Gerbera

Gerbera, Gerbera hybrida, (Asteraceae – astrovité)

Charakteristika

Gerbery sú okrasné rastliny pôvodom z južnej Ameriky, Afriky a tropickej Ázie. Svoje pomenovanie získali na počesť nemeckého lekára a botanika Traugotta Gerbera (1710- 1743), ktorý pôsobil v Rusku, kde vyučoval na univerzite v Moskve medicínu a bol tiež riaditeľom najstaršej botanickej záhrady v Moskve. Medzi ním a gerberami však nie je známe žiadne prepojenie.

Gerbery patria medzi 5 najobľúbenejších rezaných kvetov do kytíc. Majú veľké nápadné kvety v rôznych odtieňoch bielej, žltej, oranžovej, červenej, ružovej a purpurovej farby. Pestujú sa jednoduché aj plnokveté formy. Kvetné hlávky majú veľkosť 5 – 10 cm a kvitnú na pevných vzpriamených, šedo zelených stvoloch, ktoré dosahujú dĺžku aj 60 cm. Šľachtením boli vyvinuté mnohopočetné hybridy so stonkou o polovicu kratšou, čím rastlina pôsobí kompaktnejšie a tým je vhodnejšia pre pestovanie v nádobách v interiéri. Častokrát ide o jednoročné rastliny alebo krátkodobé trvalky, ktoré dokážu vytvoriť súčasne aj 5 – 6 kvetov. Listy sú cca 15 cm dlhé, laločnaté a zo spodu bývajú plstnaté.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju na jar delením trsov pri presádzaní prezimovanej rastliny. Skúsiť môžete aj množenie odrezkami, ktoré odoberiete z nekvitnúcich výhonkov. Väčšina hybridov gerbery však bohato kvitne len v prvom roku. Do úvahy prichádza aj jarný výsev semien. Ak ste získali semená z vami dopestovaných kvetov, rastliny, ktoré z nich vyrastú mávajú obvykle dlhšie kvetné stvoly. V záhradníctvach sa dajú zohnať aj semená z ktorých vyrastú nižšie rastliny. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať gerberu

Umiestnenie
Rastlina obľubuje dostatok svetla s občasným priamym slnkom. Nevystavujte ju na celodenný úpek, ostré lúče by ju spálili. Dariť sa jej nebude ani v tieni.

Zemina
Vhodná je ľahká priepustná humózna zemina bohatá na živiny. Pri pestovaní v nádobách použite substrát určený na balkónové rastliny a nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu. Pre lepšie udržanie vlahy môžete pridať do substrátu aj perlit.

Zálievka
Dôležitá je pravidelná výdatná zálievka mäkkou / dažďovou vodou, ktorá má teplotu prostredia. V čase kvitnutia pridávajte do zálievky zriedené hnojivo na kvitnúce rastliny. Pozor na trvalé zamokrenie a tiež sa vyvarujte zalievania alebo rosenia listov, čo by mohlo spôsobiť hnilobu.

Kvitnutie
Najbohatšie kvitnú gerbery koncom jari a začiatkom leta, pri dobrej starostlivosti kvitnutie pretrváva až do príchodu zimného obdobia. Odkvitnuté kvety odstraňujte, aby ste podporili tvorbu ďalších.

Choroby a škodcovia
Môže byť napadnutá plesňovými chorobami koreňov aj stoniek v prípade nevhodnej zálievky. Zo škodcov sa môžu vyskytnúť molica skleníková alebo vošky. Zdeformované stonky a mladé listy môžu byť príznakom napadnutia roztočmi.

Gerbera

Zazimovanie

Gerbera sa pestuje ako črepníková rastlina, ktorú môžete pestovať v interiéri, alebo na balkónoch a terasách. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Nie je mrazuvzdorná, preto ju na zimu určite preneste do zimnej záhrady, skleníka, do svetlej pivnice, alebo k oknu v studenej chodbe. V zime jej vyhovuje teplota okolo 10 °C, podobne ako kaktusom a dostatok rozptýleného svetla. V tomto čase rastlinu nehnojte a zalievajte len striedmo, aby mala substrát len mierne vlhký. Zimný oddych zabezpečí rastline dobrú kondíciu do ďalšej sezóny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *