.

Výskyt

Rastlina pochádza z centrálnej časti východnej Číny, vyskytuje sa na západe provincie Chu-pej (anglicky Hubei). Rastie tu v horských lesoch a na krovinatých svahoch, v nadmorských výškach zhruba od 700 až do 1800 m. Kvitne v priebehu júla.

Z Číny ju v roku 1908 doviezol Ernest Henry Wilson (1876 – 1930), ktorý tu bol na botanickej expedícii pre Arnold Arborétum Harvardskej Univerzity v Bostone. Prímenie ctí Charlesa Sprague Sargenta (1841-1927), ktorý bol popredným americkým dendrológom a prvým riaditeľom Arnold Arboréta.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa stonkovými odrezkami alebo delením. Na rozmnožovanie odrezkami si vyberte zdravý a mäkký nekvitnúci výhonok. Ideálna dĺžka je 10 -15 cm. Odstrihnite ho tesne pod párom listov. Tieto listy na odrezku potom odstráňte, mal by na ňom ostať len jeden pár zdravých listov. Takto pripravený odrezok vložte koncom do stimulátora zakoreňovania a zapichnite do rozmnožovacieho substrátu. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký. Zakoreňovanie trvá 4 – 5 týždňov. V záhrade jej potom vyhraďte dostatok miesta, pretože sa časom rozrastie do šírky. Bude jej to síce chvíľu trvať a hlavne počas prvých rokov jej treba poskytnúť zvýšenú starostlivosť. Mladým rastlinám sa stáva, že v zime namŕzajú, preto sa snažte tomu predísť a na zimu ju chráňte mulčom aj vrecovinou. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Ako pestovať hortenziu Sargentovu

Umiestnenie
Ideálne je umiestnenie v polotieni. V tieni bude slabo kvitnúť. Rastline tiež vyberte miesto chránené pred nízkymi teplotami a prudkým zimným vetrom (a odporúča sa aj ochrana naviac, napr. mulčovanie alebo obalenie rastliny vrecovinou). Aj napriek ochrane môžu kríky v tuhých zimách stratiť značné množstvo kvetných pukov, čím sa naruší alebo úplne zničí kvitnutie v nasledujúcej sezóne.

Zemina
Vhodné sú vlhké, humózne, mierne kyslé a na živiny bohaté pôdy. Pre udržanie vlhka nasteľte okolo koreňov drvenú kôru.

Zálievka
Vyhovuje jej prirodzene vlhká pôda. V stále vlhkých pôdach rastliny tolerujú aj plné slnko.

Kvitnutie
Kvitne v priebehu júla a augusta.

Strihanie
Dôležitá informácia je, že tento druh hortenzie sa nestrihá, pretože tvorí kvety na starom dreve. Zrezať môžete odkvitnuté kvety po pár zdravých púčikov a na jar slabé a zimou poškodené konáriky. Záhradné nožnice si vyberiete tu.

Choroby a škodcovia
Vyskytnúť sa môže pleseň na listoch, bakteriálne vädnutie, škvrnitosť listov. Zo škodcov sa môžu objavovať vošky.

Príbuzné druhy

Do rodu hortenzií patrí okolo 73 druhov. Najviac z nich rastie vo východnej Ázii, z toho asi 25 druhov je endemických v Číne. Niekoľko druhov rastie aj v juhovýchodnej Ázii a v Amerike. V Európe nie je pôvodný žiadny druh hortenzie, no získali si tu veľkú obľubu medzi pestovateľmi. Medzi najobľúbenejšie patrí Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) s veľkým množstvom okrasných kultivarov a Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata), ktorá je od predchádzajúceho druhu odolnejšia a jednoduchšie sa pestuje a jej kvety sa tvoria v kužeľovitom súkvetí. Kužeľovité súkvetie má aj Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia), ktorá pochádza z juhovýchodných oblastí USA a má laločnaté listy, ktoré nejasne pripomínajú tie dubové.

Lianovito rastie Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris), ktorá má priľnavé vzdušné korienky, umožňujúce jej prichytiť sa o podperu a šplhať sa do výšky.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *